Visai neromantiškas

Sekdami straipsnio pavadinimu galime pakalbėti ir apie tradicines lietuviškas vestuves. Dievobaiminga lietuvių tauta labai gerai prisimena pamokymą „šventes švęsk“ ir uoliai atlieka šią pareigą prieš save ir draugus, darniai vieną po kito kilodami stikliuką neretai iki tol, kol kėdės atlošas, stalas ar grindys ima atrodyti patogesni už savo pačių lovas. Apie vestuves tiek. Būklė, apie kurią netrukus skaitysite, tikrai nėra tokia dažna kaip peršalimo ligos, tačiau apie ją būtina žinoti. Kai kuriais atvejais šis žinojimas gali išgelbėti gyvybę jūsų artimam žmogui.
 

Apie ką gi skaitysite?


O skaitysite apie poziciniu raumenų suspaudimu vadinamą būklę. Įžangoje neatsitiktinai paminėjau kėdžių atlošus ir kietas grindis. Tikriausiai kiekvienas prisimenate nemalonų nutirpusios galūnės jausmą. Pajudinate nutirpusią ranką ar koją, ir netrukus nemalonių pojūčių nebelieka. O štai, laiku nepakeistus kūno padėties ir suspaudimui besitęsiant ištisas 6–8 ir ilgiau valandų, audiniuose gali prasidėti nebeišnykstantys pokyčiai, o iš vakaro sveikas atrodęs žmogus, nė savaitei nepraėjus, gali mirti.
 

Kam gresia pavojus?


Studentams populiarųjį pozicinio raumenų sindromo pavadinimą „jaunavedžių sindromas“ dėstytojas paaiškino panašiai: jaunavedžiai dar „neapsitrynę“, gėdijasi muistytis lovoje, ieškodami patogios padėties. Taigi guli ir kenčia. Tokiu būdu nukentėjusių jaunavedžių skaičiaus statistika neturi, tačiau alkoholis, narkotinės medžiagos, apsinuodijimas smalkėmis ir bet kokia būklė, kurios metu žmogus netenka sąmonės, pavyzdžiui, ištikus insultui, arba negali pasijudinti savarankiškai, kelia grėsmę. Taigi, kaip suprantate, didesnis ar mažesnis pavojus gresia mums visiems.
 

Kas atsitinka?


Dėl ilgalaikio minkštųjų audinių suspaudimo, pavyzdžiui, gulint viena poza ant kieto pagrindo, sutrinka suspaustų minkštųjų audinių kraujotaka. Raumenis gaubia neelastingos fascijos, taigi, pradėjus tinti audiniams, jie tik dar labiau pažeidžiami. Dėl to pažeidžiami nervai, žūva audiniai, prasideda raumens ląstelių irimas. Į kraują patenka daug toksinių irimo produktų, dėl kurių ištinka toksinis šokas. Be to, išsivysto ūminis inkstų veiklos nepakankamumas.


 

Kuo pasireiškia?


Pažeista galūnė gali būti ištinusi, blyški arba melsvo atspalvio. Iki tol buvęs visiškai sveikas, ligonis gali nevaldyti pažeistos galūnės(-ių), gali varginti stiprus galūnės skausmas. Be to, būdingi ir simptomai, tiesiogiai nesusiję su pažeista vieta. Ligonį gali pykinti, išlaisvinus galūnę, žmogus gali nualpti, gali staiga „kristi“ kraujo spaudimas. Būtina atkreipti dėmesį į šlapimo spalvą ir kiekį. Šlapimas gali būti raudonas arba tamsus, jo kiekis – sumažėjęs. Po kurio laiko šlapimas gali visai nesiskirti. Tai – blogas prognostinis požymis.
 

Kokia kūno vieta dažniausiai pažeidžiama?


Jei kalbėtume tik apie pozicinio raumenų suspaudimo sindromą – viršutinės galūnės. Tačiau yra kitos kilmės praktiškai identiškai pasireiškiantis vadinamasis crush sindromas. Šio sindromo atveju audinių pažeidimą sukelia ne kūno svoris, bet dažniausiai nelaimingi atsitikimai, kurių metu žmogaus kūną prispaudžia po, pvz., griuvėsiais. Identiški pokyčiai gali išsivystyti ir nutrūkus galūnės kraujotakai dėl traumos, pavyzdžiui, lūžus ilgiesiems kaulams. Kalbant apie visus aukščiau minėtus atvejus, dažniausia pirminio pažeidimo vieta būna viena arba abi apatinės galūnės.
 

Ką galite padaryti prieš atvykstat greitajai medicinos pagalbai?


• pakeisti ligonio padėtį taip, kad galūnės daugiau nebespaustų kūno, ar kitas svoris;
• jokiu būdu nekelkite pažeistos galūnės aukščiau kūno lygio;
• nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą.
 

Kas bus daroma toliau?


Atvykus GMP, nukentėjusiajam bus atlikta lašinė skysčių infuzija. Jeigu nukentėjusiojo neįmanoma greitai ištraukti iš po užgriuvusio svorio, pvz., iš po griuvėsių, iš po rąstų ar statybinių medžiagų ir pan., lašinė infuzija turi būti atlikta vos tik atlaisvinus priėjimą prie nukentėjusiojo venos. Be to, ligoniui suleidžiama nuskausminamųjų bei kitų vaistų, atsižvelgiant į aplinkybes. Atsižvelgiant į būklės sunkumą, ligonis gali būti gydomas reanimacijos, chirurgijos ar terapijos skyriuje, jam gali būti atliekamos dializės (kraujo valymas, prijungiant specialų aparatą).
 

Žodis žmonoms


Mielos žmonos, jei nakčia grįžęs vyras sunkiai sugeba išsilaikyti ant savo kojų, jūs, žinoma, galite jį palikti miegoti prie durų, bet užgniaužkite pykti bent iki ryto, ir kartkartėmis paverskite grįžusį „nenaudėlį“ nuo vieno šono ant kito, kad būtų išvengta to, apie ką rašyta aukščiau. Antraip galite netekti galimybės išsakyti viską, ką manote. O jei rimtai – pasirūpinkim vieni kitais laiku.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai