Odos pūliniai: kas, kaip, kodėl?

Kas yra pūlinys, kiekvienas mūsų žinome ne tik iš pasakojimų, bet ir iš savo patirties. Tik vieni mūsų galime pasidalinti skaudesniais patyrimais, o kiti – nekomplikuotais ir greitai pamirštais. Taigi odoje susiformuojantys pūliniai gali būti labai skirtingi ir apie juos vertėtų žinoti kiek daugiau, kad gydymo taktiką parinktume teisingai ir nepakenktume. Be to, pūliniai kartais gali byloti ir apie sudėtingesnes ligas, ką taip pat reikėtų prisiminti. Taigi – išsamiau apie šias skausmingas ir mūsų tobulumą darkančias bei ūmiai atsirandančias odos problemas.
 

Abscesas, arba tiesiog pūlinys


Pūlinys gali susiformuoti bet kuriame audinyje, įskaitant ir raumenis ar kaulus. Kad pūlinys susiformuotų reikia, kad būtų infekcijos vartai, tai paprastai būna žaizda. Dažniausiai susidaro poodiniame ląstelyne, pro sužeidimus patekus pūlinei infekcijai, tačiau būna ir metastazinių abscesų, kai infekcija nukeliauja iš kito uždegiminio židinio limfos arba kraujo takais. Abscesas gali susiformuoti sergant plaučių uždegimu, angina, meningitu, apendicitu ir t.t. Iš visų pusių abscesą supa kapsulė, o paspaudus, jaučiama audinių fliuktuacija (pūlinio turinio „persiskirstymas“).
Esant pūliniui, pasireiškia tokie požymiai, kaip paraudimas, aplinkinių audinių patinimas, skausmas pūlinio vietoje, čiuopiamas darinys ir apribota pažeistos vietos funkcija.
Pagal dydį ir formavimosi stadiją, pūlinys gali būti gydomas konservatyviai (tepalai, fizioterapijos procedūros, antibiotikų preparatai) bei chirurginiu būdu.
 

Piodermijos


Tai infekcinės įvairių mikrobų sukeltos ligos, pažeidžiančios odą, jos raukšles ir priedus: plaukų folikulus, prakaito liaukas, nagus. Nagų srities abscesas vadinama landuoniu (dažnai uždegimas lanku supa nagą, sritis tampa labai skausminga), prakaito liaukų – hidradenitu. Plauko maišelio uždegimas vadinamas folikulitu. Sikozė – barzdos, ūsų, antakių, vokų kraštų, nosies angos, kartais gaktos odos, dauginis folikulitas.
 

Furunkulas, jei norite – šunvotė


Tai ūminis pūlingas uždegimas apie plauko šaknį (jei infekcija apimtų tik plauko šaknį, procesą vadintume folikulitu). Procesas apima plauko maišelį bei riebalinę liauką. Kai kuriais atvejais ir poodinį ląstelyną. Susiformuoja kietas skausmingas gumbelis, kurio viduryje būna plaukas. Jis palaipsniui didėja, bręsta, kinta odos spalva (nuo normalios iki raudonos ar net melsvai raudonos). Furunkulas subręsta per kelias dienas, tuomet jis pratrūksta, išteka nedidelis kiekis pūlių, palaipsniui piltuvėlio formos defektą, susiformavusį po pūlinio, užpildo jungiamasis audinys, oda užgyja, gali likti nedidelis žvaigždinis randelis. Furunkulas dažniausiai gydomas konservatyviai. Pažeidimo vietai reikia užtikrinti ramybę, t.y. nespausti, netrinti, kitaip netraumuoti pūlinio. Jeigu pūlinys yra veido srityje, rekomenduojama nekramtyti kieto maisto ir kuo mažiau kalbėti. Vietiškai taikomi ultravioletiniai spinduliai skatina greičiau „subręsti“ pūliniui ir taip pagreitina proceso trukmę bei pagreitina pasveikimą. Tiesa, kadangi pūlinys vis dėlto infekcinė liga, dažnai sergančiajam skiriama ir antibiotikų.
Furunkului gydyti gali būti skiriama vietinio poveikio priemonių.


 

Karbunkulas – piktvotė


Tai beveik tas pats kas furunkulas, skiriasi tik išplitimo mastas. Karbunkulas – „piktesnis“ pūlinys, kadangi toje pačioje srityje (besisiejantys vienas su kitu) susiformuoja keli furunkulai. Karbunkulas – tarsi furunkulų konglomeratas. Be to, infekcija apima ir gilesnius audinius – tai nekrozinis-flegmoninis odos ir poodinio ląstelyno uždegimas. Uždegiminis infiltratas greitai didėja (iki žąsies kiaušinio dydžio), įtraukia poodį, fascijas, neretai ir raumenis, apie jį būna ryškus uždegimo sukeltas patinimas, oda virš jo parausta, įgauna melsvą atspalvį.
Piktvotė gydoma chirurginiu būdu, ji perpjaunama į plotį ir gylį iki sveikų audinių; po incizijos pažeidimo vieta tvarstoma su hipertoniniu druskos tirpalu, nekrozinėms masėms pasišalinus, taikomi tvarsčiai su antiseptikais. Per 3–4 sav. defektas užsipildo granuliaciniu audiniu ir susidaro įdubęs žvaigždės formos randas.
 

Furunkuliozė


Štai furunkuliozė – tai liga, kuria sergant furunkulai būna išplitę keliose kūno srityse. Priešingai nei esant karbunkului, sergant furunkulioze, pūliniai susiformuoja skirtingose kūno srityse, tarpusavyje „nesiliečia“. Iš esmės – tai tie patys furunkulai, tik jų keli, o ne vienas.
 

Kas skatina įvairiausių pūlinių atsiradimą?


Visų pirma, įtakos turi odos higiena. Stokojant higienos (ypač karštomis dienomis), kai gausiau prakaituojama tam tikrose kūno vietose (pavyzdžiui, sprando ar juosmens srityje), rūbai ir oda labiau trinasi, atsiranda nedidelių odos pažeidimų, pro kuriuos infekcijos sukėlėjams lengviau patekti. Paprastai prieš atsirandant šunvotei būsimo pažeidimo vietą nesąmoningai pakasome ne itin švariomis rankomis. Tačiau tai ne vieninteliai odos pūlinių susiformavimą skatinantys dalykai. Jų formavimąsi lemia ir bloga cukraligės kontrolė (kai kuriais atvejais sergančiajam cukraligė dar gali būti nediagnozuota, tačiau dažnai besikartojantys pūliniai, paciento jaučiamas silpnumas, didelis troškulys ir pan., turėtų paskatinti įvertinti paciento angliavandenių apykaitą). Pūliniai lengviau formuojasi ir tiems, kurių mityba nepakankama, o organizmo atsparumas infekcijoms – sumažėję. Beje, dėl tų pačių priežasčių alkoholikams pūliniai – neretai „nesvetima“ problema.
 

Bendriniai pūlinių reiškiniai ir komplikacijos


Kadangi organizmas – vientisa sistema, susiformavus net vienam pūliniui, gali pasireikšti bendrinių skundų: karščiavimas, bendras silpnumas, galvos skausmas. Pūlinio susiformavimo vietoje gali pasireikšti limfagyslių ar venų uždegimas (tromboflebitas). Dėl gausių veninių rezginių veido srityje pūlinių spaudinėjimas – pavojingas užsiėmimas, kadangi užkratas venomis gali būti nuneštas į smegenis ir netgi sukelti mirtį. Beje, tai faktas, o ne vien teorinė galimybė. Kitos komplikacijos gal ne tokios baisios, tačiau ne ką malonesnės. Infekcijai išplitus kraujo ir limfiniais takais gali išsivystyti sąnarių uždegimas ar osteomielitas.
 

Kas yra „ miežis“?


Blakstienų srities folikulitas liaudyje vadinamas miežiu. Dažniausiai pažeidžiamas vieno plauko folikulas. Sergant lėtiniu akių vokų dermatitu gali susiformuoti keli folikulitai, tuomet liga būtų vadinama hordeoloze.
 

Ar furunkulu galima užsikrėsti?


Ne, furunkulas neužkrečiama liga. Taigi galite nebijoti jeigu jūsų artimajam ar bendradarbiui iškilo pūlinys. Tačiau vertėtų prisiminti, kad daugelis pūlingų odos ligų yra lėtinės. Negydant, nesilaikant higienos reikalavimų, jos dažnai recidyvuoja.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai