Šiuolaikinės cukrinio diabeto gydymo galimybės

Cukrinis diabetas (diabetes mellitus) – lėtinė polietiologinė endokrininė visą gyvenimą trunkanti liga, tad didžiulį nerimą kelia pastaruoju metu sparčiai didėjantis sergančiųjų šia liga žmonių skaičius. Diabetas 2–5 kartus padidina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse jis yra dažniausia regėjimo sutrikimų, aklumo, kojų amputacijų, inkstų funkcijos nepakankamumo priežastis. Pasaulyje cukriniu diabetu (CD) serga maždaug 3,5–7 proc. žmonių (Europoje – apie 26 milijonus). Lietuvos statistikos departamento duomenimis, mūsų šalyje tokių ligonių yra apie 100 tūkstančių. Prognozuojama, kad per artimiausius 10 metų šis skaičius padvigubės.
 

Svarbiausia – ankstyva diabeto diagnostika ir tinkamas gydymas


Kalbėti apie diabeto profilaktiką galima tik sąlyginai. Mat kol kas neįmanoma paveikti genetinės predispozicijos, įvairių autoimuninių procesų. Koreguoti galima tik labai ankstyvus metabolinius pakitimus, dėl kurių ateityje gali išsivystyti 2 tipo CD. Tam labai svarbu juos kuo anksčiau diagnozuoti. Realiai reikia siekti geros CD kontrolės ir apsaugoti ligonį nuo komplikacijų ar jas atitolinti. To galima pasiekti parinkus tinkamą gydymo būdą, kad ne tik pagerėtų ligonio savijauta, bet ir būtų garantuota visavertė gyvenimo kokybė. Tinkamai gydant kontroliuojama glikemija, dislipidemija, gerinama baltymų apykaita, normalizuojama vandens ir elektrolitų apykaita.


 

Jei gydant tabletėmis glikemijos kontrolė nepagerėja, būtina pradėti gydyti insulinu


2 tipo diabeto gydymo insulinu etapas yra neišvengiamas ir anksčiau ar vėliau vis tiek ateina.
Svarbiausias kriterijus pradėti gydyti insulinu yra glikemijos dydis. Gydyti insulinu pradedama, kai glikemija nevalgius – daugiau kaip 7 mmol/l, glikemija po valgio – daugiau kaip 9 mmol/l, HbA1c – daugiau kaip 7,5 proc.
Apie gydymo kokybę galima spręsti pagal glikemijos svyravimus per dieną. Reikia matuoti glikemiją nevalgius ir dvi valandas po valgio. Kai glikemija smarkiai padidėja pavalgius, padidėja komplikacijų tikimybė. Kuo didesnė glikemija, tuo didesnė komplikacijų (retinopatijos, neuropatijos, insulto ar miokardo infarkto bei kt.) rizika. Diabeto komplikacijos mažina ligonių darbingumą, didina mirtingumą. Makrokraujagyslinės komplikacijos, dėl kurių gali vystytis infarktas, insultas ir pan., prasideda dar iki 2 tipo CD diagnozavimo esant angliavandenių toleravimo sutrikimui.
Reikia nepamiršti, kad insulinas nepakeičia kitų esminių gydymo principų – dietos, savikontrolės, fizinio aktyvumo ir pacientų mokymo.
 

Šiuolaikiniai insulino analogai – saugūs ir veiksmingi


Insulino terapija leidžia tinkamai reguliuoti hiperglikemijos dydį visiems ligoniams.
Gydymas insulinu kompensuoja insulino trūkumą, pagerina audinių jautrumą insulinui, slopina gliukozės sintezę kepenyse naktį, apsaugo ląsteles nuo toksinio gliukozės ir lipidų poveikio.
Dauguma ligonių, pradėję vartoti insulino jaučiasi daug geriau, nes gerėja baltymų apykaita ir sumažėja silpnumas, pagerėja angliavandenių apykaita ir mažėja troškulys bei retėja šlapinimasis, gerėja lipidų kiekiai bei gyvenimo kokybė. Normaliai glikemijai pasiekti reikia daugkartinių insulino injekcijų, tačiau tai nelabai patogu, sunkina 2 tipo CD sergančių ligonių gyvenimą. Šią problemą padeda išspręsti mišrūs insulino analogai.
Naujieji insulino preparatai sukurti modifikuojant insulino molekulę, jie artimiau imituoja žmogaus fiziologiją. Dėl struktūros ypatumų jie lemia mažiausią hipoglikemijų dažnį. Pradedant gydyti insulinu po geriamųjų vaistų nuo diabeto vartojimo dažnai skiriama mišraus veikimo insulinų 2 kartus per dieną – ryte ir vakare. Insulino analogai daug greičiau absorbuojasi todėl vartoti juos ligoniams labai patogu – insulino galima švirkšti prieš pat valgį ar po jo, nebereikia laukti 30 min.
 

Geriausias sprendimas – mišrus insulino analogas NovoMix 30


Saugus mišraus veikimo insulino analogas NovoMix 30 mažina hipoglikemijos riziką tiek dieną, tiek naktį, veiksmingai normalizuoja glikemiją daugumai ligonių, veiksmingai reguliuoja glikemiją po valgio. Daugeliui ligonių svarbu, kad vartojant šio insulino mažiau reikia užkandžių, tai padeda išvengti svorio padidėjimo.
Preparatas NovoMix 30 sudarytas iš dviejų dalių: 30 proc. insulino aspartato ir 70 proc. insulino aspartato protamino. Šis insulinas imituoja dvi insulino sekrecijos fazes: greito veikimo insulino dalis atitinka pirmąją insulino sekrecijos fazę ir koreguoja glikemiją po valgio. Ilgai veikianti insulino dalis atitinka bazinę sekreciją. Todėl dviem insulino injekcijomis galima puikiai valdyti glikemiją visą parą.
NovoMix 30 pradeda veikti po kelių minučių, todėl švirkščiamas prieš pat valgymą ar net tuoj po valgio ar valgant. Pacientams ne mažiau svarbu tai, kad insulino švirkštas FlexPen yra paprastas ir patogus, juo naudotis išmokstama lengvai.
Preparatas tausoja b ląsteles, t.y. padeda joms ilgesnį laiką palaikyti insulino gamybą. Taip pasiekiama geresnė diabeto kontrolė, sudaromos sąlygos apsaugoti nuo galimų diabeto komplikacijų ateityje.
Gydymą rekomenduojama pradėti nuo mažų dozių – 6 TV ryte prieš pusryčius ir 6 TV vakare prieš vakarienę. Po to reikia tirti glikemiją ir keisti insulino dozę taip:
• jei rytinė glikemija ar glikemija prieš vakarienę <4,4 mmol/l, NovoMix 30 dozę mažinti 2 TV,
• jei 4,4–6,1 mmol/l – dozės nekeisti,
• jei 6,2–7,8 mmol/l – dozę didinti 2 TV,
• jei 7,9–10,0 mmol/l – dozę didinti 4 TV,
• jei >10 mmol/l – dozę didinti 6 TV.
Vakarinė NovoMix 30 dozė koreguojama pagal rytinę glikemiją, rytinė dozė – pagal glikemiją prieš vakarienę.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai