Migrena: kaip susigrąžinti gyvenimo kokybę?

Nepakeliamas galvos skausmas ir paralyžiuota kasdienybė – tai migrena sergančių žmonių palydovai. Nors PSO priskiria migreną prie didžiausią negalią sukeliančių lėtinių ligų, ji vis dar nepakankamai diagnozuojama ir ne visada tinkamai gydoma. O juk dažnai stiprus galvos skausmas, užklumpantis netikėtai bet kur ir bet kada, kasdienybę padaro nepakeliamą.
 

Kaip atskirti


Galvos skausmo greičiausiai nėra išvengęs nė vienas, tačiau migrena išsiskiria tuo, kad tai pasikartojantis vidutinio ar didelio intensyvumo galvos skausmas, trunkantis nuo 4 iki 72 val., dažnai kartu pasireiškia pykinimas, vėmimas. Iki 15 proc. žmonių prieš priepuolį jaučia vadinamąją aurą. Aura pasireiškia regėjimo sutrikimais, kojų ir rankų dilgčiojimu, jų sustingimu, sutrikusia kalba ir gali trukti nuo 10 iki 25 min. Migrenai būdingas galvos skausmas dažniau būna vienos kurios nors pusės, tačiau gali skaudėti ir visą galvą.
„Kadangi skausmą sustiprina bet koks judėjimas, fizinė ar emocinė įtampa, pacientas nori ramybės, – pasakoja gydytoja neurologė Rūta Kaladytė-Lokominienė. – Kad būtų diagnozuota migrena, turi pasikartoti ne mažiau kaip 4 skausmo priepuoliai ir turi trukti ne ilgiau kaip 72 valandas. Dažniausia jie trunka apie 24 valandas, bet maždaug trečdalis pacientų patiria stiprėjantį ar lengvėjantį galvos skausmą, trunkantį net 48–72 valandas.“
Taigi, jeigu norite išsiaiškinti, ar jus varginantis skausmas yra migrenos priepuolis, turite žinoti, jog yra didelė tikimybė, kad sergate migrena, jei:
• jūsų galvos skausmas pasireiškė kartu su pykinimu ir vėmimu;
• jūsų galvos skausmas apėmė pusę galvos ir pasireiškė kartu su šviesos ar garso baime;
• jūsų galvos skausmas apribojo kasdienę veiklą.
 

 

Užklumpa netikėtai


Deja, bet jei šiandien jaučiatės puikiai, tai dar nereiškia kad rytoj jūsų negali ištikti migrenos priepuolis.
Kaip sako gydytoja, nors yra atliekama daugybė tyrimų, tačiau vis dar negalima vienareikšmiškai atsakyti, kodėl vieni žmonės serga migrena, kiti ne ir ar yra tikimybė susirgti ateityje.
Migreną lemia vidinių organizmo faktorių ir išorinių veiksnių sąveika. Yra tam tikras polinkis sirgti migrena. Jis ryškesnis, kai yra migrena su aura, tačiau migrenai be auros ryškaus genetinio poveikio nepastebima.
Provokuoja migrenos priepuolius stresai darbo ir poilsio režimo pažeidimas, tam tikrų medikamentų, alkoholio, kitų stimuliuojamųjų medžiagų vartojimas, rūkymas.
 

Padės ilgam užmiršt migreną


Šiuolaikinė medicina yra smarkiai patobulėjusi, ir migrena sergantys žmonės turi kur kas didesnę galimybę pasirinkti.
Migrenos priepuoliams malšinti buvo sukurti triptanai. Tai vaistų klasė, selektyviai veikianti 5-HT1B/1D serotonino receptorius. Tyrimais nustatyta, kad jie yra veiksmingi, sukelia nedidelį šalutinį poveikį ir yra saugūs. Šiuo metu rinkoje jau yra 7 tokie preparatai, vieni yra trumpesnio veikimo, tačiau greitesnio, kiti veikia standartiškai 5–6 valandas.
„2002 metais buvo susintetintas frovatriptanas, kuris vienintelis veikia net 26 valandas. Plačiausiai ištirti šalutinių poveikių ir efektyvumo požiūriu yra anksčiausiai pagaminti triptanai, būtent sumatriptanas, todėl su šio vaisto 50 arba 100 mg dozėmis ir lyginami visi šios grupės preparatai. Didžiausia nepageidaujamo poveikio rizika širdies ir kraujagyslių sistemai pasižymi sumatriptanas ir kiti trumpesnio veikimo triptanai,“ – pastebi gydytoja.


 

Statistika – ne moterų pusėj


Kaip rodo statistika, moterys migrena serga du tris kartus dažniau nei vyrai. Gydytojai tai aiškina tik moterims būdinga menstruacine migrena.
2004 metais patvirtintoje Pasaulinėje galvos skausmų klasifikacijoje, kuria šiandien vadovaujamasi, menstruacinės migrenos kaip fenomeno nėra, tačiau jau į šitos klasifikacijos priedą ji buvo įtraukta todėl, kad, atliekant menstruacinės ir su menstruacijomis susijusios migrenos tyrimus, pastebėtas glaudus hormoninis ryšys tarp galvos skausmo priepuolių ir menstruacijų ciklo pradžios.
„Priepuoliai būna dvi dienos prieš arba per dvi pirmąsias menstruacijų dienas. Ir jeigu jie kartojasi bent du ciklus iš trijų, tai jau leidžia diagnozuoti menstruacinę migreną, – aiškina gyd. Rūta Kaladytė-Lokominienė. – Paprastai tai migrena be auros. Jei skausmas kartojasi dar ir tarp ciklų, tai vadinama su menstruacijomis susijusia. Menstruacinės migrenos metu priepuoliai yra sunkesni, ilgesni, didesnis pykinimas, vėmimas ir kiti lydintys simptomai. Toms pacientėms dažniau tenka kartoti vaisto nuo skausmo dozę. Vienam priepuoliui numalšinti paprastai suvartojamos daugiau nei 2 vaisto dozės.“
 

Tinka nuo menstruacinės migrenos


Dauguma moterų galvos skausmus mėnesinių metu laiko neišvengiamais ir net nepagalvoja, kad šią būklę galima gydyti, tuo labiau kad tokia būklė reguliariai kartojasi.
Naujasis ilgai veikiantis frovatriptanas pasižymi ypač dideliu specifiškumu ir selektyvumu 5-HT1B/1D receptoriams. O didesnis vaisto specifiškumas ir selektyvumas nulemia mažesnę migrenos priepuolio pasikartojimo riziką ir didesnį saugumą. Preparatas tinka visų tipų migrenos priepuoliams slopinti. Be to, įrodytas jo teigiamas poveikis būtent menstruacinės migrenos atveju. „Dėl savo ilgo skilimo pusperiodžio, dėl saugumo ir dėl to, kad priepuoliai yra cikliški ir nuspėjami, jis gali būti vartojamas trumpalaikei menstruacinės migrenos profilaktikai, – pažymi preparato savybes gydytoja R. Kaladytė-Lokominienė.
Beje, interneto svetainėje www.pasveik.lt yra įsteigtas sergančiųjų migrena klubas, kur galima plačiau sužinoti apie migreną ir naujausias gydymo galimybes.
 

****


• Migrena – viena plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje
• Migrena skundžiasi 11 proc. pasaulio žmonių
• Moterys serga 2–3 kartus dažniau nei vyrai
• Pasaulinės galvos skausmų organizacijos duomenimis, ji užima 9 vietą tarp nedarbingumo priežasčių

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai