Nudegimai

Kaip reikėtų prižiūrėti ir gydyti nudegimų žaizdas, jeigu atsitiko nelaimė? Šia tema kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės Odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja, odos ligų gydytoja Jolanta Urbštienė.
 

Nudegimo laipsniai


Pagal odos sluoksnių pažeidimą yra skiriamas paviršinis ir gilusis nudegimas, išskiriami net keturi nudegimo laipsniai.
I laipsnis – oda parausta ir patinsta. Pažeidžiamas tik paviršinis odos sluoksnis.
II laipsnis – susidaro skaidraus sekreto pripildytos pūslės. Vėliau pūslės gali subliūkšti savaime arba pratrūkti.
III a ir III b laipsnis – pažeisti gilesnieji odos sluoksniai (nekrozė).
IV laipsnis – odos, poodinių sluoksnių, fascijų, sausgyslių, raumenų, kaulų nekrozė.
Ar būtina skubi medikų pagalba stacionare, priklauso nuo pažeisto odos ploto ir gylio. Net ir paviršinis nudegimas gali būti pavojingas gyvybei, jei pažeistas didelis odos plotas arba itin jautrios odos sritys. Vaikų oda labai jautri, todėl pavojingi ir negilūs nudegimai.
 

Pirmoji pagalba


Jeigu buvo nusiplikinta karštu skysčiu, jo prisigėrusius drabužius būtina tučtuojau nusivilkti.
Jeigu yra galimybė atvėsinti nuplikytą odos plotą šaltu vandeniu, reikia kiek galima skubiau tai padaryti. Nuplikytą odą užtenka šaldyti apie 5 minutes iškart po nelaimės.
Jeigu vandens arti nėra, nudegintą vietą galima vilgyti 70° spiritu. Jis, kaip ir vanduo, šaldo ir vėsina nuplikytą odos paviršių.
Kai nuplikytos odos paviršius yra švarus ir nusausintas, tą vietą galima papurkšti bet kuriuo uždegimą slopinančiu aerozoliniu preparatu, į kurio sudėtį įeina deksapantenolis, triamcinolonas, fluocinolonas su oksitetraciklinu.


Lengvo laipsnio nudegimą minėtos gydomosios sudėties purškikliais reikėtų purkšti 2-3 kartus per dieną (gydyti kelias dienas).
II laipsnio nudegimui gydyti skiriama preparatų, kurių sudėtyje yra antibiotikų ir hormonų. Šie medikamentai ne tik mažina uždegimą, bet ir užkerta kelią antrinei infekcijai. Uždegimą slopinančio aerozolio paprastai yra purškiama ant nudegimo sukeltos pūslės. Vėliau žaizda apibintuojama (jos negalima šlapinti). Tvarsčius reikia keisti 2-3 kartus per dieną.
Pūsles galima sutepti dezinfekuojamaisiais skysčiais arba pavalyti spiritu. Sutepus ar pavalius pūsles, reikėtų 3-4 minutes palaukti, kol jų paviršius nudžius, ir tada ant viršaus purkšti uždegimą slopinančio aerozolio.
Smarkiai nuplikytą ir sužalotą odos paviršių reikėtų apdengti steriliu tvarsčiu arba švariu rankšluosčiu, palute. Svarbu – netepti jokiais riebalais ir kreiptis kvalifikuotos pagalbos į gydytoją.
 

Dvi dažniausios pacientų klaidos


Pirma klaida. Nudegimas pradedamas tepti įvairiais riebaliniais tepalais – aliejumi, vazelinu. Šie produktai tik dar labiau padidina pažeidimą.
Antra klaida. Ne visi žino, kad labai smarkiai nuplikytą ranką ar koją būtina imobilizuoti. Galūnės negalima judinti, kad netrūktų odos paviršius. Jeigu nudegusi oda traumuojama, gali greičiau prasidėti pūlinga infekcija, kilti įvairių gijimo komplikacijų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai