Reumatologija: klausimai ir atsakymai

 Kurį laiką jaučiu rankų pirštų sąnarių, netgi visos išorinės plaštakos gėlimą, maudimą, šiek tiek tirpimą. Pradėjo gelti bei tirpti ir kojų pirštai, nors silpniau. Dirbu ne fizinį darbą įmonėje, kur temperatūra -1 – +8 C ir drėgna. Ar šie gėlimai praeis ir kokios galimos pasekmės? Kokių veiksmų imtis?

Šarūnas

 

Jūsų negalavimai gali būti ir dėl stuburo slankstelių patologijos, ir dėl šaltos aplinkos, t.y. gali būti susiję su darbo sąlygomis. Panašius simptomus gali kelti tokios stuburo patologijos, kaip tarpslankstelinio disko išvarža, osteochondrozė (degeneracinė stuburo tarpslankstelinių diskų liga, pasireiškianti sąnario kremzlės irimu ir naujų kaulinių darinių formavimusi). Osteochondrozės atveju ataugos užspaudžia nervų šakneles, ir tai sukelia tokius neurologinius simptomus, kaip tirpimas, maudimas, rankų jėgos susilpnėjimas. Dėl šaltos ir drėgnos aplinkos gali vystytis Reino liga, kuriai būdingi vis pasikartojantys rankų ir kojų pirštų smulkių arterijų spazmai, kylantys dėl kraujotakos sutrikimų. Spazmai gali prasidėti ne tik sušalus, bet ir dėl nervinio streso.

Kokių veiksmų imtis iki vizito pas gydytoją? Mūvėti šiltas pirštines ir kojines, galima pavartoti kraujagysles plečiančių preparatų, pvz., ginkmedžio. Tai augalinis preparatas, kurį kaip maisto papildą galima pradėti vartoti iki pasirodymo pas gydytoją.

Taip pat būklę pagerinti gali padėti ir kontrastinės šilto ir šalto vandens vonelės. Šalto vandens temperatūra turėtų būti apie 15 laipsnių, šilto (jokiu būdu ne karšto) – apie 25 laipsnius. Procedūra, kelias minutes laikant rankas (ar kojas) šalto vandens vonelėje, po to – šilto, turėtų trukti apie 10 min.

 

Jau apie mėnesį skauda dešinio peties sąnarį. Tepu visokiais rekomenduojamais tepalais ir geliais, bet nepadeda. Ką daryti?

Saulius

 

Dažnai skauda kairės pusės peties sąnarį, kartais net pabundu nuo skausmo. Dirbu sėdimą darbą, daug laiko praleidžiu prie kompiuterio. Man 54 metai.

Abiem atvejais reikėtų kreiptis į neurologą dėl tikėtinos kaklo slankstelių patologijos arba įsitikinti, kad nėra peties sąnario raiščių patologijos. Taigi turėtų būti nustatyta, kuri iš šių dvejų patologijų. Tam reikėtų atlikti kaklo rentgenogramą ir peties sąnario echoskopiją.

Jeigu darbas sėdimas, dažnesnės gali būti kaklo patologijos. Kita vertus, ilgai ir netaisyklingai sėdint prie kompiuterio (ranka užkelta per aukštai), gali išsivystyti ir sąnario raiščio problemos.

 

Man 24 metai, jaučiu skausmą dešiniojo peties srityje keldamas ranką tiesiai į šoną, tiesdamas ranką už nugaros, pakėlęs alkūnę iki peties lygio ar aukščiau ir darydamas judesius tokiame lygyje. Skausmas anksčiau nebuvo nuolatinis, dabar jis kasdienis. Dirbu automobilių plovykloje Londone (daug judesių rankomis). Kaip reikėtų gydytis?

Andrius

Vėlgi kreiptis į gydytoją, kad nustatytų, ar šie skausmai nėra dėl peties sąnario sausgyslių, raiščių patologijos. Sąnario raiščiai ar sausgyslės gali būti patempti dėl kokių nors kasdien atliekamų judesių ar sunkių svorių perkėlimų. Dėl tų pačių priežasčių gali vystytis ir sąnario raiščių bei sausgyslių uždegimas, jos gali įplyšti, gali kankinti sąnario kapsulės uždegimas (bursitas).  Daugumos bursitų priežastys nėra aiškios, tačiau žinoma, kad jį gali sukelti trauma.

Gydymas yra kompleksinis – tai ir vaistai nuo uždegimo bei skausmo, fizioterapija, kartais vaistai leidžiami tiesiai į sąnario sritį, o kartais reikalinga ir operacija (jeigu raiščiai įplyšę, atliekama artroskopinė raiščių plastikos operacija).

 

Mano tėvas (71 m.) kenčia dėl stiprių kelių sąnarių skausmų. Gydytojai diagnozavo artrozę, skyrė diklofenako, bet jis, deja, mažai padeda. Ką daryti? Ar jam padės gliukozamino ir chondroitino preparatai?

 

Jei diklofenakas nepadeda, vadinasi, jo vartoti ir nereikia. Įvertinęs rentgeno nuotraukas, kelio sąnarių pažeidimo laipsnį, gydytojas turėtų pasiūlyti kitų gydymo variantų. Pavyzdžiui, gal tiktų į kelių sąnarius leidžiami hialurono rūgšties preparatai, o galbūt jau reikalinga kelio sąnario operacija. Artroskopinė operacija atliekama, kai įplyšęs meniskas, kitais atvejais. Jos metu tiesiog išvalomos sąnario vidinės struktūros. O galbūt reikia protezuoti kelio sąnarį.

Kaip žmogus galėtų sau padėti, kol patenka pas gydytoją? Vartoti kas mažiausiai kenksminga –paracetamolį nuo skausmo ir tepalus, kurie taip pat mažina sąnario skausmą ir uždegimą.

Gliukozamino ir chondroitino preparatų galima vartoti, jeigu sąnario patologija nėra didelė. Be to, pacientai turi žinoti, kad šių preparatų reikia vartoti ilgą laiką (ne mažiau nei 3 mėn.), kad pasireikštų jų poveikis. Greito poveikio jie niekada neduoda. Kita vertus, nėra žinoma, kur tos svarbios sąnarių, raiščių ir kremzlių jungiamojo audinio sudedamosios dalys (gliukozaminas, chondroitinas) „nusės“: kiek jų pateks į kelio sąnarį, kiek į stuburo, kiek į kokio kito, pvz., nykščio, sąnarį. Jos nebūtinai pateks į tą sąnarį, kurį skauda.

 

Kiek ilgiau pasėdėjus sulenktomis kojomis, pradeda skaudėti kelio girnelės srityje. Kyla nenumaldomas noras ištiesti kojas, ir tada kelio sąnario srityje pasigirsta trakštelėjimas. Kodėl taip yra ir ką galėtumėte patarti?

 

Rekomenduoju kreiptis į gydytoją ortopedą, nes galima įtarti menisko plyšimą, galbūt dėl ankstesnių traumų yra girnelės kremzlinių defektų ar kitų vidinių kelio sąnario pažeidimų. Siekiant nustatyti tikslią diagnozę, gali būti atliekamas kelio sąnario magnetinio rezonanso tyrimas.

Gydymas šiuo atveju gali būti labai įvairūs: nuo fizioterapijos (įvairių kelio sąnario šildymo procedūrų) iki operacijų (nedidelių artroskopinių). Be to, panašūs simptomai gali kankinti ir plokščiapėdystės atveju. Tada pagelbėtų įvairūs įdėklai į avalynę (vadinamieji supinatoriai arba vidpadžiai).

 

Man bus keičiamas kairysis klubo sąnarys. Ar, atlikus šią operaciją, vėl galėsiu normaliai dirbti, ar tapsiu neįgalus? Šiuo metu dirbti negaliu dėl skausmų ir laukiu operacijos.

 

Dažniausiai operacija smarkiai pagerina gyvenimo kokybę. Kita vertus, operacijos sėkmė labai priklauso nuo paciento pasiruošimo prieš operaciją ir jo noro dalyvauti reabilitacijos procese po operacijos. Noriu pabrėžti, kad sąnario keitimo  rezultatas  labai priklausys ir nuo jūsų pastangų atkurti sunykusius raumenis, o tam reikės nuolat atlikti specialią mankštą, kurią pagal raumenų būklę kiekvienam pacientui atskirai parenka gydytojas reabilitologas. Be to, specialias mankštas reikėtų pradėti ir prieš operaciją.

Klubo sąnario protezai parenkami pagal žmogaus amžių ir fizinį aktyvumą: žmonėms iki 65 m. pritaikomi ilgiau tarnaujantys protezai, manant, kad pavyks išvengti kartotinės protezavimo operacijos. Klubo sąnarių protezai paprastai tarnauja 10–12 metų, todėl jeigu žmogus fiziškai aktyvus, jam dedamas didesnio atsparumo dirbtinis sąnarys.

 

Jei turite klausimų bet kokios srities gydytojams, siųskite juos mūsų redakcijos adresais, taip pat juos galite užduoti interneto svetainėje www.sveikaszmogus.lt arba Facebook‘e.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai