Medicinos burtai, arba kaip apgauti likimą

Kodėl vieni iš mūsų sveikesni už kitus, nors, atrodytų, „nelaimėliai“ kartais sveikata rūpinasi net atsakingiau už „laiminguosius“? Štai jūs keliskart per savaitę plušate sporto klube ir neleidžiate sau suvalgyti nė mažyčio gabalėlio skaniausio pasaulyje pyrago, tačiau svoris auga kaip pašėlęs. Tuo metu draugė kemša už penkis, bet vapsvos liemens jai galėtų pavydėti visų žurnalų modeliai. Atsakymas paprastas – kalta mūsų genetika. Įrodyta, kad daugybė ligų – nutukimas, cukrinis diabetas, kiaušidžių, gimdos, krūties ir prostatos vėžys, insultas, infarktas ir net polinkis į stresą – yra paveldimos genetiškai. Vapsvos liemens greičiausiai neturėjo nei jūsų mama, nei sesuo. Kojų venas turbūt mausdavo ir jūsų tetai, o dėl osteoporozės, ko gero, daug metų vargo močiutė. Tačiau neskubėkime nuleisti rankų: net ir tokioms ligoms jau yra būdų užbėgti už akių.
 

Unikalus tyrimas – jau ir Lietuvoje


Austrijos mokslininkų grupė „Genosense diagnostics“ sukūrė unikalią genetinių tyrimų analizės sistemą. Ištyrus paciento genomą, t. y. iškodavus galybę DNR slypinčios informacijos, žmogui gresiančios ligos tampa matomos kaip ant delno: gal po 10-ies metų jį ištiks insultas? O gal po 20-ies užklups krūties vėžys? Tiksliai nustatomos ne tik grėsmės, bet ir galimybės. Galbūt ligos pavyks išvengti, jei bus keičiami mitybos, gyvenimo būdo įpročiai? O gal geriau šiandien pat atlikti konkrečias medicinos procedūras?
Šis stulbinamas tyrimas, sujungęs naujausius genetikos, biologijos ir kitų mokslų pasiekimus, tapo tikra sensacija, neprilygstančia jokiam kitam iki šiol žinomam medicinos laimėjimui. Unikali analizė parodo viso mūsų būsimo gyvenimo sveikatos žemėlapį – pakilimus ir nuokalnes, kurios lauktų natūraliai, jei šiandien nieko nesiimtume.


Lietuvoje šį tyrimą atlieka vienintelė oficiali „Genosense diagnostics“ atstovė Baltijos šalyse GK klinika Vilniuje. Ji pacientams siūlo ne tik galimybę išvengti sunkių ligų, bet ir sustabdyti senėjimą bei palaikyti jaunystę pačiomis moderniausiomis mokslinėmis technologijomis. Atsižvelgdami į konkrečius organizmo poreikius, GK klinikos specialistai kiekvienam pacientui individualiai sudaro vadinamąją senėjimo prevencijos (angl. anti-aging) programą. Genetinis tyrimas kaip joks kitas tyrimas leidžia parinkti tinkamiausius metodus.
GK klinikos vadovas gydytojas Karapetas Babajanas sako, kad kol kas visišką – šimto procentų – tikslumą genetinius duomenis analizuojantys mokslininkai garantuoja nustatydami tik onkologines, endokrinologines ir širdies ligas. Jos palaužia daugiausia žmonių pasaulyje ir yra nuodugniausiai genetikos mokslo ištirtos. Tačiau nekyla abejonių: jei medicina ir toliau taip sparčiai žengs į priekį, po kelerių metų iš anksto galėsime žinoti apie tūkstančius ligų.
 

Kaip viskas vyksta


Tyrimas užtrunka vos 10 minučių. Jam nereikia nė lašo kraujo. Reikalingos tik vidinės žando gleivinės ląstelės. Jas gydytojas paima specialiomis lazdelėmis, primenančiomis ausų krapštukus. Valandą iki procedūros paciento prašoma nevalgyti ir negerti. Natūralios gleivinės mėginiai sandariai supakuojami ir iš GK klinikos siunčiami partneriams į Austriją – „Genosense diagnostics“ komandai.
Atsakymo reikia laukti iki 6 savaičių – tiek laiko mokslininkai užtrunka analizuodami paciento genų polimorfizmo duomenis ir rengdami rekomendacijas. Jos – tarsi savotiškas gyvenimo planas, numatantis, kaip nuo šiol žmogui teks gyventi, kad išvengtų gresiančių ligų, sulėtintų organų dėvėjimąsi ir atitolintų senatvę. Tyrimo informacija konfidenciali ir atskleidžiama tik pačiam pacientui akis į akį.
Instrukcijos aprėpia daugybę sričių: fizinį aktyvumą, profilaktinius tyrimus, darbo ir poilsio režimą ir kt. Pati svarbiausia – mitybos schema. Genetinė analizė tiksliai parodo, kaip, keisdami mitybą, galime sureguliuoti hormonų apykaitą, išsaugoti psichinę pusiausvyrą ir atsilaikyti prieš stresą. Tyrimo rezultatai leidžia labai tiksliai parinkti ir tinkamus maisto papildus –vitaminus, mikroelementus ir kt.
Kiekvieno iš mūsų genetinis kodas yra unikalus, todėl genomo tyrimas atliekamas vieną kartą gyvenime. Galima ištirti kūdikį ir gautais duomenimis vadovautis iki senatvės.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai