Premenstruacinis sindromas

Premenstruacinis sindromas (PMS) - tai visuma psichinių ir fizinių požymių, atsirandančių 7- 14 d. prieš kiekvienas menstruacijas ir išnykstančių joms prasidėjus. Jam būdingi tokie simptomai, kaip padidėjęs dirglumas, galvos skausmai, krūtų tempimas, psichikos labilumas ir t.t. Šiame straipsnyje bandysime panagrinėti vieną iš jo požymių - skysčių susilaikymą organizme.
 

Daugiau nei pusę mūsų kūno masės sudaro vanduo. Jo apykaita tarp kraujo ir audinių nulemia daug faktorių, iš kurių pagrindinis yra natris, sąlygojantis osmosinį kraujo plazmos slėgį. Dėl slėgio skirtumų tarp kraujo ir audinių skysčių vyksta vandens difuzija viena ar kita kryptimi. Be to, ne paskutinis vaidmuo šiame procese tenka ir įvairiems hormonams. PMS metu skysčių susilaikymą organizme, mokslininkų teigimu, daugiausia ir nulemia mažas vieno iš lytinių hormonų - progesterono kiekis kraujyje 2 savaites prieš mėnesines. Jis skatina suaktyvėti hormonus, kurie dalyvauja natrio ir vandens apykaitos reguliavime. Vandens kiekį organizme gali padidinti ir šie veiksniai:
BLOGI MITYBOS ĮPROČIAI
Maistas, kuriame daug angliavandenių, druskos, stabilizatorių ir konservantų, gėrimai, kuriuose gausu kofeino (kava, kola, arbata)skatina vandens kaupimąsi. Šį procesą skatina ir alkoholis.
ANTSVORIS
Padidėjęs svoris neretai sutrikdo angliavandenių, kurie skatina vandenį kauptis organizme, apykaitą.
SULĖTĖJUSI KRAUJOTAKA
Ilgai stovint ar sėdint kraujas tvenkiasi apatinėse
galūnėse. Susidaro kraujo stazė kojų venose, sulėtėja kraujotaka, vanduo skatinamas pereiti iš kraujo į aplinkinius audinius - patinsta blauzdos ar čiurnos. Tad, jei darbas susijęs su ilgalaikiu sėdėjimu ar stovėjimu, būtina tam tikrais laiko intervalais pavaikščioti.


LIGOS
Vandens apykaitoje intensyviai dalyvauja ir organai: inkstai, plaučiai, širdis. Todėl skysčiai susilaikyti gali dėl jų patologijos.
Tad kaip sau pagelbėti tomis dienomis, kai visas pasaulis atrodo pilkas ir nemielas?
KEISKITE MITYBOS ĮPROČIUS
Valgykite dažnai po nedaug skrebintos duonos ar džiūvėsių, kurie palaikys pakankamą angliavandenių kiekį kraujyje, reikalingą normalizuoti progesterono kiekį organizme bei neleisti kauptis vandeniui kraujyje.
VARTOKITE MAŽIAU VALGOMOSIOS DRUSKOS
Nesūdykite maisto papildomai, mažiau vartokite tokių “slaptų” druskos šaltinių kaip bulvių traškučiai, sūdyti riešutai, konservuoti produktai, maisto pusfabrikačiai. Be to, prieš gerdamos mineralinį vandenį, atidžiai išstudijuokite jo etiketę, nes kai kuriuose iš jų yra nemažai natrio.
NEUŽMIRŠKITE MIKROELEMENTŲ
Vartokite kalcio ir magnio, bet ne daugiau nei maksimali leistina dienos dozė.
VARTOKITE DAUGIAU VITAMINO B1
Jo gausu kiaulienoje, daigintuose kviečiuose, kruopose, riešutuose, mielėse, kiaušiniuose, piene, vaisiuose ir daržovėse.
RIBOKITE VARTOJAMO ALKOHOLIO KIEKĮ
NEVARTOKITE KOFEINO
Jei jau išbandėte visas aukščiau minėtas priemones ir patys nesusidorojate su savo problema, kreipkitės pagalbos į specialistus.
Kuo gali pasireikšti skysčių kaupimasis organizme? Jus gali varginti:
• padidėjusi pilvo apimtis, nors suvalgėte daug mažiau nei įprasta. Galite jaustis lyg persivalgiusi ar priaugusi papildomą svorio kilogramą;
• patinusios čiurnos, blauzdos ar rankos, ypač darbo dienos pabaigoje;
• patinęs veidas, ypač paakiai. Gali perštėti akis;
• padidėjęs dirglumas ir galvos skausmai.
Visa tai kartojasi vos ne kiekvieną mėnesį, likus savaitei ar dviems iki menstruacijų pradžios, o joms prasidėjus viską lyg ranka nuima. Be abejo, tai gali būti ir pirmieji kai kurių ligų simptomai.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai