Kepenų pažeidimai apsinuodijus

Kepenys yra didžiausias ir vienas svarbiausių vidaus organų. Tai taip pat ir sunkiausias vidaus organas, sveriantis apie 1,5 kg. Kepenų ląstelės dalyvauja daugelyje biocheminių procesų, padedančių užtikrinti normalią organizmo veiklą. Apie kepenų pažeidimus apsinuodijus kalbėjomės su Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės Toksikologijos skyriaus vedėju gydytoju Raimondu PURVANECKU.
 

Kuo apsinuodijama dažniausiai?


Lietuvoje, taip pat ir mūsų skyriuje, dažniausiai pasitaiko apsinuodijimo alkoholiu ir alkoholio surogatais atvejų (43,7 proc.), antroje vietoje yra medikamentų perdozavimas (28,2 proc.), trečioje – apsinuodijimas grybais ir kitais augalinės kilmės produktais (7,4 proc.).
 

Kokias medikamentais dažniausiai apsinuodijama ir kokios būna pasekmės?


Kaip yra pasakęs Paracelsas – vaistas nuo nuodo skiriasi tik doze. Bet kokie vaistai, jei vartosime per didelėmis dozėmis, gali toksiškai veikti organizmą.
Apsinuodijimo medikamentais pasekmės priklauso nuo to, kaip greitai ligonis pradedamas gydyti ir kokia pagalba jam buvo suteikta. Jei pagalba nesuteikta arba suteikta blogai, apsinuodijusių ligonių mirtingumas yra iki 85 proc. Jei ligonis į ligoninę atvežamas laiku ir jam suteikiama tinkama pagalba, mirtingumas siekia 3–4 proc.
 

Ar alkoholio poveikiui kepenims yra svarbu alkoholio rūšis ir vartojimo trukmė?


Pastaruoju metu Lietuvoje daugėja apsinuodijimų alkoholiu, ypač jo surogatais.
Vartojimo trukmė labai svarbu. Kuo ilgiau vartojamas alkoholis ir kuo didesniais kiekiais, tuo greičiau bus pažeistos kepenys.
Labai svarbu ir alkoholio rūšis. Silpni alkoholiniai gėrimai (alus, vynas) daug nuodingiau veikia kepenis nei išgryninti stiprūs alkoholiniai gėrimai (degtinė).


Individuali alkoholio toksinė dozė kepenims yra skirtinga ir priklauso nuo lyties, persirgtų ligų, maitinimosi. Manoma, kad vyrams nuodinga dozė yra nuo 60 g/d. etilo alkoholio, moterims – nuo 20 g/d.
Svarbu nemaišyti kelių alkoholio rūšių ir turėti saiką. Pati veiksmingiausia priemonė atsiradus alkoholiniam kepenų pažeidimui – abstinencija.
 

Kokie apsinuodijimo grybais simptomai? Kokia pirmoji pagalba?


Apsinuodijus grybais simptomai dažniausiai pasireiškia ūmiai ir gali būti labai įvairūs, tai priklauso nuo grybų rūšies ir toksiškumo.
Pagal toksinų kategoriją apsinuodijimas grybais gali sukelti organų nepakankamumą, neurologinius simptomus – komą, traukulius, haliucinacijas, sujaudinimą, depresiją, virškinamojo trakto sutrikimus – pykinimą, vėmimą, pilvo skausmus, viduriavimą. Yra ir tokių grybų toksinų, kurie nesukelia jokių simptomų, jei per 72 val. kartu nevartojama alkoholio.
Apsinuodijimui musmirėmis yra būdinga ilgas paslėptasis periodas (6–48 valandos, vidutiniškai – 6–15 valandų). Jo metu jokių simptomų gali nepasireikšti. Po jo simptomai pasireiškia staiga – atsiranda stiprūs pilvo diegliai, nuolatinis vėmimas, vandeningas viduriavimas, troškulys, sutrinka šlapinimasis (anurija), sutrinka regėjimas, koordinacija, pakyla temperatūra. Ligonis įtaria, kad apsinuodijo grybais, bet po to būna remisijos fazė, simptomai lyg ir praeina. Dėl tokios apgaulingos eigos į medikus kreipiamasi pavėluotai. Kai simptomai atsinaujina ir žmogus kreipiasi pagalbos, dažniausiai jau būna per vėlu. Pacientai dažniausiai miršta nuo ūminio kepenų nepakankamumo bei komplikacijų.
Kaip ir kitų apsinuodijimų atveju, svarbiausia laiku suteikti pagalbą. Jei laikas prarastas, prognozė gali būti labai bloga.
 

Kokiais vaistais gydomi įvairios kilmės kepenų funkcijų sutrikimai?


Esant toksiniam kepenų pažeidimui ir nepakankamumui, svarbiausia yra laiku pašalinti nuodingas medžiagas, vartoti tinkamus priešnuodžius. Rekomenduojama skirti kepenis apsaugančių vaistų (hepatoprotektorių), kartais taikomas detoksikuojamasis gydymas (hemoabsorbcija, hemodializė ir pan.), gali būti reikalinga netgi kepenų transplantacija.
Norint išgelbėti kepenų funkciją, apsaugoti kepenų ląsteles nuo pažeidimo, apsinuodijimų atvejais vartojama kepenis apsaugančių preparatų. Jie pagreitina nuodų išsiskyrimą.
Vieni iš tokių preparatų yra Essentiale®Forte N. Jo sudėtyje yra fosfolipido fosfatidildicholino digliceridinių esterių. Pagrindinės jų sudedamosios dalys yra nepakeičiamos nesočiosios linolio ir linoleno riebalų rūgštys bei oleino rūgštis. Vartojant vaisto, nesočiosios riebalų rūgštys įsijungia į pažeistų kepenų ląstelių membraną, reguliuoja ląstelių riebalų apykaitą.
Vaistas, kaip papildomas medikamentas, tinka ne tik ligoniams, kuriems toksinis kepenų pažeidimas atsirado dėl alkoholio vartojimo, apsinuodijimo įvairiomis medžiagomis, bet ir pacientams, sergantiems ūminiu arba lėtiniu hepatitu, kepenų ciroze, esant riebalinei kepenų infiltracijai ir degeneracijai, jeigu yra nėštumo toksikozė, kepenų ląstelių nekrozė, jeigu reikia palengvinti ligonio būklę prieš tulžies latakų ar kepenų operacijas bei po jų. Patekę į tulžį, fosfolipidai aktyvina cholesterolio apykaitą, mažina tulžies litogeninį indeksą bei neleidžia susidaryti akmenims.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai