Kamieninės ląstelės – naujas požiūris į sveikatą

Nėra didesnio džiaugsmo ir didesnio stebuklo, kaip naujos gyvybės atėjimas į šį pasaulį. Tą jautrią akimirką vienintelis tėvų troškimas – apsaugoti savo mažylį ir užauginti jį sveiką. Todėl vis dažniau ieškoma naujo požiūrio į sveikatą bei naujų būdų, kaip užtikrinti, jog susirgusi atžala būtų patikimai išgydyta.

Virkštelės kraujo kamieninių ląstelių išsaugojimas – tai, apie ką vis dažniau susimąsto būsimi tėvai. Apie tai kalbamės su prof. dr. Robertu Lažausku ir Kamieninių ląstelių banko (KLB) kokybės vadove Agne Vaitkevičiene.

 

Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės – unikalūs vaistai visai šeimai

 

Yra tik viena galimybė surinkti švarias, sveikas ir efektyvias gydymui reikalingas ląsteles – vaiko gimimo metu.

„Dauguma šeimų neturi aiškaus supratimo, ar šių ląstelių kada nors prireiks, o jei ir prireiks, tai kam. Nieko keista, nes ir dalis gydytojų tai supranta ne iki galo, tad nuomonių šiuo klausimu galima prisiklausyti įvairiausių“, – sako prof. dr. Robertas Lažauskas.

„Pirmiausia visi turėtų žinoti, kad iš kamieninių ląstelių gali išsivystyti bet kokio tipo ląstelės. Jos surenkamas vos tik gimus kūdikiui ir prisireikus (pavyzdžiui, ląstelių savininkui susirgus) gali būti panaudotos gydymo tikslais“, – apie virkštelės kraujo kamieninių ląstelių naudą pasakoja prof. dr. R. Lažauskas.

Virkštelės kamieninės ląstelės pasižymi regeneracinėmis savybėmis. Jos gali atkurti pažeistus audinius, organus ir jų funkcijas. Iš kamieninių ląstelių atauginamos kepenys, šlapimo pūslė, trachėja, kraujagyslės, dantys. Jomis galima gydyti imuninės sistemos sutrikimus, anemiją, leukemiją, kitas kraujodaros ligas, diabetą, infarktą, sklerozę, cerebrinį paralyžių, artritą ir dar daugiau nei 100 ligų.

„Jau beveik neliko ligos, kurios nebūtų galima gydyti naudojant kamienines ląsteles. Žymiausi pasaulio mokslininkai prognozuoja, kad per artimiausius 10 metų šių ląstelių panaudojimas gali sukelti revoliuciją medicinoje“, – džiaugiasi
prof. dr. R. Lažauskas.

Kai kuriais atvejais kamienines ląsteles gali panaudoti ir kiti šeimos nariai – tėtis, mama, brolis ar sesuo. Tad, išsaugojus net vieno vaiko kamienines ląsteles, visa šeima gali jaustis saugesnė dėl savo sveikatos.

Trijų dukrų tėtis prof. dr. R. Lažauskas apie virkštelės kraujo kamienines ląsteles kalba remdamasis ne tik teorija, bet ir asmenine patirtimi. Profesoriaus šeima taip pat yra išsisaugojusi virkštelės kraujo kamienines ląsteles.

„Gimdymo metu yra galimybė iš virkštelės kraujo surinkti kamienines ląsteles. Visoje Lietuvoje dirba mūsų tam išmokyti specialistai, – apie kamieninių ląstelių surinkimo procesą kalba Kamieninių ląstelių banko kokybės vadovė Agnė Vaitkevičienė. – Gimdyvei dėl nieko nereikia rūpintis. Tiesiog likus bent mėnesiui iki nustatytos gimdymo dienos šeima, planuojanti išsaugoti savo vaikelio kamienines ląsteles, turi pasirašyti su mumis sutartį. O atvykus gimdyti informuoti, kad turi tokią sutartį. Visą darbą atliks medikai.“

 

Kamieninių ląstelių bankas – pirmoji tokia saugykla Baltijos šalyse

 

Licencijuotą veiklą vykdantis bankas užtikrina, kad kamieninės ląstelės būtų apsaugotos. Banko personalas – tai kvalifikuoti biologai, imunologai, biofizikai, genetikai, jie nuolat seka ir dalyvauja kamieninių ląstelių moksliniuose tyrimuose. Čia dirba tik specialiai darbui su virkštelės kraujo kamieninėmis ląstelėmis parengti darbuotojai. KLB yra įdiegta vidaus kokybės sistema, parengta pagal Europos Sąjungos ir Lietuvos teisės aktus, vadovaujantis kitų Europos šalių patirtimi. Kamieninių ląstelių bankas nuolat tikrinamas ir prižiūrimas.

„Norėčiau pridurti, kad visas darbas audinių banke parengtas pagal tarptautinius standartus. Žmonės, kurie čia saugosi ląsteles, yra užtikrinti, kad jie gali gydymo galimybėmis pasinaudoti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje“, – paaiškina Agnė Vaitkevičienė.

 

 

 

Lietuvoje kamieninės ląstelės naudojamos kraujo ligoms gydyti.

Pasaulyje virkštelės kraujas pradėtas naudoti prieš 20 metų kaip alternatyva kaulų čiulpams dėl sudėtingos donorų paieškos.

Įvairiose pasaulio šalyse virkštelės kraujo kamieninių ląstelių transplantacija padėjo išgyventi daugiau kaip 19 000 žmonių.

Gimus kūdikiui iš virkštelės surenkamas kraujas.

Jis nedelsiant gabenamas į laboratoriją.

Laboratorijoje išskiriamos ląstelės.

Atliekami kiekybiniai ir kokybiniai tyrimai.

Ląstelės užšaldomos ir patalpinamos į ilgalaikio saugojimo talpyklas.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai