Kaip išnaikinti abscesus?

Kodėl susidaro abscesai ir kaip juos išnaikinti? Kartais intensyvus gyvenimo ritmas, žalingi aplinkos veiksniai, nesaikingas alkoholio vartojimas, netinkama mityba ir kiti veiksniai nualina organizmą. Nusilpus imuninei sistemai, susirgus įvairiomis ligomis, atsiradus vitaminų trūkumui, susidaro palankios sąlygos patologiniams mikrobams daugintis.
 

Pūlinys, arba abscesas, − griežtai apribotas pūlių telkinys, susidaręs dėl riboto audinių pūlingo uždegimo.
Absceso sandara yra tokia: viduje – pūliais užpildyta ertmė, ją apsupa granuliacinis audinys – taip organizmas stengiasi šią ertmę užpildyti, bet nesugeba įveikti pūlių pasipriešinimo, o išorėje abscesą riboja ir neleidžia išplisti jungiamojo audinio kapsulė.
 

Kas sukelia uždegimą?


Uždegimą sukelia stafilokokai, rečiau streptokokai, žarninė lazdelė, kai kurie kiti mikrobai.


 

Kaip šie sukėlėjai patenka į organizmą?


Sukėlėjas patenka pro odos arba gleivinės sužeidimus, švirkščiant vaistus, rečiau krauju ir limfa iš kito pūlinio ar infekcijos židinio (pvz., šunvotės).
Abscesas gali susidaryti sergant kaulų, sąnarių, tepalinių maišelių uždegimais ir kitomis ligomis – pratrūkus pūliams į poodį.
 

Kokie būdingi požymiai ar simptomai susidarius abscesui?


Atsiranda visi uždegimui būdingi požymiai:
• tos vietos karštis, šiluma; rečiau – bendras karščiavimas
• paraudimas
• patinimas
• skausmas
• funkcijos sutrikimas
Čiuopiant jaučiamas standus elastingas darinys. Paspaudus šį darinį, jaučiama fluktuacija – pūlių judėjimas. Susidarius pūliniui negiliai, uždegimo vietoje oda skausminga, patinusi, įtempta, paraudusi, jaučiamas jos veržimas. Susidarius pūliniui giliai audiniuose arba organuose (pvz., kepenyse, plaučiuose, smegenyse, pilvo ertmėje), ligoniui būna silpna, pakyla temperatūra, dingsta apetitas.
 

Kaip juos išnaikinti?


Abscesas gali pats savaime pratrūkti į išorę. Tačiau, jeigu pūlinys savaime nepratrūksta arba yra pažeidęs granuliacinį sluoksnį, išsilieja į aplinkinius audinius, tuomet reikalinga chirurgo pagalba: abscesas atveriamas sudarant sąlygas pasišalinti pūliams, išsivalyti ertmei.
Odą arba gleivinę apie pažeistą vietą reikia patepti tepalu su terpentinu, jodu arba briliantine žaluma.
Infekcija gydoma antibiotikais, antiseptinais tvarsčiais.
Organizmo stiprinimui skiriami vitaminai.
Išvengti pūlinio padeda asmens higienos paisymas.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai