Naujojo amžiaus epidemija – skausmo kančia

- skausmas žmogui trukdo įprastai gyventi - skausmas izoliuoja ligonį nuo aplinkinių, riboja jo galimybes tvarkyti savo gyvenimą taip, kaip jis nori - skausmas gąsdina labiau nei pati liga - tik nedaugelis žmonių Lietuvoje žino, kad vėžį lydintis lėtinis skausmas šiuo metu yra laikomas atskira liga, reikalaujančia ypatingo dėmesio.
 

Skausmas nesirenka žmonių nei pagal amžių, nei pagal odos spalvą ar pajamas, todėl nuo jo nėra apsaugotas nei vienas. Pasak skausmo medicinos pradininko anesteziologo Džono Bonikos (John Bonica), skausmas yra mūsų amžiaus epidemija.
Daugelis mūsų linkstame ignoruoti skausmus, jeigu jie yra lėtiniai ir visiškai sutrikdantys įprastą gyvenimo ritmą. Taip elgiasi tūkstančiai žmonių, nepaisant to, kad [b]skausmas žmogui trukdo įprastai gyventi[/b] – kai skauda, negalime normaliai dirbti, ilsėtis, subjūra nuotaika, nesinori su niekuo matytis ir bendrauti, neretai atstumiami netgi patys artimiausi žmonės. Jeigu skausmo priežastis – onkologinė liga, žmonės yra linkę dar labiau jį slėpti nuo aplinkinių. Tokiu būdu [b]skausmas izoliuoja ligonį nuo aplinkinių, riboja jo galimybes tvarkyti savo gyvenimą taip, kaip jis nori[/b]. Dar blogiau – ilgai trunkantis skausmas, kuriam numalšinti reikia specialių periodiškai vartojamų medikamentų, verčia jausti priklausomybę nuo aplinkinių. Dauguma galėtų sau pripažinti, kad [b]skausmas gąsdina labiau nei pati liga[/b]. Kita vertus, ne menkesnė problema už patį skausmą yra ryžtas skausmą įveikti savo jėgomis. Ypač Lietuvoje žmonės įpratę kentėti nesikreipiant pagalbos, taip atsisakant kokybiško pilnaverčio gyvenimo.


 

Naujas požiūris į seną reiškinį


Tradiciškai skausmas laikomas ligos simptomu. Ypač tai taikoma onkologiniams susirgimams. Dažnai laikomasi nuomonės, kad skausmas yra neišvengiamas tokios ligos palydovas, todėl reikia jį iškęsti. Blogai tai, kad tokia nuostata gaji ne tik tarp pacientų, bet ir tarp medikų. Tačiau tuomet kai žmonės serga lėtinėmis ligomis, ypač vėžiniais susirgimais, kentėti ne tik nebūtina, bet ir negalima. Lėtinis skausmas žmogų persekioja ne dieną ir ne dvi – jis gali trukti kelias savaites, mėnesius, lydėti žmogų iki gyvenimo pabaigos. Pasaulyje nuolat ieškoma naujų būdų sumažinti onkologinių ligonių kančias ir pagerinti jų gyvenimo kokybę. Turbūt [b]tik nedaugelis žmonių Lietuvoje žino, kad vėžį lydintis lėtinis skausmas šiuo metu yra laikomas atskira liga, reikalaujančia ypatingo dėmesio.[/b]

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai