Įveikime peršalimą

Šaltojo sezono orai yra nenuspėjami ir permainingi. Temperatūros svyravimai, oro permainos silpnina imuninę sistemą, todėl labai sunku išvengti peršalimo ligų ir jų sukeliamų nemalonių pojūčių. Šio sezono metu paklausiausia prekė miesto vaistinėse – vaistai nuo peršalimo ir imunitetą stiprinantys preparatai: tabletės, tepalai, sirupai, purškalai.
 

Vieni dažniausių kaltininkų – virusai

 

Vadinamąsias peršalimo ligas gali sukelti daugiau nei 200 virusų. Tai dažniausia susirgimo peršalimo ligomis priežastis. Ligos sukėlėjai į organizmą patenka įkvėpus didelį kiekį smulkiausių sergančiojo sekreto dalelių, kurios jam čiaudint, kosint pasklinda po aplinką. Dažniau užsikrečiama sekretui patekus ant odos ar kito paviršiaus, kuriuos palietus vėliau liečiamos akys, nosis, burna.

Peršalimo simptomai pasireiškia po 1–2 dienų nuo užsikrėtimo, pikas pasiekiamas 2–4-ą dieną. Simptomai prasideda gerklės skausmu, jį lydi sloga, kuri iš pradžių būna vandeninga, vėliau sutirštėja. Didžiausia virusų koncentracija būna pirmąsias 3 dienas po apsikrėtimo. Gali atsirasti nestiprus kosulys, pradėti krėsti šaltis, pakilti kūno temperatūra. Čiaudulys, varvėjimas iš nosies, kosulys, karščiavimas – tai organizmo apsauginės reakcijos, kova su infekcija.

Kaip ir bet kurias kitas, peršalimo ligas būtina gydyti

 

Kol kas nėra vaistų, įveikiančių dažniausiai peršalimo ligas sukeliančius virusus, todėl gydymo tikslai yra du – pagerinti sergančiojo savijautą ir padėti organizmui kovoti su virusais.

 

Varginantį kosulį palengvina įvairūs karšti gėrimai, pvz., liepžiedžių, aviečių, čiobrelių arbata su medumi ir citrina, – taip suskystinamas kvėpavimo takų sekretas. Skaudančią gerklę keletą kartų per dieną galima skalauti druskos tirpalu, ramunėlių nuoviru. Patartina šilčiau apsirengti, pagulėti, vakarais kojas mirkyti karštame vandenyje. Kambarys, kuriame miega sergantysis, turi būti dažnai vėdinamas ir drėkinamas. Miegant galvą reikėtų laikyti kiek aukščiau, kad kuo mažiau išburkusios nosies gleivių patektų į nosiaryklę.

 

Temperatūrai mažinti reiktų vartoti vaistų. Pastebėta, kad gydydamiesi peršalimo ligas žmonės dažnai puola į vieną iš kraštutinumų – arba visai nekreipia dėmesio į įvairius negalavimus, arba, vos pajutę menkiausius ligos požymius, griebiasi kuo brangesnių temperatūra mažinančių vaistų. Bet juk tą patį efektą galima pasiekti už nepalyginamai mažesnę kainą. Tiek keliolika litų kainuojančių importinių vaistų nuo peršalimo, tiek tik kiek daugiau virš lito kainuojančio lietuviškojo veiklioji medžiaga lygiai ta pati, tai – paracetamolis. Būtent jis ir yra tas vaistas, kuris reikalingas simptomams palengvinti sergant peršalimo liga. Paracetamolis pasižymi antipiretiniu ir analgetiniu poveikiu bei slopina uždegimą. Tai vienas efektyviausių preparatų, mažinančių galvos, gerklės, raumenų skausmus bei pakilusią kūno temperatūrą. Beje, lygiai tą patį galima pasakyti ir apie nuo seno visiems įprastą acetilsalicilo rūgštį. Atlikus pastarosios ir paracetamolio saugumą ir efektyvumą gydant peršalimą vertinančių tyrimų apžvalgą, nustatyta, kad šie preparatai, vartojami optimaliomis dozėmis, yra saugūs ir vienodai efektyvūs gydant peršalimo ligas. Preparatai sumažina temperatūrą po 50–90 minučių, veikia 6–8 val.

 

Tiek vienas, tiek kitas vaistas yra gaminamas pas mus Lietuvoje, nuo seno žinomame Sanite. Jei, pirkdami maistą, jau įpratome domėtis, ar jis tikrai lietuviškas, kas jau tapo sinonimu „kokybiškas“, matyt, ištikus tokiai bėdai, kad peršalome, simptomams efektyviai numalšinti irgi vertėtų prašyti lietuviško produkto. Juolab kad lietuviškieji paracetamolis ar acetilsalicilo rūgštis tikrai smarkiai nepalengvins piniginės.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai