Ar jums patinka miegoti su ... erkėmis?

Mokslininkai nustatė, kad maždaug 6–12 proc. gyventojų yra alergiški namų dulkėms, dažnai to net nežinodami. Palyginti su ankstesniais metais, pastebimas gana didelis tokių alergijų padidėjimas. Alergijos namų dulkėms priežastis yra mažyčiai voragyviai – namų dulkių erkės.
 

Iš kur jos atsiranda?


Namų dulkių erkės į žmogaus gyvenamąsias patalpas patenka su viršutiniais drabužiais ir batais. Namuose dulkes sudaro gausybė įvairiausių medžiagų. Tai ir negyvos žmogaus odos ląstelės, gyvūnų pleiskanos, nutrupėję plaukai, audinių siūleliai, bakterijos, vabzdžių liekanos, augalų nuotrupos ir kitos smulkios dalelės, kurių mes nė nepastebime.
75–80 proc. namuose esančių dulkių sudaro negyvos odos ląstelės. Per parą nuo žmogaus nubyra vidutiniškai apie 1,5 g negyvos odos. Šiomis ląstelėmis ir minta dulkių erkės.
 

Kur jos gyvena?


Paprastai jos gyvena miegamuosiuose, kur daugiausia odos ląstelių – tai pagrindinis šių erkučių mitybos šaltinis. Jos taip pat mėgsta šiltas nevėdinamas patalpas, minkštus baldus, kilimus ir minkštus žaislus. Čiu­žinyje gali būti apie 2 milijonus gyvų bei negyvų dulkių erkių – jūs niekada nemiegate vienas!
Kad kuo greičiau kiltų noras šiais plika akimi nepastebimais gyviais atsikratyti, pabandykite įsivaizduoti, kaip jos atrodo: tai mažyčiai nariuotakojai, turintys 8 kojas, balkšvos spalvos, neturi akių ir kvėpavimo sistemos, o jų kūnas apaugęs šereliais.


 

Kuo jos pavojingos?


Faktas, jog dauguma jūsų lovos „sugulovų“ yra dulkių erkutės, gal ir nekeltų pasidygėjimo, jei jos nesukeltų rimtų sveikatos sutrikimų. 10–15 proc. žmonių yra alergiški dulkių erkėms, 80 proc. – jų išmatoms, o 20 proc. – dulkių erkių baltymams (jos irgi keičia odą, sena oda pasklinda patalpoje mažytėmis dalelėmis ir labai lengvai patenka į žmogaus kvėpavimo sistemą). Negyvų erkių liekanos ir pačios erkės gali būti alergenu žmogaus kvėpavimo takams, per kuriuos jos įkvepiamos su dulkėmis į plaučius. Šioms erkėms ypač jautrūs bronchine astma sergantys žmonės. Taip pat jos gali sukelti rinitus, egzemas, išbėrimus ir panašius sveikatos sutrikimus.
 

Kaip jas išnaikinti?


Vis dėlto erkes galima išnaikinti – reikia tik daugiau laiko skirti namų ruošai: kiekvieną savaitę dulkių siurbliu siurbti dulkes (tik reikia nepamiršti, kad ne visų siurblių filtrai jas sulaiko, tad perkant naują siurblių reikia į tai atkreipti dėmesį), patalynę lyginti lygintuvu. Taip pat reikėtų į saulėtą vietą išnešti kilimus: ultravioletiniai spinduliai naikina šiuos kenkėjus. Erkės žūna ir esant 18 laipsnių šalčio temperatūrai, tad rekomenduotina tokiame šaltyje palaikyti patalynę keletą valandų.
Yra ir kitų būdų erkėms naikinti. Tai – įvairūs specialūs preparatai. Jais reikia purkšti patalynę bei vietas, kuriose mėgsta veistis erkės. Prieš tai visas vietas reikia gerai išvalyti ir išsiurbti dulkių siurbliu. Atlikus šią procedūrą, jau po mėnesio bus juntamas rezultatas. Paskui tą pačią procedūrą rekomenduojama atlikti po aštuonių mėnesių. Šis preparatas pavojaus žmogaus sveikatai nekelia. Sunaikinus erkutes, būtina dulkių siurbliu išsiurbti jų liekanas, kad pakilusios į orą jos nepatektų į kvėpavimo takus.
 

Kaip pasirinkti saugią lovą?


Jei ruošiatės kurti sau naują būstą ar pertvarkyti senąjį, atkreipkite dėmesį, ant kokio čiužinio miegate. Mūsų lova – rojus namų dulkių erkėms. Lovoje jos randa ypatingą klimatą – čia šilta ir drėgna. Net tada, kai klimatas namų dulkių erkėms nepalankus ir yra mažesnė maisto pasiūla, jos neišnyksta – išgyvena erkučių kiaušinėliai ir lervos. Todėl išeitis apsisaugoti nuo neprašytų svečių jūsų lovoje – tinkamai pasirinkti čiužinį.
Pavyzdžiui, vandens lovų privalumas yra ne tik tas, kad jos čiužinys puikiai prisitaiko prie jūsų kūno formų. Didžiausią mūsų kūno dalį sudaro vanduo. Kūnas naktį prakaituoja, iš jo pasišalina nuo 0,3 iki 0,5 litro skysčio (prakaito). Lovos užtiesalas jį sugeria, drėgmė išgaruoja, nes lova šildoma. Kad neliktų prakaito (druskų) dėmių, specialia valymo priemone lengvai išvalyti galite jūs patys. Jokių erkių, jokių dulkių. O tai ypač aktualu alergiškiems žmonėms.
Kita galimybė nemėgstantiems bangavimo – čiužinys su specialiu užvalkalu. Specialus viskoelastinis putų poliuretanas jautriai reaguoja į skirtingų kūno dalių spaudimą, garantuoja taisyklingą fiziologinę būklę miegant. Viena čiužinio pusė pagaminta iš viskoelastano putų poliuretano, kita – didelio elastingumo putų poliuretano HR. Čiužinio užvalkalo audinys perdygsniuotas poliesterio sluoksniu, saugo nuo naminių erkių, bakterijų ir įvairių grybelių.
Taigi galite patys rinktis – ar ša­linti specialiomis priemonėmis dulkių erkutes iš miegamojo, ar pasirinkti naują kokybišką čiužinį, kuris garantuos sveiką ir kokybišką miegą dėl specifinių savybių, užkertančių kelią jūsų lovose gyventi mažyčiams parazitams, sukeliantiems didelių bėdų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai