Metabolinis sindromas: kas naujo?

Primiršusiems, kas yra metabolinis sindromas, priminsiu – tai atsparumo insulinui sukeltų simptomų visuma, lemianti medžiagų apykaitos sutrikimus, padidinančius širdies ir kraujagyslių ligų bei 2 tipo cukrinio diabeto išsivystymo riziką. Šiam sindromui būdinga visa tokie sutrikimai, kaip arterinė hipertenzija, išeminė širdies liga, dislipidemija ir hiperlipidemija, taip pat abdominalinis (juosmeninės dalies) nutukimas ir hiperurikemija (šlapimo rūgšties koncentracijos kraujo plazmoje padidėjimas). Reiktų nepainioti su metaboliniu sindromu, apie kurį kalbama sporto klubuose. Šiame kontekste kalbama apie žmonės, kurie, laikydamiesi tam tikrų rekomendacijų, nesugeba koreguoti kūno masės taip, kaip tikėtasi.

 

Atrodytų, kad žinios apie metabolinį sindromą įneša tik dar daugiau sumišimo ir perspėjimų apie būtinybę ne tik sekti gydytojo rekomendacijomis, bet ir atidžiau stebėti sveikatą. Naujausi moksliniai tyrimai patikimai įrodė, kad šis sindromas, ypač esant dideliam pilviniam nutukimui, padidina venų trombozės, o kartu ir tromboembolijos riziką.
Apie padidėjusią nėštumo komplikacijų riziką norėtųsi perspėti pastojimą planuojančias šeimas. Metabolinis sindromas turi įtakos širdies ir kraujagyslių sistemai, ir placentos kraujagyslės, deja, ne išimtis. Tuomet, kai metaboliniu sindromu sergančiai moteriai dar prieš pastojant būna padidėjęs kraujospūdis, padidėja su placenta susijusių komplikacijų (pavyzdžiui, placentos atsisluoksniavimo ar placentos infarkto) rizika.
Sergantieji šiuo sindromu kelis kartus dažniau serga inkstų akmenlige, ryškesne psoriaze, liga blogiau pasiduoda įprastam gydymui.
Maža to, Donald Garrow ir Dr. Mark Delegge – Pietų Karolinos medicinos universiteto moksliniai darbuotojai teigia, kad asmenims, sergantiems metaboliniu sindromu, net 75 procentais didesnė tikimybė sirgti storosios žarnos vėžiu.
Informacijos apie sveiką gyvenimo būdą: didesnį fizinį aktyvumą bei sveiką mitybą, sumažinančius metabolinio sindromo riziką – apstu, tačiau naujausi klinikiniai tyrimai pateikė ir papildomų rekomendacijų. Kad ir kaip keistai skambėtų, tačiau patariama nepersimiegoti. Pitsburgo universiteto profesorė Martica H. Hall vadovavo tyrimui, kuriame dalyvavo per 1200 suaugusių 30–54 metų amžiaus asmenų. Polinkis sirgti metaboliniu sindromu buvo bemaž du kartus didesnis tų asmenų grupėje, kurie teigia kasnakt miegantys bent 8 valandas, palyginti su tais, kurie miega mažiau nei 6 valandas per naktį.
Nedidelės apimties bipoliniu afektiniu sutrikimu sergančių pacientų tyrimas parodė, kad asmenys, sergantys šia psichikos liga ir metaboliniu sindromu, turi didesnį polinkį į savižudybes, nei tie, kurių rezistentiškumas insulinui nesutrikęs.
Remiantis anksčiau išvardintais faktais bei visa anksčiau surinkta informacija, peršasi išvada, kad savo sveikatos labui smarkiai gali pasidarbuoti kiekvienas mūsų. Taigi, atkreipkime dėmesį į tai, kas guli mūsų lėkštėse, o automobilį pasistatykime kiek tolėliau nuo darbo.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai