Padės įveikti skausmą

Atėjus vasarai prasidėjo iškylos gamtoje, linksmybės, maudynės, pasivažinėjimai dviračiais ir riedučiais, darbai daržuose bei soduose, tačiau gamtoje tyko ir pavojai. Apie dažniausiai pasitaikančias nedideles traumas ir kokių priemonių imtis joms įvykus kalbamės su gyd. traumatologu Dinu KURAUSKU.
 

[klausimas]Ką reikėtų žinoti apie sumušimus ir raiščių bei raumenų patempimus?[/klausimas]
Būtina prisiminti, jog tuoj po traumos ant sumušimų, kraujosruvų, patemptų raiščių ar sausgyslių būtina dėti šaltus kompresus. Šaltą kompresą galima padaryti suvilgius rankšluostį ar medžiagos skepetą šaltame vandenyje. Bet daug veiksmingesnis yra šaltas kompresas su ledu, kurį galime pasigaminti pridėję į polietileninį maišelį ledukų ir užspaudę, kad nepatektų šilto oro arba į polietileninį maišelį įpylę vandens ir sušaldę šaldiklyje. Jei namuose po ranka neturime ledo, tiks ir šaldytų daržovių maišelis. Šaltą kompresą dedame ant sumuštos vietos, jei traumuota ranka, ją rekomenduojama parišti, jei koja - nukentėjusįjį paguldžius koją reikia pakelti. Vėliau, kad sumuštuose audiniuose išsiliejęs kraujas greičiau rezorbuotųsi, naudinga patepti tepalais su heparinu. Nuo skausmo galima naudoti tepalus su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (diklofenaku, ibuprofenu).
Prisiminkime, jei sumušta galva ar veidas, ypač aplink akį, būtina kreiptis į gydytojus, nes galima smegenų trauma, kaukolės veido kaulų lūžimas ar akies pažeidimas.
Raiščių ar raumens patempimo požymiai - patinimas, skausmas, kuris stiprėja judinant galūnę, traumos vietoje susidaro kraujosrūva. Sužeistą galūnę reikia pakelti, uždėti šaltą kompresą. Esant sausgyslių, raiščių patempimui ar plyšimui naudojame elastinį bintą. Tačiau negalima pernelyg stipriai bintuoti, kad nesutriktų kraujotaka.
Visais atvejais įtariant “rimtą” traumą, būtina kreiptis į specialistus. Stiprus, ilgai trunkantis skausmas, ilgai trunkantis patinimas, sutrikusi galūnės funkcija - visada “rimta”. Tačiau kaip atskirti, kada trauma rimta, kada - ne? Jei abejojate, visada geriau kreipkitės į specialistus.
Gydant sumušimus, raumenų, raiščių patempimus svarbu atsiminti, kad po traumos pirmas dvi dienas tinka šaltis, vėliau - šildomosios procedūros ar šildomieji tepalai, pvz., Finalgon. Reikia pastebėti, kad tai kompleksiškai veikiantys preparatai, jie ne tik šildo, bet ir pasižymi nuskausminamuoju, raumenis atpalaiduojančiu poveikiu. Preparato negalima tepti ant pažeistos odos, verta prisiminti, kad jo šildomasis poveikis sustiprėja, jei patepta vieta sušlampa, suprakaituoja. Šildomąjį poveikį galima sumažinti pateptą vietą pavalius riebiu kremu arba aliejumi.
 

Žaizdos ir žaizdelės


Reikia žinoti, kad pagrindinės priemonės susižeidus yra tvarsčiai ir šaltis - ledas ar šalti kompresai. Pasirenkant tvarstį svarbu, kad jis būtų šiek tiek didesnis nei žaizda. Jei tvarsčio nėra, galima naudoti bet kokią švarią baltą medvilninę medžiagą. Žaizdos gali būti įvairios: plėštinės, durtinės, kąstinės, pjautinės. Teikiant pirmą pagalbą, nesvarbu, koks žaizdos pobūdis, svarbu žaizdą tvarstyti steriliu tvarsčiu, prieš tai apdorojus žaizdos kraštus bei aplinkinį plotą dezinfekuojamuoju skysčiu. Jei žaizda gili ar stipriai kraujuojanti, būtina stabdyti kraujavimą užspaudus žaizdą, pakėlus sužeistą galūnę. Jei kraujavimas arterinis virš sužeidimo reikia užspausti timpą, bet tai reikia daryti labai atsargiai, kad nesutriktų kraujotaka, nebūtų pažeisti nervai. Jei per tvarstį kraujas toliau sunkiasi, negalima plėšti senojo tvarsčio. Reikia ant jo uždėti kitą.


Jei žaizdoje yra įsmigęs svetimkūnis, nesistenkite jo išimti. Jis gali būti užkimšęs žaizdą, traukdami jį galite dar labiau pakenkti. Reikia apdengti žaizdą marle ar bintu, bandyti stabdyti kraujavimą, pažeistosios vietos nespaudžiant ir kreiptis pagalbos į specialistus.
Esant įpjovimams ar įdrėskimams, nubrozdinimams, kraujas paprastai savaime nustoja tekėti, kadangi dažniausiai kraujavimas yra kapiliarinis. Reikia steriliu tamponu nuvalyti odą aplink žaizdą, valant braukti tolyn nuo žaizdos. Nuo žaizdos nuimti neįsmigusius svetimkūnius, nusausinti odą aplink žaizdą. Jei sužeidimas nedidelis, reikia užklijuoti pleistrą, jei didesnis - apvynioti bintu. Jei leidžia sąlygos, geriausia palikti nustojusią kraujuoti žaizdą atvirą, tada ji geriau gyja. Tačiau nepamirškite, kad bet koks odos pažeidimas sudaro sąlygas mikrobams patekti į organizmą, ir žaizda gali supūliuoti. Infekcijos profilaktikai ir žaizdai supūliavus reikėtų vartoti antibakterinį poveikį turinčių preparatų, kokį preparatą ir kokią jo formą rinktis turėtų spręsti specialistas. Tepalai su antibiotikais vartojami kovojant su infekcija ir skatinant senų, užleistų žaizdų gijimą. Tepalo ant šlapiuojančios žaizdos tepti negalima. Gydant paviršines šlapiuojančias žaizdas tinkamesnė pudra. Kai kurie lokaliai vartojami antimikrobinai preparatai, pvz., baneocinas, išleidžiami ir tepalo, ir miltelių forma. Baneocinas yra plataus veikimo spektro antibiotikas, veiksmingai užkertantis kelią daugeliui paplitusių pūlinių infekcijų sukėlėjų. Didelėms ir gilioms žaizdoms gydyti šis preparatas netinka, tačiau tokių žaizdų savigyda apskritai neverta užsiimti, tokiu atveju reikalinga kvalifikuota specialisto pagalba.
 

Rakštys ir pūslės


Jei įsmigo smulkus svetimkūnis (rakštis, spyglys, metalo skeveldrėlė), reikia jį pašalinti, kad nesupūliuotų. Rakštį reikia traukti tiesiai, kad ji neužlūžtų. Gerai, jei tam po ranka yra pincetas.
Vasarą dažniausiai batai avimi basa koja, dėl to gali atsirasti nutrynimų, susidaryti pūslės. Atrodo, pažeidimas nedidelis, tačiau jis gali komplikuotis infekcija. Todėl svarbiausias tikslas - užkirsti kelią bakterijoms ir sumažinti skausmą. Reikia nuplauti pažeistą vietą, atsargiai nusausinti, užklijuoti pleistrą. Reikia stengtis nepraplėšti pūslės. Jei ji trūko, žaizdą dezinfekuokite.
Kad ir kas atsitiktų, būtina turėti supratimą apie pirmąją medicinos pagalbą, niekada neužmiršti, jog tuoj po traumos negalima pažeistų vietų šildyti (būtina dėti šalčio kompresus) ir, kilus nors menkiausiam įtarimui, kad sužeidimas sunkus, būtina kreiptis į specialistus. Nes kartais atrodantys nerimti sveikatos pažeidimai gali baigtis tragiškai ar palikti baisių pasekmių.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai