Sausgyslių pažeidimai = skausmas

Sausgyslių pažeidimai, tiek trauminės, tiek netrauminės kilmės, paprastai sukelia skausmą, trikdantį ne tik kasdienę veiklą, bet ir poilsį. Deja, sausgyslės, jeigu jos pažeidžiamos vieną kartą, neretai tampa silpnąja žmogaus vieta. Kadangi pastaruoju metu neretai išskiriamas toks gydymo lygmuo kaip „savigyda“, svarbu žinoti, kaip sau nepakenkti ir kokių priemonių imtis susidūrus su problema.
 

Sausgyslių uždegimai – vis dažnėjanti problema


Neretai tenka skaityti apie sausgyslių uždegimus, kuriuos galima būtų sieti su asmens profesine veikla arba gyvenimo būdu. Dažniausiai susiduriama su viršutinių ir apatinių galūnių sausgyslių pažeidimais, iš dalies dėl mažesnės jų apsaugos, iš dalies dėl didesnės judesių amplitudės bei intensyvesnės jų funkcijos. Sausgyslių uždegimą sukelia pasikartojantys judesiai (pavyzdžiui, monotoniškai dėliojant ant konvejerio gaminius), netikėtas staigus judesys, pertempimas. Antai girnelės sausgysles dažniau pažeidžia krepšininkai ir tinklinio žaidėjai, plaukikams dažniau diagnozuojamas peties srities sausgyslių uždegimas. Neatsitiktinai paminėjau, kad šias problemas gali sukelti ir kasdienė veikla: sausgyslių pažeidimai – nuolatinis styginiais instrumentais grojančių asmenų, pavyzdžiui, smuikininkų, palydovas, be to, vis dažniau diagnozuojami pirštų sąnarių bei riešo sausgyslių pažeidimai dėl nuolatinio intensyvaus darbo kompiuteriu ir net (!) trumpųjų žinučių rašymo mobiliuoju telefonu. Pastaroji problema, be abejo, būdingesnė jaunesnio amžiaus žmonėms, kai kurių autorių duomenimis, – paaugliams.
 

Kieno tai liga?


Nepaisant to, kad pastarosios pastraipos paskutinis sakinys visiškai teisingas, sausgyslių pažeidimai vis dėlto labiausiai vargina vidutinio ir vyresnio amžiaus žmones. Tai siejama su sumažėjusiu jungiamojo audinio elastingumu. Taigi, jei jums per 40 metų, jau patenkate į rizikos grupę. Kitos sausgyslių uždegimus provokuojančios priežastys yra: sąnarių ligos, podagra, cukrinis diabetas, Reiterio sindromas, vilkligė ir kitos.


 

Kokie ligos simptomai?


Pagrindinis šios ligos simptomas – skausmas. Skausmas paprastai sustiprėja judesio metu ir būna intensyvesnis tam tikroje padėtyje. Galite jausti, kad pažeistos vietos raumenų veikla nėra tokia sklandi kaip esant sveikam. Pažeista vieta gali būti kiek patinusi.
Jei su sausgyslių uždegimu susiduriate ne pirmą kartą, tikriausiai jau žinote, kaip svarbu apšilti prieš veiklą, t.y. prasimankštinti. Ne mažiau svarbu ir kas tam tikrą laiko tarpą daryti pertraukas.
 

Kaip gydomi sausgyslių uždegimai?


Pagrindinis gydymo būdas – ramybė. Taip, būtent ramybė padeda labiausiai. Jei jau susidūrėte su tokia problema, pasistenkite kuo mažiau judinti skaudamą vietą, apriboti veiklą per pažeistą sąnarį. Gali padėti šalti kompresai. Skausmui malšinti paprastai rekomenduojama vartoti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Beje, šie preparatai kartu malšina ir uždegimą. Kad ir kaip būtų, savigyda galima tik itin trumpą laiką, kad problema neįsisenėtų. Tam tikrų sričių sausgyslių uždegimui nepakanka vien čia išvardintų paprastų priemonių, gali prireikti, pavyzdžiui, gydymo steroidų preparatais arba net operacijos.
 

Saugesnis gydymas


Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo veikia slopindami fermento ciklooksigenazės (COX) veiklą. Vieni jų nėra selektyvūs, kaip pastebėta, turi polinkį dažniau sukelti nepageidaujamą poveikį virškinamajam traktui, pvz., padidina kraujavimo iš virškinamojo trakto pavojų. Kiti, pavyzdžiui, meloksikamas (vaistinėse parduodamas, pvz.., Movalis pavadinimu) pasižymi selektyviu COX-2 slopinimu ir veikia tik tas medžiagas (prostaglandinus), kurios yra susijusios su pažeidimu. Kartu jis neveikia ciklooksigenazės- 1, kuri nesusijusi su uždegimu, o, priešingai – apsaugo virškinamojo trakto (skrandžio) gleivinę, dalyvauja hemopoezinės sistemos ir kepenų veikloje. Paprasčiau tariant, šis preparatas slopina uždegime dalyvaujančias medžiagas, tačiau neturi ryškaus poveikio apsauginiu poveikiu pasižyminčiam fermentui. Meloksikamas sukelia net 10 procentų mažiau šalutinių poveikių virškinamajam traktui nei neselektyvūs COX inhibitoriai. Meloksikamas gerai pasisavinamas iš virškinamojo trakto, jo veikimo trukmė tokia, kad preparato pakanka vartoti vieną kartą per parą. Beje, jis tinkamesnis nei neselektyvūs nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo gydant ilgą laiką.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai