Šlapimo takų infekcijos – moterų bėda

Pastaruoju metu itin populiaru diskutuoti apie vyrų ir moterų lygybę. Kad ir kaip būtų, tam tikrose srityse vieni yra pranašesni ar silpnesni už kitus. Medicinos statistikos duomenimis, vyrai dažniau serga kvėpavimo, virškinamosios sistemos ligomis, piktybiniais navikais, jie beveik tris kartus dažniau miršta nuo išorinių priežasčių. Tačiau moterims būdingesnės šlapimo ir lytinių organų sistemos patologijos. Apie tai pasakoja KMU Akušerijos skyriaus Priešlaikinio gimdymo ir infekcijos akušerijoje sektoriaus vadovė gydytoja Ona BLAUZDŽIŪNIENĖ.
 

Įvairiais gyvenimo laikotarpiais moterys dažniau negu vyrai serga šlapimo takų infekcijomis, o jos dažniausiai manifestuoja prasidėjus lytinei brandai - maždaug apie 14-uosius gyvenimo metus. Tarp vyresnių moterų susirgimų skaičius didėja. Baigiantis fertiliškumui, t.y. laikotarpiui, kai moteris dar gali gimdyti, šlapimo takų infekcijų sumažėja, bet, prasidėjus menopauzei, jų skaičius vėl išauga.
Didesnį infekcijų skaičių, palyginti su vyrais, lemia moterų tarpvietės ypatumai: šlaplė, makštis ir išangė yra labai arti. Todėl normalios žarnyno mikrofloros “atstovai” dažnai patenka į moters makštį, o iš čia bakterijos labai nesunkiai patenka į šlaplės apatinį trečdalį. Tai nėra ypatinga patologija - ir sveikoms moterims šlaplės apatiniame trečdalyje gali būti bakterijų. Bakterijos, esančios šlaplėje, gali patekti į pačią šlapimo pūslę, tačiau pastaroji turi ypatingą savybę gintis pati. Paprasčiausias būdas yra mechaninis - kai moteris šlapinasi. Tuomet bakterijos pašalinamos su šlapimu. Šlapimo pūslės sienelės audiniuose esantys fagocitai naikina bakterijas ir taip jos taip pat su šlapimu pašalinamos iš organizmo. Bakterijos gali prilipti prie šlapimo pūslės epitelio, o jis per tam tikrą laiką nusilupa ir pasišalina. Taigi net patekus bakterijoms aukščiau apatinio šlaplės trečdalio, normaliomis sąlygomis sveikai atspariai moteriai bakterijos nebūtinai sukels uždegimą.
Tačiau yra nemažai rizikos veiksnių, lemiančių, kad, patekusios į šlapimo pūslę, bakterijos gali pakilti iki inkstų ir sukelti rimtesnę patologiją. Vieni rizikos veiksnių yra genitalijų infekcija, bendra infekcija, įvairūs šlapimo ir lytinių takų (urogenitalinio) trakto apsigimimai, šlapimo takų akmenys. Riziką didina nėštumas, dažnas partnerių keitimas, nevisavertė mityba.


 

Vienas didesnių rizikos veiksnių yra nėštumas


Nėštumo metu keičiantis hormonų pusiausvyrai, vyrauja nėštumo hormonai (progesteronas), o jie stengiasi tarsi atpalaiduoti visą organizmą. Jame atsipalaiduoja lygieji raumenys, taip pat ir šlapimtakių, t.y. tų šlapimo takų, kurie eina nuo inkstų iki šlapimo pūslės. Šlapimtakiai labai paburksta, hipertrofuojasi, padidėja, sumažėja jų peristaltika. Todėl dėl savo paburkimo jie tarsi reliatyviai pailgėja, o jų jungiamojo audinio kapsulė lieka nepakitusi. Todėl šlapimtakis labai dažnai susilenkia, ypač arčiau inksto. Kartais dėl to užlinkimo šlapimas nebegali pasišalinti iš inksto, kaupiasi jame, o ten, kur šlapimas, lengvai gali daugintis bakterijos.
Be to, nenėščios moters organizme šlapimtakiai atsiveria į šlapimo pūslę įstrižai - prisipildžius šlapimo pūslei, susidaro lyg tam tikras vožtuvas, neleidžiantis šlapimui kilti aukštyn į šlapimtakius. O nėštumo metu, kai šlapimtakis išsiplėtęs, jis atsiveria į šlapimo pūslę statmenai - prisipildžius pūslei, vožtuvas nebeužsidaro. Kuo daugiau šlapimo pūslė pildosi, tuo daugiau šlapimo kyla šlapimtakiais į viršų. Jei šlapime bus bakterijų, jos gali labai lengvai sukelti rimtą inkstų patologiją.
Dažniau serga pirmą kartą gimdančios moterys bei daugiau - antrąjį nėštumo trimestrą.
 

Nėštumo metu būdinga keletas šlapimo takų patologijų


Dažniausiai susiduriama su ūminiu arba mišriu pielonefritu, cistitais, taip pat svarbu nepamiršti vadinamosios besimptomės bakteriurijos (kai bakterijos, esančios šlapime, nesukelia simptomų).
Pielonefritas grėsmingas tuo, kad šeimos gydytojai negalavimus gali supainioti su virusine infekcija, priskirti juos gripo simptomams. O laiku negydant pielonefrito jis gali komplikuotis labai sunkiomis organizmo būklėmis, pvz., kvėpavimo funkcijos nepakankamumu, hemolizine anemija, inkstų pūliniais, sepsiu ir pan. Todėl ir pačioms moterims vertėtų atkreipti dėmesį į dažną bei skausmingą šlapinimąsi, tai leistų pagalvoti apie inkstų patologiją ir, tinkamai gydant, išvengti nepageidaujamų pasekmių.
Ūminis cistitas pasitaiko 1-2 proc. moterų, bene svarbiausias jo simptomas - viršgaktinės srities skausmas.
Asimptominė bakteriurija nustatoma maždaug 6 proc. nėščiųjų. Gydymas būtinas, kad moteris vėliau nesusirgtų inkstų uždegimais.
Atsiradus šlapimo takų patologijai, gali atsirasti laikinų šlapimo nelaikymo simptomų. Į šią rizikos grupę papuola besilaukiančios moterys. Esant šiems simptomams, būtina kreiptis į savo gydytoją. Simptomams palengvinti yra sukurta specialių, labai kokybiškų orui laidžių įklotų, kurių galima rasti visose vaistinėse.
 

Visais atvejais būtina tinkamai ištirti ir gydyti


Antibiotikų gali paskirti tik gydytojas, tačiau moteriai verta žinoti, kokias priemones gali vartoti ji pati, norėdama išvengti šlapimo takų infekcijų.
Nuo mažens mergaitės turėtų būti mokomos taisyklingų higienos įpročių - pasituštinus reikia valytis į išangės pusę, jokiu būdu ne makšties link, būtina tinkama genitalijų priežiūra, praustis ryte ir vakare. Tai reikėtų skiepyti jau nuo pat mažens.
Šlapimo takų ligų profilaktikai rekomenduojamos arbatos, kurios rūgština terpę ir dezinfekuoja šlapimo takus. Ypač vertingos yra spanguolės - žalias trintas uogas reikėtų sumaišyti su cukrumi, ištirpinti vieną arbatinį šaukštelį šio mišinio stiklinėje vandens ir gerti tris kartus per dieną. Šlapimo takus dezinfekuoja petražolių, beržų lapų, bruknių lapų arbatos. Jas gali pirkti ir ramiai vartoti nesilaukiančios moterys. Gydytojai žino, kokios arbatos tinka nėščiosioms, tačiau minėtų arbatų anotacijose rašoma, kad nėščioms moterims jos nerekomenduojamos. Matyt, taip gamintojai bando save apsaugoti, kol nėra pakankamai atliktų tyrimų. Vadinasi, būsimoms mamoms bet kuriuo atveju reikėtų pasitarti su gydytoju.
Taigi nors šlapimo takų infekcijos moteris vargina dažniau nei vyrus, galima sau padėti laikantis paprasčiausių higienos taisyklių, stebint savo kūną bei laiku ir nepavėluotai kreipiantis į specialistus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai