Sausų akių sindromas: ligos priežastį pašalinti galima

Visi žinome, kas yra troškulys. Be vandens žmogus išgyvena vos septynias dienas. Tačiau gerdamas jūros vandenį žmogus mirtų dar greičiau. Kodėl? Didesnė druskų koncentracija žudo. Netekusios vandens, ląstelės miršta. Sausų akių sindromas – ne mirtina, bet smarkiai bloginanti gyvenimo kokybę liga. Kita vertus, visiškas ligos ignoravimas gali sukelti sunkias pasekmes, tokias kaip ragenos opos ir kt. Žinoma, kad išsivaduoti iš ligos gniaužtų įmanoma tik pašalinus jos priežastis. Deja, pagydomos ne visos ligos. Neretai vienintele pagalba sergančiajam tampa tik simptomų malšinimas. Todėl ypač svarbu žinoti, kad sergantiesiems sausų akių sindromu yra ligos priežastį įveikiantis gydymas.
 

Rizikos grupei priklausome... visi


Padirbote prie kompiuterio, ilgėliau pažiūrėjote televizorių ir akyse jaučiate perštėjimą, lyg kas smėlio į jas būtų pribėręs. Praleidote visą dieną biure, kuriame žiemą oras dėl šildymo, o vasarą dėl kondicionavimo yra labai sausas. Tenka dirbti su rūkančiaisiais, nešiojate lęšius, nuolat vairuojate, daug skaitote, esate vyresnio amžiaus, o gal laukiatės? Tuomet priklausote žmonių grupei, kuriai ligos išsivystymo rizika didesnė. Kas trečia moteris skundžiasi sausų akių simptomais, nes hormoniniai pokyčiai – nėštumas, menstruacijos, kūdikio žindymas, menopauzė – didina šią riziką. Senstant akys sausėja savaime, tad dauguma vyresnių nei 40 m. žmonių jau gali pajusti pirmuosius akių sausumo požymius. Lietuvos akių gydytojų draugijos valdybos narė UAB „Pilies optika“ gydytoja oftalmologė Daiva Šošienė su besiskundžiančiais sausų akių sindromu susiduria kasdien, o apie penktadalis jų jau būna gydęsi savarankiškai.
Viena vertus, situacija atrodo beviltiška, nes kone kiekvienas žmogus gali save priskirti vienai ar kitai rizikos grupei. Iš tiesų sausų akių sindromas – civilizacijos liga. Kita vertus, civilizacijos pasiekimai, t.y. šiuolaikinio mokslo pažanga, ir leido sukurti preparatus, kurie ne tik malšina ligos simptomus, bet ir gydo ligą iš esmės, t.y. veikia jos priežastį. Sukurti veiksmingą preparatą tapo įmanoma įdiegus naują technologiją – osmoprotekciją. Tačiau apie viską iš eilės.

 

Ašarų vaidmuo


„Ašaras gamina ašarų liaukos ir daugybė smulkių liaukučių, esančių vokų junginėje. Sveiką ašarų plėvelę sudaro 3 sluoksniai. Pirmas, arčiau akies, yra gleivinis (mucino). Pats akies ragenos paviršius yra sausas, hidrofobinis. O gleivės kaip tik ir padaro tą paviršių hidrofilinį, t.y. sąveikaujantį su vandeniu. Dėl šio gleivinio sluoksnio ašarų plėvelė tolygiai pasiskirsto akies paviršiuje. Antrasis ašarų sluoksnis – vandeninis. Svarbu žinoti, kad ašara susideda ne tik iš vandens ir jame ištirpusių druskų: būtent šiame antrajame ašarų sluoksnyje ir yra daug įvairių mineralinių medžiagų, baltymų, fermentų, imunoglobulinų, citokinų. Ir galiausiai išorinis riebalinis sluoksnis, kuris lėtina vandens išgaravimą. Pakitus bent vienam iš šių sluoksnių, gali atsirasti sausos akies simptomų“, – teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Akių klinikos gydytoja dr. Jolanta Bendorienė.
Ašaros būtinos, jos ne tik drėkina ir sutepa akį, mažina infekcijos riziką, išplauna nešvarumus, bet ir sudaro sąlygas gerai matyti, t.y. maitina, saugo ir lygina rageną.
 

Ašara gali būti nevisavertė?


„Anksčiau buvo manoma, kad liga vystosi dėl to, kad paprasčiausiai gaminama per mažai ašarų. Tačiau sausų akių sindromas gali vystytis ir kai pažeidžiamas mucino sluoksnis, nors ašarų liaukos ir funkcionuos normaliai. Tokia būklė dažna nešiojant kontaktinius lęšius. Kitiems gali sutrikti riebalinis ašarų sluoksnis, ir dėl to ašarų daugiau išgaruos, nors vėlgi gaminama bus pakankamai. Tačiau kad ir kokia sausų akių priežastis, sindromas prasideda nuo padidėjusio druskų kiekio ašaroje. Esant sausų akių sindromui, normali ašara virsta nevisaverte, hipertonine, jos mucino sluoksnis yra nevisavertis, trūksta baltymų, tačiau atsiranda aktyvuotų uždegimo mediatorių, dėl to ašara tampa žalojanti užuot saugojusi. Suprantama, kad nekokybiškos ašaros negali užtikrinti visų akies apsaugos funkcijų, dėl ko dar labiau gilėja pažeidimas“, – aiškina dr. J.Bendorienė.
 

Vien akių drėkinimas nepadės


Sausoms akims skirti preparatai gali didinti ašarų kiekį (dirbtinės ašaros), palaikyti akies paviršiaus drėgmę (lubrikantai). Visi jie dažniausiai veikia tik ligos simptomus – dirbtinai atkuria ašarų plėvelę, didina ašarų kiekį, t.y. panaikina ligos pasekmę. Tačiau vien to nepakanka pažeistam akies paviršiui atkurti.
Norint ligą gydyti iš esmės, reikia tokių vaistų, kurie visiškai atkurtų ir ašarų sudėtį, ir jų funkciją. O tam, visų pirma, akies paviršius turi būti sveikas. Tai viena būtinų sąlygų sveikos ašaros gamybai. Taip kovosime su ligos priežastimi, o ne pasekmėmis. „Viena svarbių ašaros dalių – baltymai, nes jie saugo akį nuo infekcijų. Jokios dirbtinės ašaros nepakeičia šių baltymų. Todėl reikia skatinti organizmą patį gaminti tuos baltymus: dėl to turi būti sveikas akies paviršius ir gerai funkcionuoti ašarų gaminimo mechanizmas. Tada ir ašaros bus visavertės, o akys sveikos“, – sako D.Šošienė.


 

Vystosi uždegimas


„Pagal Tarptautinio sausų akių definicijos ir klasifikacijos komiteto apibrėžimą (2007 m.): „sausa akis yra daugelio priežasčių sukeltas ašarų ir akies paviršiaus pažeidimas, kuris pasireiškia diskomforto simptomais, regos sutrikimais, ašarų plėveles nestabilumu ir galinčiu atsirasti akies paviršiaus pažeidimu. Šie procesai lydimi hiperosmoliarinės ašarų plėvelės ir akies paviršiaus uždegimo“, - pabrėžia dr. J.Bendorienė.
„Sausų akių sindromo patogenezė labai sudėtinga ir nulemta ne tik didelio ašarų nugaravimo, bet ir sumažėjusios sekrecijos, ir uždegimo. Todėl drėkindami pašalinsime tik simptomus, o ydingo mechanizmo, kuris sveikas ašaras paverčia nevisavertėmis, nesustabdysime. Tam reikalingi osmoprotektoriai“, – pažymi D.Šošienė.
 

Naujas žodis – osmoprotekcija


Kai akys sausos, ašaros būna druskingos, t.y. hipertoninės. Tai lemia osmoso procesas – kai, esant didesnei nei fiziologinė druskų koncentracijai ašarų plėvelėje, vanduo pradeda išeiti iš epitelio ląstelių, ląstelės „džiūsta, susitraukia“. Kaip šį procesą stabdyti?
Nustatyta, kad daugelis žinduolių ląstelių hipertoninėje aplinkoje išgyvena, nes naudoja specifinį adaptacijos būdą – neutralių organinių dalelių kaupimą ląstelės viduje. Neutralios dalelės (osmoprotektoriai) – mažos nejoninės molekulės, kurios didina vandens koncentraciją ląstelėje, neleidžia pasišalinti vandeniui. Taigi osmoprotekcija – nauja sausų akių gydymo technologija, kuri užtikrina, kad ląstelės nepraras gyvybiškai reikalingo vandens ir labai druskingoje aplinkoje, todėl bus apsaugotos nuo žūties. Osmoprotektoriai atkuria ir išlaiko fiziologinį vandens kiekį ląstelėje veikdami ne akies paviršiuje, bet giliau – ragenos epitelio ląstelių lygiu.
 

Poveikis dvejopas


Neseniai Lietuvos rinkoje pasirodžiusio preparato Optive™ poveikis dvejopas: jis ir drėkina, ir veikia ligos išsivystymo kelią. Akies paviršiaus drėkinimą užtikrina preparato sudėtyje esanti karboksimetilceliuliozė (KMC) ir glicerolis, o osmoprotekciją gerina neutralios dalelės – L karnitinas ir eritrolis.
„Optive™ privalumas – kad jis sustabdo ligos vystymąsi, t.y. neleidžia įsibėgėti uždegimo procesui. Tai itin svarbu. Taigi šis vaistas veikia ir ligos simptomus, ir jos priežastį“, – pabrėžia dr. J.Bendorienė.
„Tai vienintelis sausų akių preparatas, turintis neutralių dalelių ir dėl to galintis apsaugoti ląsteles nuo streso ir žūties hipertoninės ašaros aplinkoje, mažinantis uždegimo procesus ir skatinantis visavertės ašaros gamybą“, – pažymi D.Šošienė.
Lašinant Optive™ nuolat, osmoprotekcija nenutrūksta, todėl ląstelės „nebestresuoja“. Dėl to natūraliai sintetinamos sveikos ir visavertės ašaros, ir taip natūraliai išvengiama akių sausumo.
 

Optive™ privalumai:


• Preparate esanti karboksimetilceliuliozė (KMC) gerina epitelio regeneraciją (susižeidus akies paviršių, po lazerio procedūrų).
• Optive™ – vienintelis preparatas sukurtas naudojant naują technologiją – osmoprotekciją, kuri veikia ligos išsivystymo mechanizmą.
• Osmoprotektoriai apsaugo nuo žalingo druskingos aplinkos poveikio, t.y. sausų akių sindromo išsivystymo priežasčių.
• Dvigubas sausos akies apsaugos mechanizmas (drėkinimas ir osmoprotekcija) ilgiau užtikrina akies komfortą.
• Unikali Optive™ formulė (kompleksas OsmoMax™) - pašalina simptomus, atkuria pažeistos akies paviršių ir užtikrina ląstelių apsaugą net ir esant žalingai hipertoninei aplinkai.
• Optive™ – visapusiška apsauga esant sausoms akims.
• Galima vartoti nešiojant įvairių tipų kontaktinius lęšius.
• Atidarius buteliuką, galima vartoti 6 mėnesius.
• Preparato sudedamosios dalys – natūralios.
Sausų akių sindromo išsivystymą lemia aplinka ir kitos sąlygos, kurių dažniausiai pakeisti negalime. Tačiau tai nereiškia, kad liga neišvengiama. Akims padėti tikrai galime: net ir esant žalingai aplinkai, mūsų akies epitelio ląstelės Optive™ dėka išliks sveikos.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai