Kompleksinis faringito gydymas

Vėlyvasis žiemos laikotarpis – pats sergamumo ūminiu ryklės uždegimu – faringitu – pikas.
Prieš pradedant jį gydyti labai svarbu teisingai įvertinti ligos kilmę ir ryklės audinių būklę.
Faringitą dažniausiai (nuo 30 iki 70 proc. atvejų) sukelia virusai (respiracinis sincitinis, influenzos A ir B, adenovirusai, herpes simplex ir kt.), ypač vaikams, tačiau jis gali būti ir bakterinės kilmės (Streptococcus pyogenes, Neisseria gonorrhoeae ir kt.) ar sukeltas kitų mikroorganizmų. Suaugusiųjų faringitą gali paskatinti ir įvairūs aplinkos veiksniai – prastos darbo sąlygos, žalingi įpročiai, sausas patalpų oras ir kiti. Įtakos turi paveldimumas – jei faringitu dažnai sirgo seneliai, tėvai, didelė tikimybė, kad šis sveikatos sutrikimas bus ir jų palikuonims.
Sergančiojo faringitu ryklės gleivinės spalva gali būti nuo įprastinės iki stipriai paraudusios. Dažnai atsiranda tonzilių hipertrofija ir eksudatas, tačiau tai nerodo uždegimo etiologijos. Virusinei infekcijai būdinga rinorėja, konjunktyvitas, kosulys. Bakterinei – karščiavimas, sisteminiai uždegimo požymiai.
Uždegimas gali būti įvairaus sunkumo. Esant lengviausiai ligos formai, jis pažeidžia tik paviršinę gleivinę, sunkesniais atvejais joje gali susidaryti pūlinukų. Kartais infekcija komplikuojasi – susidaro tonzilių, parafaringinės ar retrofaringinės srities abscesų. Jiems būdingas aštrus skausmas, karščiavimas, mėšlungiškas žandikaulių sukandimas.
Diagnozavus faringitą, gydyti reikia kompleksiškai. Antibiotikų skiriama tik įtariant ar esant patvirtintai streptokokinei infekcijai (ypač suaugusiesiems). Pasirinktinas vaistas yra penicilinas, jo skiriama mažiausiai 10 dienų. Jei pacientas alergiškas penicilinui, tuomet skiriama eritromicino (jo paprastai reikia vartoti taip pat 10 dienų). Streptokokinis faringitas gali būti gydomas makrolidų grupės preparatais (pavyzdžiui, azitromicinu). Jo pakanka gerti 3 dienas.


Karščiavimui mažinti skiriama acetaminofeno grupės preparatų, aspirino.
Svarbią reikšmę gydant faringitą turi gerklės skalavimas antiseptikų tirpalais bei gerklės purškalų vartojimas. Tai mažina skausmą, malšina uždegimą.
Veiksmingas vietiniam faringitui gydyti yra fuzafunginas (Bioparox). Vietinis gydymas fuzafunginu padeda greičiau sveikti – jau 2–3-čią gydymo dieną sumažėja ryklės skausmas, skausmas ryjant. Preparatas apsaugo nuo infekcijos plitimo į apatinius kvėpavimo takus bei sumažina peršalimo ligų komplikacijų skaičių, nesilpnindamas imuniteto.
Fuzafungino taip pat galima vartoti sergant rinitu, rinofaringitu, tonzilitu, laringitu ar tracheitu. Svarbu tai, kad Bioparox – vienintelis vietinis antibakterinio ir uždegimą slopinančio poveikio vaistas, veiksmingai sumažinantis visus simptomus – ryklės skausmą, kosulį, skausmą ryjant, užkimimą, čiaudulį, slogą, nosies užgulimą, kad ir kokios kilmės – virusinės ar bakterinės – jie būtų. Įrodyta, kad, vartojant Bioparox gerklės infekcijų simptomams mažinti, išvengiama papildomų vaistų, tokių kaip sisteminiai uždegimą slopinantys bei antibiotikai.
Reiktų atkreipti dėmesį, kad geriau pasveikstama, kada Bioparox vartojama pačioje ligos pradžioje, todėl jo reiktų skirti atsiradus pirmiesiems ligos simptomams.
Paprastai Bioparox skiriama iki 7 dienų, purškiant po 4 įpurškimus į burną ir/arba po 4 įpurškimus į kiekvieną nosies landą 4 kartus per dieną.
Svarbu ir tai, kad Bioparox yra saugus vartoti vaikams (rekomenduojama nuo 2,5 metų amžiaus), nėščioms moterims ir tiems, kurie serga gretutinėmis ligomis bei vartoja daug kitų vaistų.
Gydant faringitą kompleksiškai, taikomas nemedikamentinis gydymas, rekomenduojami gerklės skalavimai druskos tirpalu, jo inhaliacijos. Svarbu, kad ligonis nuo pat gydymo pradžios vartotų pakankamai skysčių (šilto mineralinio vandens, medumi pasaldinto pieno, arbatų). Gali būti taikomos ir visos įprastos liaudiškos priemonės – karštos kojų vonios su druska ar garstyčiomis, gėrimai su medumi, uogienėmis (ypač aviečių) ir kitos. Tai silpnina ligos simptomus ir gerina ligonio gyvenimo kokybę sergant.
Jei išryškėja šoninių užpakalinės ryklės sienelių velenėlių hiperplazinis uždegimas, rekomenduojamas cheminis velenėlių prideginimas ar poveikis šalčiu (krioaplikacija).
Įtariant abscesą, jei yra tonzilių hipertrofija, ligonį reiktų nusiųsti konsultuotis pas otorinolaringologą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai