Techninių priemonių parinkimas ir pritaikymas ligoniams, sergantiems reumatoidiniu artritu

Kas ketvirtas Lietuvos gyventojas skundžiasi reumatinio pobūdžio negalavimais. Lietuvoje užregistruota apie 500 tūkst. sergančiųjų reumatinėmis sąnarių ligomis. Tačiau labiausiai sąnarius pažeidžia reumatoidinis artritas.
 

Pagrindiniai klinikiniai reumatoidinio artrito požymiai yra sąnarių patinimas, skausmas, sustingimas, raumenų atrofija bei sąnarių deformacija. Dėl atsiradusių deformacijų žmogus gali tapti neįgalus, sutrikdoma jo kasdieninė, darbinė, taip pat ir laisvalaikio veikla.
Gydymą paskiria gydytojas. Pacientui yra sudaromas individualus gydymo planas. Paprastai gydoma nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo. Papildomai dažnai skiriama gliukozamino preparatų, kurie mažina sąnarių skausmus ir didina sąnarių lankstumą.
Vykdant pacientų, sergančių reumatoidiniu artritu, reabilitaciją yra, būtinas glaudus visų reabilitacijos komandos narių darbas. Vienas iš reabilitacijos komandos narių yra ergoterapeutas.
Ergoterapija (gr. ergon - darbas, terapija - gydymas) - tai pacientų galimybių atkūrimas, palaikymas ar sutrikusių funkcijų kompensavimas tikslinga veikla.
 

Pagrindiniai sergančiųjų reumatoidiniu artritu ergoterapijos tikslai


• Palaikyti ar didinti kasdieninės veiklos galimybes.
• Palaikyti ar gerinti sąnarių judrumą.
• Palaikyti ar didinti raumenų jėgą.
• Didinti griaučių raumenų ištvermingumą.
• Išvengti ar koreguoti deformacijas.
• Suteikti informaciją apie ligą.
• Padėti įveikti stresą ir prisitaikyti prie neįgalumo.
Ergoterapeuto funkcijos
• Įvertina pacientų savarankiškumą kasdienėje veikloje, darbo bei laisvalaikio įgūdžius.
• Įvertina plaštakos funkciją, raumenų jėgą, deformacijas.
• Įvertina paciento namus bei darbo vietą ir siūlo, ką pakeisti siekiant pagerinti sąlygas.
• Rekomenduoja ir išmoko pratimų, stiprinančių plaštakos raumenis.
• Suteikia pacientams informaciją apie sąnarių apsaugos principus ir pataria, kokios veiklos reikėtų vengti.


• Rekomenduoja technines priemones, gerinančias paciento savarankiškumą kasdieninėje veikloje.
Pacientų, sergančių reumatoidiniu artritu, rankos judesiai yra apriboti. Jų kasdienei buičiai palengvinti yra daug techninių priemonių. Šios priemonės ne tik padeda atlikti kasdieninius veiksmus, bet kartu apsaugo sąnarius, sumažina krūvį ir pagerina jų funkciją. Techninės priemonės yra parenkamos ir pritaikomos individualiai.
Algimanto Astrausko firma “Pirmas žingsnis” vienintelė Lietuvoje gamina platų ergoterapijos ir kompensacinių priemonių spektrą ir pritaiko pacientams konkretaus neįgalumo atveju.
 

Problemos, kurias sukelia reumatoidinis artritas, ir pagrindiniai jų sprendimo principai


- Sumažėjusi rankos judesių amplitudė
Kad judesius atlikti būtų lengviau, reikia atitinkamai pailginti įrankių (pavyzdžiui, šluotos, dulkių siurblio, asmens higienos priemonių ir pan.) rankenas. Naudingi ir pastorinti, lenkti kotai.
- Susilpnėjęs griebimas
Daiktą paimti lengviau, jei jis bus storesnis, todėl ligoniai turėtų naudotis pastorintais rašikliais, valgymo įrankiais, asmens higienos reikmenimis. Gerai, kai rankenos turi griovelius, jie neleidžia daiktui išslysti, jei rankos šlapios.
- Kūno nestabilumas
Šiuo atveju svarbu stabilizuoti daiktus ir pasirūpinti ligonio saugumu. Pvz., naudoti neslystančius kilimėlius, įtaisyti turėklus vonioje, koridoriuje. Taip pat turi būti laipteliai įlipti į vonią, suolelis vonioje sėdėti, kurio kojelės prilimpa prie vonios, tualeto sėdynės paaukštinimas.
- Energijos sumažėjimas
Sergančiojo naudojami daiktai turėtų padėti lengviau atlikti tam tikrus veiksmus. Pvz., reikia naudoti mažai sveriančius darbo įrankius, elektros prietaisus, viską sudėti lengvai pasiekiamose vietose ir pan.
- Sąnarių deformacijos
Šiuo atveju taikomos tokios pagalbinės priemonės, kurios neskatina tolesnio deformacijų vystymosi ir didina rankos judrumą. Pvz., sukamas krano rankenėles rekomenduojama keisti svirtelėmis. Kad žmogus galėtų geriau suimti ir lengvai pasukti raktą, prie rakto tvirtinama pailginta ir pastorinta rankenėlė.
- Sumažėjusi jėga
Reikia vengti statinės ir ilgai užsitęsusios padėties, pritaikyti darbo stalo, lovos, kėdės aukštį, naudoti lengvus stalo įrankius, indus.
- Kitos priemonės
Kad būtų lengviau apsirengti, ligonis gali naudoti specialią priemonę sagoms susegti ir užtrauktukams užtraukti. Ji individualiai prisitaiko prie rankos formos, yra lengvai suimama ir padeda užsegti sagas bei užtraukti užtrauktuką. Naudinga ir speciali pagalbinė priemonė kojinėms apsimauti.
- Pagalba virtuvėje
Ant lėkštės gali būti uždedamas papildomas žiedas, kad būtų aukštesnis kraštas. Tuomet žmonės, sergantys reumatoidiniu artritu, gali valgyti viena ranka, neišlaistydami maisto iš lėkštės.
Puodeliai arba taurės turi turėti 2 rankenas, kad svoris būtų padalijamas abiem rankoms. Taip pat rekomenduojamas puodelis be rankenų, su snapeliu.
Pjovimo lentelė turi turėti laikymo įrenginį (specialius dantukus), į kurį būtų galima įstatyti norimą daržovę ar duoną. Taip įsidėjus, maisto produktus galima supjaustyti ir pjaunamas maistas neslysta.
Šios techninės priemonės esant sutrikusiai rankos funkcijai yra labai svarbios, nes suteikia galimybę žmogui, nepaisant ligos, savarankiškai apsitarnauti ir būti nepriklausomam.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai