Nuožvarbų profilaktika bei gydymas

Nuožvarbos – tai kapiliarų tonuso sumažėjimas bei neadekvati odos reakcija į šaltį. Pagrindinė nuožvarbų susidarymo priežastis – ilgalaikis žemos temperatūros ir drėgmės poveikis.
Dažniausiai nuožvarbos atsiranda ant klubų, kelių, plaštakų, kojų pirštų. Odos ligų kabinete dėl šios problemos neretai lankosi jaunos pacientės, kurios žiemą mėgsta vaikščioti plonomis pėdkelnėmis, nuogu liemeniu, be pirštinių. Taip pat dažnai nušąla nosis, skruostai.
Pažeista odos vieta parausta, patinsta, pleiskanoja, ją niežti, skauda; kartais susiformuoja odos mazgeliai ar pūslės, oda pabąla, tampa nejautri. Pažeistos odos vietas ypač niežti sugrįžus iš lauko į šiltą patalpą.
Nuožvarbų dažniau atsiranda pavargusiems, silpnesnės imuninės sistemos, netvarkingai besimaitinantiems žmonėms. Atšilus orams, vėlyvą pavasarį ir vasarą, paprastai pacientų būklė pagerėja.
 

Nuožvarbų profilaktika


Tie, kuriems dažnai būna nuožvarbų, jau rudenį turėtų rengtis šilčiau nei įprastai. Šilti drabužiai, avalynė ir pirštinės padeda geriau nei vaistai. Temperatūrų pokyčiams labai jautrūs vaikai ir paaugliai, todėl tiek gydytojai, tiek tėvai turėtų pasirūpinti, kad jie nelakstytų šaltu, drėgnu vėjuotu oru be kepurių, pirštinių ar lengvu apavu. Pirštinės turėtų būti vilnonės ir kumštinės, ne pirštuotos. Jei nuožvarbų yra ant kojų, būtina dėvėti laisvą avalynę, kad nespaustų kojų pirštų.
Ligoniai turėtų vengti šaltų, drėgnų patalpų, todėl jiems nerekomenduojama ilgai būti ar dirbti cechuose, sandėliuose ir pan.
Nuožvarbų profilaktikai taip pat svarbus kasdieninis fizinis aktyvumas, sportas, organizmo grūdinimas.
Rudenį ir žiemą, kai nuožvarbų būklė paprastai pablogėja, patartina daryti kontrastines voneles: 30 sekundžių pamerkti rankas į šaltą, po to – į kuo šiltesnį vandenį. Voneles daryti 7–8 minutes.
Po vonelių rankas ar kojas ištepti riebiu kremu, pvz., Cutibaza su 0,2 proc. šlapalo. Šiuo kremu galima tepti ir ryte, nes jis saugo odą nuo šalčio.
 

Gydymas


Odos maitinimas ir drėkinimas
Jei dažnai vargina nuožvarbos, bent 20 minučių prieš einant į lauką atviras kūno vietas (veidą, nosį, rankas) reikia patepti riebiu apsauginiu kremu ar tepalu.


Patartina nuolat naudoti kremus ir tepalus su liposomomis. Jos sudaro apsauginę plėvelę, neleidžiančią odai išdžiūti ir apsaugančią nuo neigiamo išorės poveikio.
Žmonių, kuriems atsiranda nuožvarbų, oda dažnai būna sausa, todėl ją rekomenduojama nuolat maitinti, drėkinti. Vienas iš rekomenduojamų preparatų nuožvarboms gydyti – pusriebis kremas Cutibaza, turintis 0,2 proc. šlapalo rūgšties, kuri palaiko odos drėgmę, mažina odos paraudimą bei pleiskanojimą. Jis rekomenduojamas kasdienei odos priežiūrai, tinka įvairaus amžiaus žmonėms – nuo kūdikystės iki senatvės.
Riebus kremas Dermobaza tinka labai sausai ir linkusiai sausėti odai. Jo pagrindą sudaro baltasis vazelinas, kuris nesukelia jokių alergijų, todėl tinkamas naudoti ir tiems, kurių oda itin jautri. Dermobaza silpnina nuožvarbų bei kitų odos ligų simptomus.
Emolientai vidutiniškai veikia apie 6 val., todėl jais patartina tepti 3–4 kartus – taip oda bus veiksmingai apsaugota nuo temperatūros svyravimų.
Rekomenduojama atsisakyti kremų su kvapiaisiais bei kitais priedais, nes tai gali sukelti alergiją.
Medikamentinis gydymas
Pacientai gali būti gydomi medikamentais. Pagrindinis gydymo tikslas yra kraujagyslių tonuso didinimas ir mikrocirkuliacijos gerinimas.
Kraujagysles gerai praplečia preparatas Xantinoli nicotinas. Tai stipriai veikiantis vaistas, todėl geriamas tik po valgio, po to būtina 10–15 minučių pagulėti.
Išimtiniais atvejais, kai po 2–3 savaičių gydymo paciento sveikatos būklė negerėja, galima skirti plakvenilio.
Lygiagrečiai rekomenduojama gerti vitaminų kompleksų, kuriuose yra vitaminų C, PP, A, E. Vitaminas C – puikus antioksidatorius, PP gerina kraujotakos sistemą, A ir E yra odos grožio vitaminai.
Patartina gerti polivitaminų „Vitamax”, „ABC”, „Cigapam”, „Revit”.
Kitos priemonės
Esant stipriam uždegimui, galima dėti 20 proc. ichtiolo tepalo kompresus.
Pažeistos vietos gali būti gydomos ultravioletiniais spinduliais.
Patartina atlikti lengvą pažeistų vietų masažą, jis pagerina odos kraujotaką. Reikia bent 10-ties masažo seansų.
Kontrastinės šalto ir šilto vandens vonelės yra puiki ne tik nuožvarbų profilaktikos, bet ir gydymo priemonė.
Jei nuožvarbos ilgai negyja, bendrosios praktikos gydytojas turėtų pacientą nusiųsti pasikonsultuoti pas endokrinologą, kad ištirtų, ar nesutrikusi skydliaukės veikla, bei pas ginekologą, kad nustatytų, ar nėra sutrikusi kiaušidžių funkcija.
Kilus abejonėms dėl diagnozės, pacientą reiktų nusiųsti pas dermatologą. Mat panašių simptomų būna ir sergant atopiniu dermatitu, psoriaze (žvyneline), monetine (mikrobine) egzema, herpeso virusu ar eksudacine raudone.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai