Ką pranašauja sąnarių gėla?

Skausmas yra pagrindinis sąnarių ligų požymis. Jos progresuoja lėtai, o pirmieji jų požymiai dažnai „nurašomi“ blogo oro ar nuovargio sąskaiton. Kaip tausoti sąnarius, pataria Kauno medicinos universiteto Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovas profesorius Romas Jonas Kalesinskas.
 

Kaip funkcionuoja sąnariai?


Sąnariai – viena žmogaus judėjimo-atramos aparato dalių. Kremzlės, meniskai, raiščiai (kryžminiai ir šoniniai), vidinė plonoji kapsulė ir storesnė fibrozinė kapsulė – tai sudėtingo mechanizmo – sąnario – dalys. Sąnarius „tepa“ tepaliniai maišeliai. Juos pažeidus (traumų ar peršalimo pasekmė) ir sutrikus jų funkcijai, labai nukenčia kremzlės ir meniskai, o vėliau – ir kaulas. Pažeistas sąnarys, jo kapsulė ir raiščiai labai reaguoja į temperatūros ir drėgmės skirtumus. Šaltas ir drėgnas oras labai nepalankiai veikia sąnarius. Pajūrio klimato zonoje, kurioje yra ir Lietuva, palyginti daug žmonių serga lėtinais sąnarių uždegimais, artrozėmis bei infekcinėmis sąnarių ligomis. Po traumų, sergant sąnarių ligomis ar jų pradžioje, sąnariai reaguoja į atmosferos pokyčius. Padidėjus atmosferos spaudimui bei drėgmei, didėja spaudimas ir sąnariuose. Organizmas tarsi ginasi: sąnarius skauda, jie patinsta, vidinėje kapsulėje kaupiasi uždegiminis, o ne tepamasis skystis.
Sąnarius žaloja ir neadekvatus fizinis krūvis. Tačiau tinkama mankšta (ypač pratimai gulimoje padėtyje) sąnariams yra būtina. Svarbu, kad fizinis krūvis nedidintų spaudimo jėgos į kremzlių paviršius. Lengvi pratimai skatina tepalinių maišelių funkciją (jie „tepa“ sąnarį). Kremzlių aprūpinimas krauju yra palyginti ribotas, o aktyvus judėjimas skatina kraujotaką kremzlių mikrokraujagyslėse ir taip gerina sąnario funkciją. Be to, mankšta stiprina raumenis, kurie taip pat prilaiko sąnarius.
 

Kokios yra dažniausios sąnarių ligos? Kokios gydymo galimybės?


Tai artrozė, reumatoidinis poliartritas, nespecifiniai ar specifiniai (sukelti tuberkuliozės, lytiškai plintančių ligų, pavyzdžiui, gonorėjos, trichomonozės, ŽIV) sąnarių uždegimai (artritai). Sąnarių ligos gali išsivystyti ir be infekcijos sukėlėjų – kaip kitų ligų pasekmė.


Taikomas nemedikamentinis, medikamentinis ir chirurginis gydymas, kurio naujausi metodai – sąnario kremzlės kraujotakos atnaujinimas arba chondrocitų – tam tikrų kremzlės dalelių – išauginimas ir persodinimas (chondrocitų chondroplastika). Kol kas taip gydoma Vokietijoje, Danijoje, Italijoje, JAV ir kt. Kitais metais tai planuojama pradėti ir Lietuvoje. Vyresnio amžiaus žmonėms, kai kremzlių regeneracija vyksta daug lėčiau, kaip ir iki šiol, tikslingiausia sąnarius endoprotezuoti, t.y. pakeisti dalį arba visą sąnarį. Tokių operacijų Lietuvoje per metus reikėtų atlikti apie 7 tūkst., o realiai atliekama apie 4000. Daug patirties sukaupta KMU Ortopedijos ir traumatologijos klinikoje. Per 2005 m. čia bus atlikta apie 800 įvairių sąnarių endoprotezavimo operacijų. Daugėja kelio sąnario operacijų. Tai didelio fizinio krūvio darbe ir neadekvataus krūvio sportuojant bei sąnarių traumų ir nesaugojimo pasekmė.
 

Kaip patiems vaduotis nuo sąnarių tinimo ir skausmo?


Nereikėtų nešioti guminės avalynės, traumuoti sąnarių dideliu fiziniu krūviu. Padeda įtvarų nešiojimas, mankšta gulint, masažas, įvairūs tepalai (Voltaren, Ibuprofen, Olfen Roll-on (pastarasis – dezodoranto formos, gerai rezorbuojasi pro odą), Diclac, Diclofenac, Fastum gel ir kt.), maisto papildai, šilumos procedūros ir kompresai. Kai tai neveiksminga, gydytojas, įvertinęs ligą ir jos laipsnį, gali skirti vaistų nuo uždegimo ar injekcijas į sąnarius, numatyti operaciją. Gydytis vaistais patiems – rizikinga.
Mityba turi būti racionali ir pakankama. Nemažai pacientų sako, kad jiems padėjo maisto papildai su gliukozaminu ir chondroitinu. Neretai, vartojant šių preparatų pagal rekomendacijas, galima atsisakyti operacijos. Maisto papildų sąnarių funkcijai gerinti (pvz., Glucosamine ar kt.) reikia naudoti ne mažiau kaip du tris mėnesius. Jie nekenkia kepenims (to dažnai baiminamasi vartojant medikamentų). Gliukozaminas ir chondroitinas vartojami sergant pradinėmis artrozės stadijomis. Kai yra dideli pažeidimai – chondromaliacija (t.y. kremzlės defektai), pažeistas kremzlių sritis padeda užgydyti tik kremzlės ar jos dalių persodinimas. Sergant III ar IV artrozės stadija, kai susiformuoja kaulinės išaugos, sunyksta kremzlė, minėti preparatai jau nepadeda. Tačiau esant pradinėms stadijoms jie tikrai veiksmingi.
Pastaba vartojantiesiems kalcio preparatų: reikėtų rinktis preparatus su vit. D ir vit. C., nes be jų kalcis blogiau patenka į kaulo struktūras. Be gydytojo konsultacijos ir reikiamų tyrimų dažnai vartoti kalcio nėra racionalu ir veiksminga.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai