Psoriazė

Į žurnalo “Sveikas žmogus“ klausimus atsako Kauno 2-osios klinikinės ligoninės gydytoja dermatologė Felicija DANKŠIENĖ.
 

Kas yra psoriazė?


Žvynelinė, arba psoriazė, yra lėtinė, dažnai recidyvuojanti, neaiškios etiologijos liga. Tai dažna dermatozė - ja serga 2-3 proc. bendros populiacijos. Dažniausiai serga 20-40 metų amžiaus žmonės. Liga paūmėja 1-2 kartus per metus, dažniausiai - rudenį ir pavasarį. Daugeliui ligonių psoriazės židiniai pažeidžia mažiau negu 5 proc. odos, tačiau maždaug ketvirtadaliui ligonių bėrimai yra išplitę daugelyje kūno vietų.
Pagreitėjus epidermio proliferacijai, susidaro storas žvynų sluoksnis. Sveiko žmogaus epidermis atsinaujina per 28 dienas, o sergančiajam žvyneline pažeidimų vietose epidermio atsinaujinimo ciklas sutrumpėja iki 5 dienų, nepažeistoje odoje - iki 12 dienų.
 

Kokie yra ligos tipai? Ar turi reikšmės paveldėjimas?


Pagal ligos eigą skiriami du psoriazės tipai. I, sunkesnis ligos tipas yra būdingas 60-70 proc. sergančiųjų ir ligos atsiradimas siejamas su paveldėjimu (turi reikšmę HLA, B13, B17, Cw6, Dr7 genai). Susergama jauname, 10-25 metų amžiuje. 2 tipo žvynelinės eiga lengvesnė. Ligos atsiradimui paveldėjimas reikšmės neturi. Serga 35-60 metų žmonės.
 

Kokie veiksniai išprovokuoja ligą ir pablogina jos eigą?


Dažnai liga atsiranda arba paūmėja po infekcinių ligų, ypač strepto- ar stafilokokinės kilmės. Liga gali paūmėti dėl mechaninio (trynimas, spaudimas, traumos, nudegimai) ir cheminio odos sudirginimo, įvairių dermatozių, vaistų (receptorių blokatorių, angiotenziną konvertuojančio fermento blokatorių, vaistų nuo maliarijos, ličio preparatų, gliukokortikoidų bei nesteroidinių vaistų nuo uždegimo), patirtų stresų ir neracionalaus gydymo. Didelę įtaką ligai paūmėti turi įtemptas gyvenimo būdas, dvasinės bei fizinės traumos.


 

Kaip gydoma psoriazė?


Kiekvieno ligonio gydymas priklauso nuo įvairių veiksnių: ligos stadijos (progresuojanti, stacionari ar regresuojanti), pažeidimo išplitimo (lokali ar išplitusi), ligonio amžiaus, gretutinių ligų. Ūminės stadijos metu paskyrus neadekvačiai intensyvų gydymą, galima sukelti ligos paūmėjimą ar net išprovokuoti eritroderminę formą. Taikant nepakankamai veiksmingą terapiją, nepasiekiama gerų rezultatų. Ūminės ligos stadijos metu reikia atnaujinti barjerines odos funkcijas. Naudojami drėkinamieji ir minkštinamieji tepalai bei žvynus nuimantys keratoliziniai preparatai (emolientai - losjonai, kremai, kurių sudėtyje yra 15-40 proc. lipidų, 1-3 proc. salicilo rūgšties tepalai, šampūnai). Uždegimui aprimus, vartojami kortikosteroidai. Nepatartina gydyti sisteminiais steroidais, nes nutraukus jų vartojimą, liga paūmėja. Vietiniai steroidai taikomi labai plačiai. Labai svarbu atsižvelgti į steroido stiprumą ir paskirti optimalią dozę.
Šiuo metu plačiai vartojami vitamino D3 derivatai. Lietuvoje iš jų yra taikomas kalcipotriolis (Daivonex®). Daugeliui ligonių, kurie vaisto vartoja pakankamą laiką, šis vaistas labai padeda. Jis netinka veido odai, negalima vartoti daugiau nei 100 g per savaitę, taip pat kartu su salicilo rūgšties preparatais.
Lietuvoje jau yra ir visiškai naujas kompleksinis vaistas psoriazei gydyti - Daivobet. Šiame preparate yra kalcipotriolio ir betametazono dipropionato, veikiančių sinerginiu principu. Iki šiol gydytojai, siekdami efektyviai ir saugiai gydyti, sergantiesiems psoriaze skirdavo kortikosteroidų ir kalcipotriolio atskirai. Pastebėta, kad steroidiniai tepalai, naudojami ilgą laiką, sukelia komplikacijų: plonėja oda, atsiranda strijų. Sudėtinis vaistas veikia efektyviau ir saugiau nei monoterapija jo komponentais. Daivobet tepalu tepamasi tik vieną kartą per dieną - tai patogu pacientams. Sisteminiam žvynelinės gydymui skiriama retinoidų (vitamino A analogai).
 

Kokie taikomi nemedikamentiniai gydymo metodai?


Net nedidelės trukmės ultravioletinių spindulių terapijos (UVB) poveikis sukelia odos imuninės reakcijos ir epidermio ląstelių proliferacijos slopinimą, o perdozavus - uždegimo reakciją. UVA spindulių terapija, kuri taikoma ir soliariumuose, gydo tik prieš tai pavartojus psoraleno grupės fotosensibilizuojamojo preparato. Toks gydymas vadinamas PUVA terapija.
 

Kokių fizinių ir dvasinių išgyvenimų patiria sergantieji psoriaze?


Jie priversti nuolat slėpti savo kūną, net vasarą nešioti rankas ir kojas dengiančius rūbus, dažnai juos keisti. Reikia laikytis tam tikrų asmens ir namų higienos reikalavimų, nes tepalai ir kremai tepa rūbus. Sergantieji jaučiasi nevisaverčiai, juos nuolat lydi psichologinė įtampa.
Prie to prisideda ir visuomenė, formuojanti išorinio grožio standartus. Moterys ir vyrai vienodai kenčia ir yra varžomi ligos. Jie gali imti vengti bendrauti, nebepasitikėti žmonėmis.
Jeigu odoje yra tik pavienių papulių, tai žmogui nekelia didelių problemų. Tačiau jeigu pažeisti matomi odos plotai, išberta visa kūno oda, susitaikyti su liga yra labai sudėtinga. Daugelis pacientų klaidingai mano, kad jie gali užkrėsti aplinkinius, o apie ligą žinių stokojantys sveiki asmenys be jokio pagrindo bijo būti užkrėsti. Įrodyta, kad tokie psichologiniai momentai gali neigiamai atsiliepti ligos eigai. Jeigu žmogus pasitiki savimi, gerai sutaria su artimaisiais, aplinka, jis gyvena normaliai. Ypač teigiamai veikia bendravimas su panašaus likimo žmonėmis.
 

Ar apsiprantama gyventi su šia liga?


Manoma, kad prisitaikymo procesai trunka vidutiniškai dešimt metų. Sergantysis psoriaze gali nekęsti ligos, bet apie save turi likti geros nuomonės. Labai svarbu, kad pacientai gyventų visavertį gyvenimą, būtų aktyvūs. Tai - jų pačių labui.
Svarbi ligos kontrolė. Dalis ligonių nusivilia, netęsia gydymo, nes jis atima daug laiko bei pastangų. Gerai, jeigu psoriazė nėra išplitusi ir lengvai gydoma. Tačiau jeigu liga progresuoja, gydytis tenka ilgai, skirti nemažai lėšų. Pacientas pats turi spręsti, kiek laiko, energijos ir vilties skirs šiame kelyje. Gydytojas privalo padėti pacientui nenusivilti.
Lietuvos žvyneline sergančiųjų draugijos tel.:
(8~699) 6 28 82.
Kauno skyriaus nariai renkasi
kiekvieno mėnesio paskutinį ketvirtadienį 18 val.
K.Petrausko g. 40, Kaunas (“Ąžuolyno” vaistinė).

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai