Pirmoji pagalba: užspringus brangi kiekviena sekundė

Kasdienybė yra pilna netikėtų, o dažnai net labai banalių situacijų, kai žmogaus gyvybė pakimba ant plauko ir jai išsaugoti yra duotas tik labai mažas laiko tarpas. Viena iš tokių situacijų – užspringimas, nuo kurio kasmet miršta apie 3 800 žmonių. Šiame „Sveiko žmogaus“ numeryje kalbame apie pirmosios pagalbos suteikimą užspringusiam žmogui.

Ne veltui nuo mažens nuolat primenama ir draudžiama „valgydamas nekalbėk, nesijuok, nesimuistyk“ – dažniausiai užspringstama būtent valgant. Suaugusieji dažniausiai užspringsta mėsa, o vaikai – ir kitais maisto produktais. Pagrindinės užspringimo priežastys yra per didelių, ne iki galo sukramtytų maisto gabalų rijimas, alkoholio vartojimas (todėl dažnai nelaimė nutinka šventės metu), dantų protezai vyresnio amžiaus žmonėms ir jau minėtas kalbėjimas, juokimasis, žaidimas valgant. Užspringstama tada, kai maistas ar svetimkūnis, esantis burnoje, patenka ne į stemplę, bet į kvėpavimo takus ir sutrukdo orui patekti į plaučius.

 

Dalinis ir visiškas užspringimas

 

Galimi du užspringimo variantai: visiškas ir dalinis. Dalinio užspringimo metu svetimkūnis susiaurina kvėpavimo takus, tačiau jų visiškai neužkemša, visiško užspringimo metu viršutiniai kvėpavimo takai yra aklinai užkemšami. Dažniausiai svetimkūnis užstringa ties balso klosčių aukščiu, palikdamas dalinę įeigą į trachėją ties balso klostėmis, arba būna mažesnis nei balso klostėmis apribota anga ir įkrinta į trachėją, iš dalies susiaurindamas jos spindį. Tokiu atveju žmogus gali įkvėpti, kosėti, kalbėti, tačiau dėl susiaurėjusių kvėpavimo takų ir kosulio kvėpavimas būna nenormalus, atsiranda kvėpavimo nepakankamumas. Tuo atveju, jei svetimkūnis pasislinktų balso klosčių link, dalinis užspringimas gali tapti visišku.

Visiškas užspringimas įvyksta tuomet, kai svetimkūnis yra didesnis už balso klostėmis ribotą angą (įeigą į trachėją) ir, įstrigęs šioje vietoje, ją visiškai užkemša, tad į plaučius oras negali nei įeiti, nei išeiti. Tokiu atveju žmogus negali įkvėpti, iškvėpti, kalbėti, kosėti, tinkamą pagalbą reikia suteikti kuo greičiau, nes kitaip nukentėjusysis miršta.

Užspringęs žmogus gali būti sunkiai valdomas, blaškytis, neleisti teikti pagalbos –nebandykite jam padėti jėga, stebėkite jį ir, jam netekus sąmonės, pradėkite pradinį gaivinimą.

 

Kaip padėti?

 

Dalinis užspringimas

Užspringęs žmogus išlieka sąmoningas, gali kosėti ir kalbėti.

 

Veiksmai

Stebėkite užspringusį žmogų, nepalikite jo.

Kosulys – geriausias svetimkūnio pašalimo iš kvėpavimo takų būdas.

Netrankykite į tarpumentę – tai gali trukdyti veiksmingai kosėti.

Nedarykite Heimlicho stūmio: šių veiksmų metu išstumiamas oro likutis, kuris lieka iškvėpus, todėl šio oro likučio plaučiuose gali nepakakti veiksmingam Heimlicho stūmiui sukelti visiško užspringimo metu.

Užtrukus šiai būklei, kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

 

Visiškas užspringimas

Jei kvėpavimo takai visiškai užkimšti, žmogus kalbėti negalės. Imtis veiksmų reikia tais atvejais, kai:

Žmogus rodo užspringimo ženklą – nykščiu ir rodomuoju pirštu apkabina kaklą.

Negali kalbėti paklaustas: „Ar galite kalbėti?“

Kosulys yra silpnas, neveiksmingas.

Kvėpuojant atsiranda švilpesys.

Kvėpavimo nepakankamumas sunkėja.

Žmogus pradeda mėlti.

Netenka sąmonės.

 

Veiksmai

Penkis kartus suduokite į tarpumentę.

Jei nukentėjėlis vis tiek lieka užspringęs, atlikite penkis Heimlicho stūmius.

Šiuos veiksmus atlikite pakaitomis, kol žmogus atsprings arba neteks sąmonės.

Žmogui netekus sąmonės, pradėkite pradinį gaivinimą: atlikite du įpūtimus ir trisdešimt krūtinės paspaudimų. Šiuos veiksmus kartokite, prieš įpūsdami pražiodykite nukentėjusįjį ir apžiūrėkite burnos ertmę. Jei joje pastebėsite svetimkūnį, atsargiai jį išimkite.

 

Specifiniai atvejai

Tikriausiai daugeliui kyla klausimas: ką daryti, jei užspringau būdamas vienas? Kas padės atlikti visus išvardytus veiksmus? Arba jei pagalbą reikia suteikti nėščiai moteriai ar kūdikiui – juk jie daug jautresni nei visi kiti?Tokiais atvejais vadovaukitės šiais patarimais.

 

Esate vienas

Heimlicho stūmį atlikite patys: vienos rankos kumštį uždėkite ant šiam veiksmui skirtos vietos (pilvo srities vidurio linijos, virš bambos, iš karto žemiau krūtinkaulio pabaigos), tada kita ranka suimkite už savo kumščio ir staigiu judesiu spustelkite j į į viršų. Atsiremkite į šalia esantį stabilų objektą, pvz., kėdės atlošą, kriauklę, turėklą, ir visu kūnu spustelėkite į jį. Turėkite omenyje, kad daiktas, į kurį remsitės, turi būti neaštrus, nesmailas.

 

Užspringo nėščia moteris ar nutukęs žmogus

Atlikdami paspaudimus sąmoningam užspringusiam žmogui, rankas dėkite ne ant pilvo, bet ant krūtinės: atsistokite šalia, apkabinkite krūtinę iš nugaros, delnus, sugniaužtus į kumštį, uždėkite ant vidurinės krūtinkaulio dalies, ties spenelių aukščiu. Atlikite 5 paspaudimus. Tolesnė veiksmų seka yra standartinė.

 

Užspringo kūdikis

Kūdikių galva yra gana didelė ir sunki, jų kaklo raumenys yra per silpni, kad galėtų palaikyti stabilią galvos padėtį patrankymų metu, todėl, netinkamai teikiant pagalbą, dėl staigių kūdikio galvos judesių gali įvykti kaklinės stuburo dalies trauma. Griežtai draudžiama ir kratyti vaiką laikant už kojų žemyn galva. Jei manote, kad kūdikis užspringo (pats pasakyti jis negali) – yra sąmoningas, tačiau neverkia, negali kosėti, nustojo kvėpuoti, pagalbą teikite šiuo būdu:

Paguldykite kūdikį ant nugaros ant savo dešinės rankos dilbio, plaštaka laikykite vaiko galvą.

Kitos rankos dilbį uždėkite ant vaiko krūtinės ir pirštais suimkite apatinį žandikaulį.

Apverskite vaiką ir laikykite j į ant kairės rankos dilbio taip, kad galva būtų šiek tiek žemiau. Laisvos rankos delno pagrindu penkis kartus stipriai trenkite į nugarą tarp menčių. Ranka bus stabilesnė, jei ją atremsite į tos pačios pusės šiek tiek sulenktos kojos šlaunį.

Jei šie veiksmai nepadėjo pašalinti svetimkūnio, prilaikydami kūdikio galvą laisvos rankos plaštaka, o dilbį pridėję prie nugaros, paguldykite jį aukštielninką ir penkis kartus dviem pirštais staigiai paspauskite krūtinkaulį ties spenelius jungiančios linijos aukščiu (paspaudimų gylis – 1,5–2,5 cm). Ranka bus stabilesnė, jei ją atremsite į tos pačios pusės šiek tiek sulenktos kojos šlaunį.

Šiuos veiksmus kartokite tol, kol kūdikis pradės kvėpuoti, kosėti, verkti arba neteks sąmonės.

Išnykus sąmonei, pradėkite gaivinti.

 

 

 

Heimlicho stūmis (manevras)

 

Net labai giliai iškvėpus, plaučiuose lieka oro, kurį išorine jėga (paspaudimu) galima išstumti iš plaučių. Taip gaunamas poveikis yra panašus į šampano butelio kamščio iššovimą.

Stūmį atlikite taip: atsistokite nukentėjusiam už nugaros, apkabinkite jį per juosmenį viena ranka, palenkite jį lengvai į priekį, sugniaužę kumštį, pridėkite jį nykščiu nukentėjusiam prie viršutinės pilvo dalies vos žemiau šonkaulių. Kita ranka suimkite savo kumštį nukentėjusiojo skrandžio lygmenyje ir apkabinę abi rankas staigiu judesiu traukite link savęs, lyg norėtumėte žmogų kilstelėti. Tai kartokite penkis kartus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai