Kiek kartų šią naktį kėlėtės?Jei antroji vyro širdis neleidžia išsimiegoti

Naktį keliatės ir einate į tualetą, susilpnėjo šlapimo srovė, pasunkėjo šlapinimasis – greičiausiai tai pirmieji prostatos išvešėjimo simptomai. Pirmiausia sąžiningai užpildykite šiame straipsnyje esančią lentelę, suskaičiuokite balus ir tada skaitykite toliau.
 

Dėl dažno potraukio šlapintis naktį, priverčiančio keltis iš lovos ir eiti į tualetą, paprastai kalta būtent prostata, tiksliau – jos audinių išvešėjimas. Tai dažniausia vyrų liga. Kas antro šešiasdešimtmečio vyro prostata yra išvešėjusi.
Prostata, arba priešinė liauka – neporinis kaštono dydžio vyrų lyties organas, esantis mažojo dubens dugne. Prostata vyro organizme atlieka daug funkcijų: gamina labai svarbius audinių hormonus, lytinio akto metu užspaudžia šlaplę, todėl šlapimas nepatenka į moters lytinius organus, gamina sekretą, kuris skystina ir aktyvina spermatozoidus. Antrąja vyro širdimi vadinama todėl, kad savo forma kiek primena suplotą širdį.
Prostata yra išsidėsčiusi prie pat šlapimo pūslės ir gaubia šlapimkanalį (šlaplę). Platesniuoju galu ji remiasi į šlapimo pūslę, jos viršūnė nukrypusi žemyn, užpakalinis paviršius siekia tiesiąją žarną.

Iš visų minėtųjų prostatos funkcijų svarbiausia yra gaminti specialų sekretą, kuris sudaro apie 90 procentų spermos, išsiliejančios orgazmo metu. Šis sekretas padeda spermatozoidams judėti bei saugo, kad moteriškieji fermentai, su kuriais spermatozoidai susiduria judėdami makštimi ir gimda, jų nesunaikintų.

Kaip viskas vyksta?


Ligos vystymąsi skatina vyriškųjų hormonų veikla, tiksliau – jų pusiausvyros persitvarkymas sulaukus brandaus amžiaus. Peržengus 40 metų slenkstį (kartais ir jaunesniame amžiuje), vyro organizme ima mažėti testosterono ir daugėti dihidrotestosterono. Šis hormonų pusiausvyros pakitimas skatina jungiamojo prostatos audinio vešėjimą. Ilgainiui besiplečianti prostata ima spausti šlapimo kanalą tarp šlapimo pūslės ir varpos, sukeldama ne tik minėtąjį poreikį dažniau šlapintis naktį, bet ir kitus: gali atsirasti nevisiško šlapimo pūslės ištuštinimo pojūtis (nusišlapinus atrodo, kad šlapimo pūslė tebėra pilna), skausmas šlapinimosi metu, šlapimo srovės susilpnėjimas, šlapinimosi pasunkėjimas. Sergantį prostatos hiperplazija vyrą vargina šlapimo nelaikymas (nevalingas negausus šlapinimasis) bei šlapimo susilaikymas, dėl kurio išsišauna priekinė pilvo sienelės dalis, atsiranda lytinio gyvenimo sutrikimų. Pastaruosius vyrai išgyvena ypač skausmingai.
Dauguma paminėtųjų prostatos išvešėjimo simptomų atsiranda pamažu, pradžioje jų beveik nepastebint. O tai jau visai blogai, nes, kaip ir daugelį kitų ligų, prostatos išvešėjimą lengviausia pagydyti pradėjus tai daryti pačioje ligos pradžioje.
 

Ar galima prostatos išvešėjimo išvengti?


Su prostatos išvešėjimu susiduria dauguma vyrų, tik skirtingo amžiaus. Ji nustatoma daugiau nei pusei brandaus amžiaus vyrų: 1 iš 10-ies keturiasdešimtmečių, beveik pusei šešiasdešimtmečių ir net 9 iš 10 aštuoniasdešimties metų vyrų.
 

Ar galima prostatos išvešėjimą atitolinti?


Dažniausiai tam rekomenduojama saugoti prostatą nuo nesveiko spaudimo: reguliariai šlapintis, vengti ilgo sėdėjimo, reguliariai mylėtis, vengti lytinių ir šlapimo organų uždegimų. Svarbi ir racionali mityba, reguliarus profilaktinis sveikatos tikrinimasis.
Aukščiau pateikti skaičiai rodo, kad tik ne daugiau kaip pusei visų vyrų pavyksta šių patarimų laikytis – dauguma vyrų vis dar nepakankamai atsakingai rūpinasi savo sveikata.
 

Gal prostatos išvešėjimas praeis savaime?


Deja, ne. Prostata auga toliau, liga progresuoja, atsiranda komplikacijų, prireikia operacijos.
Pajutę pirmuosius prostatos išvešėjimo simptomus, nedelskite – imkitės priemonių, pradėkite gydytis, nes prostatos išvešėjimas savaime nepraeina. Lietuvos vyurai dažniausiai renkasi jau pripažintą vaistą Prostamol uno. Kuo ankstesnėje ligos stadijoje pradėsite tai daryti, tuo geresnių rezultatų galima tikėtis. Vaistas tikrai efektyvus, kai liga dar neužleista. Vėlesnėse stadijose, kai simptomai tampa labai stiprūs, gali reikėti receptinių vaistų ar operacijos.
Labai svarbu vaistus vartoti kuo ilgiau ir nuolat, nes nustojus prostatos audinių vešėjimas tęsiasi. Poveikį pajusite maždaug po 3–4 savaičių: pamažu normalizuosis šlapinimasis, sustiprės šlapimo srovė, rečiau norėsis šlapintis, liausis skausmas ir deginimas šlapinimosi metu, vis rečiau reikės keltis šlapintis naktį, pagerės lytinė funkcija.
Prostatos išvešėjimas yra ilgai trunkanti liga, todėl ir Prostamol uno reikia vartoti ilgai. Kuo ilgiau vartosite, tuo labiau pagerės ligos eiga. Jei neišeina nuolat, preparato vartoti reikia bent 3 mėnesius (dar geriau – 6–12 mėn.), po to kursą kartoti. Beje, tai visai nesudėtinga, juk tereikia kasdien išgerti po vieną tabletę.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai