Osteoartrito progresavimo galima išvengti

Osteoartritas - dažniausia sąnarių ir stuburo liga, pasireiškianti kremzlės, o vėliau ir kitų sąnario elementų irimu, kompensaciniais kaulų sąnarinių galų pakitimais (sukalkėjimu, kaulinių išaugų atsiradimu), sąnario deformacija bei neretai didesnio ar mažesnio intensyvumo sąnario uždegimu. Sveikas žmogus nė nepastebi, kaip lankstosi jo sąnariai. Jie juda savaime, be ypatingų valios pastangų. Tačiau sąnario, kurio funkcija sutrikusi, žmogus negali pajudinti be sąmoningų pastangų. Nevalingai judėti pirmiausia kliudo skausmas. Sveikam tai sunku įsivaizduoti. Kokio šios ligos priežastys, kaip išvengti ligos progresavimo bei kokių profilaktinių priemonių imtis, kad netektų nuolat kentėti skausmų ar net tapti invalidu, pasakoja Kauno II klinikinės ligoninės gydytoja Egidija Paurienė.
 

Dažniausios ligos priežastys


Osteoartritą gali nulemti ne viena priežastis, tačiau pagrindiniai rizikos veiksniai yra šie:
• Vyresnis amžius (45-64 m. amžiuje ši liga diagnozuojama 30 proc., o per 65 m. - daugiau nei 68 proc. žmonių)
• Moteriška lytis
• Baltoji rasė
• Paveldimumas
• Sąnario trauma (lūžis, išnirimas)
• Pakartotinės traumos
• Nutukimas (jis nulemia nuolatinį sąnarių perkrovimą)
• Įgimti ar įgyti sąnario pažeidimai (raiščių nepakankamumas, sąnario nestabilumas, menisko pažeidimas, įgimtas šlaunikaulio panirimas ir išnirimas)
• Sąnarių uždegimai
• Medžiagų apykaitos ir endokrininės ligos (pvz., podagra, cukrinis diabetas)
Osteoartritas, pažeisdamas kelių, klubų, pečių, rankų ir kojų pirštų, stuburo bei kitus sąnarius, sukelia skausmą, kuris dažniausiai yra pirmasis šios ligos simptomas. Ligos pradžioje jis sustiprėja po fizinio krūvio ir sumažėja esant ramybės būsenai, tačiau, ligai progresuojant, skausmas gali varginti nuolat. Klubo sąnario osteoartritui būdingi naktiniai skausmai, kurie neleidžia miegoti. Taip pat gali pasireikšti trumpalaikis sąnario sustingimas, kai, ilgiau pabuvus ramybės būsenos, sunku pradėti judėti.


 

Pagrindinės profilaktikos priemonės


Osteoartrito gydymas sudėtingas. Esant dideliems sąnario struktūros pokyčiams, neretai prireikia sąnario protezavimo operacijos. Gydymas skausmą bei sąnario uždegimą malšinančiais vaistais tik sušvelnina ligos simptomus.
Tad kur kas geriau užsiimti ligos profilaktika, padedančia atitolinti ligą ar jos išvengti.
Osteoartrito profilaktika pradedama jau kūdikystėje. Rekomenduojama kūdikius plačiai vystyti, kad taisyklingai vystytųsi klubų sąnariai.
Norint kuo ilgiau išlaikyti sveikus sąnarius, labai svarbus pakankamas fizinis aktyvumas. Reikia kuo daugiau vaikščioti, bėgioti, plaukioti ar važinėti dviračiu, mankštintis kiekvieną dieną. Taip stiprinami raumenys, o kartu gerėja ir sąnarių funkcija.
Labai svarbu reguliuoti kūno svorį ir tinkamai maitintis. Antsvoris - tai nuolatinis papildomas krūvis sąnariams, kuris neigiamai veikia jų funkciją ir paspartina osteoartrito vystymąsi.
Pastaruoju metu daugėja duomenų apie įvairių maisto produktų (avokados, sojos), vitaminų D, C, E, mikroelementų seleno, vario profilaktinį ir gydomąjį poveikį.
Ilgiau išsaugoti sveikus sąnarius bei kaulus padeda preparatai, kurių sudėtyje yra gliukozamino sulfato bei chondroitino sulfato. Gliukozaminas - tai sąnarinės kremzlės ir pagrindinė jungiamojo audinio sudedamųjų dalių statybinė medžiaga. Jį mažais kiekiais sintetina pats organizmas, tačiau vyresniame amžiuje ši sintezė labai sumažėja. Šios medžiagos yra krabuose, omaruose ir krevetėse, o ypač - jų kiautuose. Iš šių vėžiagyvių ir gaminamas natūralus gliukozamino sulfato ekstraktas.
 

Gliukozamino sulfato veiksmingumas - neabejotinas


Tyrimai rodo, kad gliukozamino sulfatas gali palengvinti kai kuriuos osteoartrito simptomus. Jo apykaitos sureguliavimas normalizuoja kremzlės metabolizmą ir atnaujina sąnario funkciją iki tam tikro lygio. Gliukozamino sulfatas bei chondroitino sulfatas veikia su osteoartritu susijusios kremzlių degeneracijos priežastį, saugo kremzles nuo priešlaikinio irimo, skatina naujos kremzlės sintezę, tai yra nepaprastai svarbu. Gliukozaminas stimuliuoja kremzlės sudedamųjų dalių sintezę, todėl sąnarių kremzlė tampa storesnė ir elastingesnė. Be to, gliukozaminas padidina hialuroninės rūgšties, turinčios stiprų uždegimą slopinantį poveikį, gamybą.
Svarbu tai, kad gliukozamino preparatai beveik nesukelia nepageidaujamo poveikio. Jų vartojant mažėja skausmai, gerėja sąnarių funkcija.
Klinikinės gliukozamino sulfato tyrimai atliekami jau dešimt metų daugelyje šalių, todėl skelbiami rezultatai yra patikimi ir daug kartų patikrinti. Septyniasdešimtyje šalių visame pasaulyje gliukozaminas vartojamas kaip vaistas vidutinio sunkumo osteoartritui gydyti.
Moksliniai tyrimai įrodė, kad gliukozamino sulfatas ne tik sumažina sąnarių skausmą, uždegimą, bet ir gydo skausmą sukėlusią priežastį - atnaujina pažeistų sąnarių kremzlių struktūrą. Pagerėja sąnarių judrumas, osteoartritas lėčiau progresuoja.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai