Atostogos ir Parkinsono liga

Pakalbėkime, kuo reiktų pasirūpinti sergančiajam Parkinsono liga ar kartu su juo keliaujančiam artimajam planuojant vasaros atostogas.
 

Kas yra Parkinsono liga


Mūsų galvos smegenų ląstelės gamina medžiagą, vadinamą dopaminu. Ši medžiaga svarbi kontroliuojant mūsų judesius. Tinkamas dopamino kiekis užtikrina, kad judesiai būtų normalūs, būtų tiksli jų koordinacija. Pažeidus nervines ląsteles ar joms žuvus ar senstant, keičiasi dopamino kiekis, ir judesiai sutrinka, tampa nekontroliuojami. Taigi, kai pažeidžiama ar žūsta daug nervinių ląstelių, išsivysto Parkinsono liga, pasireiškianti judesių sutrikimais. Ši liga progresuoja, ir ateina laikas, kai tenka skirti vaistų jai gydyti.
Parkinsono liga nėra išgydoma, bet yra vaistų, padedančių veiksmingai palengvinti simptomus. Gydymo esmė – kompensuoti dopamino trūkumą ir taip sumažinti šios ligos sukeltus judesių sutrikimus. Paprastai gydyti pradedama dopamino agonistais, pavyzdžiui, pramipeksoliu (vaistinėse parduodamas Mirapexin pavadinimu). Šis vaistas pagerina kasdienę gyvenimo veiklą, motoriką, turi neuroprotekcinį poveikį, pagerina gyvenimo kokybę. Jo vartojant sumažėja galūnių ir galvos drebėjimas, raumenų sustingimas, sukaustymas. Svarbi pramipeksolio savybė ta, kad jis turi antidepresinį poveikį.
Monoterapijai dopamino agonistai tinkami iki 2–6 metų nuo ligos pradžios.
Labai retai, tačiau būna, jog atliekama operacija, tačiau toks gydymo būdas svarstomas tik labai sunkiais ligos atvejais.
Parkinsono liga daro sergantįjį lėtesnį, jam tampa sunkesnė bet kokia kasdienė veikla. Tačiau nereikia baimintis, liūdėti ar užsidaryti namuose. Reikia stengtis nepasiduoti iškylantiems sunkumams ir palaipsniui kiekvienas randa būdus, kaip geriausia susitvarkyti su jais.
Yra nustatyta, kad sergantiesiems Parkinsono liga reikia kaip įmanoma stengtis gyventi įprastą gyvenimą.
 

Planuojame atostogas?


Artėjant vasarai reikia planuoti atostogas. O kaip reiktų pasiruošti joms sergančiajam, kad atostogos būtų malonios ir kad liga jas kuo mažiau sutrikdytų?
Sergant Parkinsono liga dėl sutrikusių tikslių rankų judesių gali būti sunku apsirengti, užsegti užtrauktuką ar sagas, todėl:
· visada skirkite pakankamai laiko apsirengimui, kad galėtumėte tai atlikti ramiai, neskubėdami. Galbūt sagutes užsisegti patogiau fotelyje su ranktūriais, kad galėtumėte pasiremti alkūnėmis
· jei vykstate atostogauti, geriau pasirinkti rūbus, kuriuos galite lengvai apsirengti ir nusirengti (pvz., kelnes ar sijoną su guma juosmens srityje, batus užsegamus lipukais vietoje raištelių ir pan.)
Kiti svarbūs ir paprasti patarimai:
· Jei sėstis ir stotis yra sunku, rinkitės aukštą, tiesiu atlošu ir tiesiais ranktūriais kėdę. Niekada nesėskite ant gilių minkštų fotelių, sofų.
· Atsistojęs keletą minučių pastovėkite ramiai nejudėdamas, kol atgausite pusiausvyrą.
· Sergant šia liga sutrinka rašysena – raidės tampa mažos ir vis mažėja (mikrografija). Jei jums pasireiškia mikrografija, galite rašyti kompiuteriu.


· Gali sutrikti kalba (balsas tykus, užkimęs ir pan.), tad kalbėdami stenkitės žiūrėti į veidą pašnekovui, kalbėkite gerokai garsiau. Šito galima mokėtis ir būnant vienam, garsiai skaitant.
 

Jei išvykstate iš namų


Kelionę suplanuoti kruopščiai ir iš anksto – taip atostogos bus daug lengvesnės ir malonesnės. Prieš kelionę verta pailsėti ir po jos taip pat. Reiktų gerti daugiau skysčių dieną prieš kelionę ir po jos, o kelionės metu mažiau – taip rečiau reiks eiti į tualetą.
Jei keliaujate automobiliu, kartkartėmis sustokite prasimankštinti. Nereikia ilgai būti karštame ore.
Labai svarbu nepraleisti nė vienos vaistų dozės. Vaistų turėkite šiek tiek daugiau nei reikia, nes
 

Skrendant lėktuvu


Atvykite taip, kad į lėktuvą galėtumėte įsėsti kiek galite anksčiau. Pasirūpinkite, kad jūsų vieta būtų prie pat praėjimo ir kuo arčiau tualeto.
Aerouoste nesivaržykite paprašyti invalido vežimėlio ar elektra varomo vežimėlio įsėsdamas į lėktuvą ar išlipdamas iš jo – tai apsaugos jus nuo papildomo nuovargio ir įtampos.
Visus vaistus pasiimkite su savimi į lėktuvo saloną, nes, atidėjus skrydį ar pasimetus bagažui, liksite be jų. Tačiau nepamirškite, kad muitinės darbuotojai gali būti įtarūs, radę gausybę nežinomų vaistų pakuočių, todėl, kad nekiltų problemų, būkite pasirengęs įrodyti, kad jūs sergate Parkinsono liga ir šie vaistai jums būtini. Prie savęs turėkite šiek tiek gėrimo, kad turėtumėte kuo užgerti vaistus.
 

Maitinimasis


Nors sergantiesiems Parkinsono liga specialių dietų nėra, tačiau kartais būna su šia liga susijusių virškinamojo trakto sutrikimų, kartais jiems sunku kramtyti ar ryti. Kad nekiltų sunkumų ir nepatogumų atostogų metu, svetimoje aplinkoje, vertėtų laikytis žemiau nurodytų patarimų:
· geriau valgyti dažnai ir po nedaug
· maistas turėtų būti kiek karštesnis ar šaltesnis nei burnos temperatūra
· venkite sunkiai kramtomo ir sunkiai nuryjamo maisto
· valgykite ramioje aplinkoje, kur galite atsipalaiduoti, sėdėdamas kėdėje su aukštu atlošu
Jei prieš valgį sučiulpsite gabalėlį ledo, tai gali palengvinti rijimą (ir kalbėjimą). Tokį pat poveikį turi ir šalti gaivinamieji gėrimai. Šito mechanizmas – šaltis dirgina užpakalinę ryklės dalį ir taip sužadina rijimo refleksus. Lengviau nuryti rūgštų maistą.
Karštą vasaros dieną ar kelionėjeĮdėkite į plakiklį keletą gabalėlių ledo, šiek tiek rūgščių sulčių ir susmulkinkite ledą. Tokį smulkintą ledą laikykite termose – jo užteks visai dienai.
 

Geros vasaros kiekvienam


Prisiminkite, kad kovoti su bet kuria liga ir ją įveikti padeda gera nuotaika ir ryžtas gyventi įdomų ir kiek galima visavertiškesnį gyvenimą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai