Matuojant kraujospūdį galima numatyti ligų riziką

Tyrimai parodė, kad sergantiems arterine hipertenzija net vienkartiniai pagrindinių gyvybinių funkcijų, ypač kraujo spaudimo, pokyčiai yra svarbūs širdies ligų, infarkto ir insulto prediktoriai, t.y. požymiai, rodantys šių ligų išsivystymo tikimybę.
Kaip pastebi mokslininkai, gydytojai nelinkę koreguoti gydymo pagal vieno matavimo rezultatus, nes kraujospūdis per parą gali kisti. Be to, jie paprastai ignoruoja kraujospūdžio padidėjimą, kai tai būna nulemta streso ar skausmo, ir iš naujo stengiasi įvertinti paciento kraujospūdį kito vizito metu. Tačiau yra nustatyta, kad net nedideli kraujospūdžio pokyčiai gali būti širdies ir kraujagyslių ligų prediktoriai.
Mokslininkai atliko tyrimą su 5825 pacientais, sergančiais hipertenzija. Buvo matuojamas jų kraujo spaudimas, pulsas, svoris ir temperatūra. Per 5,5 metus trukusį 7 proc. tiriamųjų patyrė infarktą, 17 - insultą, 24 išsivystė sunki aterosklerozinė širdies liga, 22 proc. - širdies nepakankamumas, o 12 proc. pablogėjo inkstų funkcija.


Tyrėjai pastebėjo, kad net ir atsižvelgus į kitus faktorius, veikiančius širdies ir kraujagyslių ligų riziką, pirminės patikros metu atliktų tyrimų rezultatai, ypač kraujospūdžio dydis, buvo glaudžiai susiję su širdies ligų rizika.
Ypač svarbus yra sistolinis kraujo spaudimas - jo padidėjimas 10 mmHg padidina:
• Inkstų funkcijos sutrikimo riziką - 13 proc.
• Aterosklerozinių širdies ligų - 9 proc.
• Insulto - 7 proc.
• Pirmojo insulto ir infarkto riziką - 6 proc.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai