Tyrimas be tyrimų

Ar nenorėtumėte išsitirti be jokių kraujo ir šlapimo tyrimų, nesilankydami pas specialistus, o tik ištiesę delną medikui, kuris jūsų sveikatą nustatytų ... kompiuteriu? Apie tokią galimybę sužinojau jau prieš 14 metų. Draugės rekomenduota užsirašiau konsultuotis viename iš privačių gydymo centrų. „Ateikite negėrusi kavos, alkoholių gėrimų, mėtų arbatos, gerai išsimiegojusi, nepersidirbusi, tądien nenaudokite kosmetikos, jei galite – ir jokių vaistų”, – įspėjo registratorė. „Kodėl to negalima?“, – skubiai klustelėjau.„Tai gana stipriai veikia organizmą, kai kuriuos procesus aktyvina, kai kuriuos – slopina, smarkiai keičia parametrus, neleidžia užfiksuoti realios būsenos“, – maždaug taip paaiškino registratorė.
 

Pirmąkart tyrimas trunka valandą


Eilės laukti teko apie mėnesį. Kai atėjau paskirtu laiku, eilės laukė dar trys žmonės.
„Sėdėsime ilgai, pirmąkart tyrimas trunka ne mažiau nei valandą, o abu prieš mus laukiantys žmonės eina pirmąkart”, – ištarė kartu eilės laukusi moteris.
Taip ir buvo – nepaisant paskirto laiko, laukiau 3 valandas. Kai pagaliau įėjau į nedidelį kabinetą, kurio akcentas buvo ant masyvaus stalo stovintis kompiuteris ir įvairių žirnelių nukrauta spintelė, prie kompiuterio sėdinti gydytoja baltomis pirštinėmis pirmiausia pasižymėjo mano asmeninius duomenis, kaip bet kurioje gydymo įstaigoje, paklausinėjo kuo skundžiuosi ir paprašė nusiimti žiedą, kitus papuošalus. Tada į vieną ranką įdavė metalinį ritinį, kuris buvo prijungtas prie kompiuterio, o kitą delną ėmė spaudinėti į rašiklį panašiu prietaisu. Po kiekvieno spustelėjimo kompiuterio ekrane šokdavo įvairaus aukščio stulpelis. Gydytoja aiškino, kad taškai delne atitinka kokį nors kūno organą ir vaizdas ekrane rodo, kiek tie organai gerai funkcionuoja.
Kai visas delnas buvo patikrintas, gydytoja pradėjo testuoti žirnelių – homeopatinių vaistų tinkamumą. Tai daroma prijungus prie kompiuterio lentelę, ant kurios dedami vaistai. Žiūrima, kaip kis organizmo rodikliai juos vartojant– ar preparatas ves normos link, ar ne – taip sudaromas vaistų komplektas.
Nors buvau nepasiekusi nė Kristaus amžiaus, bėdų turėjau: dažnai kamavo ginekologiniai ir skrandžio uždegimai, vargino pernelyg didelis jautrumas, nervingumas, kartais – ir stuburo skausmai. O kur dar nesenai nustatyta širdies yda.
Išgirdau, kad kamuoja gana stiprūs moteriški uždegimai, skrandis dirba puikiai, tačiau nenuteka tulžies pūslė, širdelė dirba neblogai. Mane ypač nustebino patarimas nedelsiant eiti taisytis dantų – ant vieno jų šaknies susiformavęs pūlinukas. Gydytoja išrašė homeopatinių vaistų receptą. Žirniukus reikėjo gerti maždaug pusvalandį prieš valgį. Sunkiau buvo laikytis kitų reikalavimų: atsisakyti kavos, alkoholio. Bet pasiryžau, tai pasiryžau. Prisipažinsiu, po poros savaičių pasijutau ramesnė ir energingesnė, nebemaudė širdies plote. „Greičiausiai nuo žirniukų“, – galvoje sukosi mintis.
Antrą kartą tirtis reikėjo ateiti po poros savaičių. Šįkart ir eilėje laukiau trumpiau, ir mane patikrino per 20 minučių. Išgirdau, kad uždegimai sumažėję, paskyrė naujų žirniukų ir susitikimą po mėnesio.
 

Nauda abejoja


Mano bendrosios praktikos gydytoja, išgirdusi apie tokį gydymąsi, tik nusišypsojo.
„Jei turite pakankamai pinigų ir tikite, kodėl gi ne. Šiaip geriau nusipirkite abonementą į sporto klubą ar išvažiuokite pailsėti. Tai nuotaiką pakels ir energijos suteiks daugiau už homeopatinius vaistus”.
Kauno medicinos universiteto klinikų Šeimos medicinos klinikos vadovas profesorius Leonas Valius pastebėjo, kad homeopatija Lietuvoje yra įteisinta. Bet dažnai homeopatų naudojamas Folio metodas neturi klinikiniais tyrimais pagrįstų efektyvumo įrodytų.
„Nesakau, kad šis metodas nėra veiksmingas. Norint pasiekti patikimų įrodymų, klinikiniams tyrimams reikia skiriami didelę pinigų sumą, ištirti įvairių amžius grupių įvairiomis ligomis sergančių asmenų sveikatos būklę. Tada galima teigti, kad gal šis metodas veikia. Antraip tai daugiau paties besitiriančio žmogaus pasitikėjimo reikalas. Placebo poveikis siekia 50 proc. Kai vyrauja funkciniai, psichogeniniai sutrikimai, psichikos poveikis ypač didelis. Žodžiu, R. Folio metodas amputuotos kojos neataugins, o skrandžio, žarnyno veiklai gali daug padėti”, – sakė prof. L.Valius.
 

Daugiau nei 150 gydytojų


Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Specialistų licencijavimo skyriaus vedėja Audra Knyvienė patvirtino, jog homeopatija Lietuvoje yra įteisinta, tai yra viena iš siauros medicinos praktikos sričių. Norintis homeopato praktika verstis gydytojas privalo turėti galiojančią licenciją ir Vilniaus universiteto ar Kauno medicines universiteto išduotą įvadinio homeopatijos kurso baigimo pažymėjimą.


Iki 2004 metų tokie pažymėjimai buvo išduoti 95 gydytojams, kiek jų yra dabar, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos specialistai nežino, nes LR medicines praktikos įstatymas nenumato sertifikatų verstis siaura medicinos praktika išdavimo.
Ar patikimas yra R.Folio metodas Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos specialistai pasakyti negalėjo. Tokį pat atsakymą išgirdau ir iš dešimties Kauno medicinos universiteto ir Santariškių klinikų padalinių vadovų.
Lietuvos homeopatų asociacijoje, pasak jos prezidento docento Almanto Bagdonavičiaus, yra 150 narių, o jos principus, juo labiau vaistus taikančių medikų – daug daugiau.
 

Homeopatijos principai


Pasak Lietuvos homeopatų asociacijos prezidento, R.Folio metodas – tai ne įprastinė vakarietiška diagnozė, o elektropunktūrinė diagnostika, paremta biologiškai veiklių taškų savybe keisti pasipriešinimą srovei pagal su jais susijusių vidaus organų ir sistemų sveikatos būklę. Šiuo metodu galima testuoti bet kokios medžiagos (vaistų, metalų, akmenų) tinkamumą žmogui, stebėti, kaip kinta organizmo rodikliai kontaktuojant su medžiaga. Šio metodo negalima sieti vien su homeopatija (klasikine metodika dirbantys gydytojai homeopatai pasikliauna paciento apžiūra ir apklausa), jis gali egzistuoti ir daugelyje kitų sričių.
„Ši diagnostika yra kitokia nei įprasta Vakaruose. Nors gimė ji Vakaruose (R.Folis – vokietis), tačiau naudoja Rytų medicinos principus. Klasikinė homeopatija prasidėjo 18 pabaigoje ir pusantro amžiaus egzistavo be R. Folio metodo. Tačiau praėjusio šimtmečio 6-ajame dešimtmetyje aptiktą R.Folio atradimą homeopatija naudoja aktyviau negu kitos medicinos sritys. Tačiau šį metodą gali taikyti bet kuris gydytojas. Pavyzdžiui, norėdamas patikrinti, ar karščiuojančiam ligoniui tinka paracetamolis. Šis vaistas, padėdamas nuo karščiavimo, stipriai blogina kepenų rodiklius, tai matydamas, medikas turėtų svarstyti, daugiau naudos ar žalos šis vaistas duoda ligoniui. Taip galima patikrinti kiekvieną vaistą. Dabar ypač madingas papildų testavimas“, – sakė A.Bagdonavičius.
 

Dar kelios pastabos


Ar ši diagnozė tiksli? Pasak A.Bagdonavičiaus, tai labai priklauso nuo dirbančiojo kvalifikacijos. Dar R.Folis sakė, kad tik trečdalis pas jį besimokančiųjų tapdavo gerais šio metodo specialistais. Dabar šis procentas gal dar mažesnis. Šis metodas gydytojui suteikia daug informacijos, nors neatsako į visus jam kylančius klausimus.
„R.Folio metodas yra elektropunktūrinis metodas, naudojamas ne tik diagnozei įvertinti, o ir vieno ar kito vaisto, medžiagos tinkamumui gydyti ar žalingumui žmogaus organizmui nustatyti. Pavyzdžiui, jis puikiai parodys, kad vienam žmogui tabakas yra kenksmingesnis negu kitam ir t.t. R.Folio metodas – tikrai ne homeopatinis, nors jį gana plačiai naudoja homeopatai.
Svarbiausias klausimas – jo patikimumas, nežinau statistiškai jį patikimumą patvirtinančių tyrimų. Bet negaliu būti kateoriškas. Nemažai medikų jį naudaja ir giria, nemažai žmonių teigia, kad jis efektyvus. Žinau kelis jį naudojančius šeimos gydytoju, kurie juo tikrina tiek alopatinių, tiek homeopatinių vaistų efektyvumą. Pats jo efektyvumo įvertinti negaliu, nenaudoju ir, kaip minėjau, nežinau statistiškai patvirtintų tyrimų“, -– sakė Kauno medicinos universiteto Vidaus ligų klinikos doc. Alvydas Unikauskas.
 

Vietoj išvadų


Aš, kaip pacientė, esu įsitikinusi, kad gydymas R.Folio metodu man padeda. Na, širdies ydos neužlopė, bet sumažino nervingumą, tvarko skydliaukę ir virškinimo problemas, kas man taip pat daug reiškia. Nesiginčysiu, – gydytis alternatyviosios medicinos metodais nepigu. Dabar daugelyje didžiųjų šalies miestų diagnostikos centruose pirmasis vizitas kainuoja 150–200 litų, vėlesni – po 60–100 Lt. Prieš penkiolika metų kainos buvo mažesnės kone per pusę, tačiau taip pat pakankamai solidžios. Aš visus tuos metus lankiausi ir pas šeimos gydytoją, kardiologus, ginekologę. Nors sutinku žmonių, kurie jau 5–10 metų išsiverčia vien su homeopatų pagalba. Net jeigu tai tik placebo poveikis, manau, vis vien gerai.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai