Kokia skalbimo priemonės veiksmingumo kaina

Lietuvoje naudojama apie 100 buitinės chemijos produktų, kurių sudėtyje esančios rūgštys, šarmai ir tirpikliai, liesdamiesi su žmogaus audiniais, juos pažeidžia. Reklaminiuose tekstuose nemažai kalbama apie skalbikių, valiklių naudą, apie tai, kaip puikiai jie naikina bakterijas, dėmes, suteikia nuostabų kvapą, tačiau visiškai nutylima neigiama šių priemonių pusė. Apie tai kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės odos ir venerinių ligų skyriaus vedėja Janina VASILAVIČIENE.
 

Kontaktinis alerginis dermatitas (arba kontaktinė alerginė egzema) - tai lėtinis paviršinis alerginis odos uždegimas, kilęs alergeno kontakto vietoje dėl organizmo įsijautrinimo.
Alerginį kontaktinį dermatitą gali sukelti buitinės cheminės priemonės, metalai, medikamentai. Įvairūs detergentai - indų plovikliai, skalbimo milteliai ir kiti - veikia kaip aktyvūs dirgikliai, sumažinantys odos drėgnumą, elastingumą. O kuo ji sausesnė, tuo labiau pažeidžiama, dėl to ir išsivysto kontaktinis dermatitas.
Pastebėta, kad vis dažniau kontaktinį dermatitą sukelia skalbimo priemonės, kurių sudėtyje yra nikelio, aromatinių priedų, dažų. Skalbiniams balinti naudojamose priemonėse yra chloro junginių, vandenilio peroksido, karbonatų, kurie gali sudirginti odą.
Alerginį uždegimą paūmina kiekvienas, net mažiausias kontaktas su alergenu. Kartais nereikia net skalbti - staigią alerginę reakciją sukelia vien aštrus skalbimo miltelių kvapas ar dulkės.
Kontaktinį dermatitą gali išprovokuoti tiek vienkartinis, tiek ilgalaikis šarminių muilų, valiklių ar skalbimo miltelių vartojimas.


 

Gydyti kontaktinį dermatitą reikia kompleksiškai


Gydymas parenkamas atsižvelgiant į klinikinę ligos eigą, formą, stadiją ir išplitimo zoną. Labai svarbu ištirti aplinką, kurioje ligonis dirba ir gyvena, kuo skubiau atpažinti dirgiklius, kurie gali paūminti ligą. Vidinių ir išorinių dirgiklių pašalinimas - svarbiausia kontaktinio alerginio dermatito profilaktika.
Jei odą išbėrė staiga, reikėtų vartoti medikamentų, kurie mažina odos niežėjimą, bėrimus. Pavyzdžiui, patepti odą hormoniniu hidrokortizono tepalu arba riebiu minkštinamuoju kremu su vitaminais A ir E. Galima naudoti emolientų, skatinančių odos regeneraciją.
Jei oda šlapiuoja, padės vėsūs ramunėlių, medetkų pavilgai.
Bet kuriuo atveju, jei bėrimai neišnyksta per kelias paras, reikėtų pasirodyti gydytojui ir pasikonsultuoti dėl tolimesnio gydymo.
 

Kaip saugiai skalbti?


Reikėtų įprasti tvarkytis namuose su guminėmis pirštinėmis, tuomet oda bus labiau apsaugota nuo nepageidaujamo poveikio.
Reikėtų dažniau skalbti skalbimo mašina, nors, kita vertus, jokia skalbimo mašina neišskalaus skalbinių taip gerai, kaip skalbiant rankomis.
Labai svarbu išmokti teisingai pasirinkti ir skalbimo priemones, jose neturi būti nebūtinų cheminių priedų: dažų, kvapiųjų medžiagų.
Prieš perkant skalbimo priemonę patartina pasidomėti, kokia gaminio sudėtis. Atidžiai perskaitykite anotaciją, kurioje parašyta, kaip elgtis su skalbimo priemone. Neapsiriksite pirkdami miltelius, ant kurių dėžutės parašyta: “Tinka skalbti vaikų drabužėlius” arba “Tinka skalbti žmonėms, kurių oda jautri”.
Lietuvoje jau galima nusipirkti kokybiškų miltelių, pagamintų iš ekologiškų medžiagų, kuriuose nėra kvapų, dažomųjų medžiagų, žmogaus sveikatai žalingų cheminių priedų. Tai - natūralūs skalbimo milteliai Neutral. Šį bespalvį ir bekvapį produktą patartina naudoti visiems, o ypač tiems, kurių oda jautri ir linkusi į alergiją, sergantiesiems kontaktiniu, alerginiu dermatitu, psoriaze ar kitomis odos ligomis. Universalūs skalbimo milteliai Neutral neskleidžia nemaloniai stipraus cheminio kvapo, sukeliančio čiaudulį, kuris būdingas įprastiems skalbimo miltelius. Jie ekonomiški, suteikia skalbiniams minkštumo ir gaivumo, be to, balina ir labai švariai skalbia. Nors ši skalbimo priemonė yra sąlyginai brangesnė, tačiau patikimai saugo odą, akis, nesukelia nemalonių pojūčių. Jau žinome skalbimo priemonės veiksmingumo kainą, tiesa?

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai