Kai negali kvėpuoti

Tyrimai parodė, kad rūkant, nuolatos kvėpuojant užterštu oru ilgainiui plaučiuose kaupiasi kenksmingos medžiagos, galinčios sukelti ne tik kosulį ir dusulį, bet ir tokius pakitimus, kurie nebegrįžtamai paveikia kvėpavimo organus. Ir ne tik juos. Gaila, bet yra žmonių, kuriems rytinis kosulys ir net peršalimo ar kvėpavimo takų ligos neatrodo rimtai. Gal dėl to, kad anksčiau nebuvo susidūrę su tokia liga, kaip kvėpavimo nepakankamumas.

 

Kas yra kvėpavimo nepakankamumas?

 

Kvėpavimo nepakankamumas – tai neadekvati dujų apykaita plaučiuose, dėl kurios trūksta deguonies, o anglies dioksidas iš kraujo pasišalina nepakankamai. Kvėpavimo nepakankamumas būna ūminis ir lėtinis. „Apie ūminį reikėtų kalbėti atskirai, nes jis gydomas intensyviosios terapijos skyriuose ir daug problemų nesukelia. Daug rimtesnė diagnozė – lėtinis kvėpavimo takų nepakankamumas“, – aiškina gydytoja alergologė-pulmonologė doc. Laimutė Vaidelienė.

Lėtinį kvėpavimo nepakankamumą sukelia lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), bronchinė astma, bronchektazės, idiopatinis fibrozuojantis alveolitas, pneumokoniozės, kvėpavimo raumenų silpnumas ir kt. Liga išryškėja per kelis mėnesius, metus, dažnai aptinkama susirgus kvėpavimo takų ligomis.

 

Kaip atpažinti?

 

Lėtiniu kvėpavimo nepakankamumu sergantis asmuo skundžiasi dusuliu, jis gali kamuoti tiek fizinio krūvio metu, tiek esant ramybės būsenos. Ligoniui pamėlsta oda ir gleivinės, padažnėja kvėpavimas, širdies plakimas. Sunkiu atveju pažeidžiama centrinė nervų sistema: žmogus tampa apatiškas, mieguistas, vėliau praranda sąmonę.

Trūkstant deguonies, pablogėja visų organų funkcijos. Žmogus nuolat jaučiasi pavargęs, labai padidėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Deguonies trūkumas veikia daugelį organų, ypač jautrios smegenys, širdis, kepenys, inkstai ir plaučių kraujagyslės. Trūkstant deguonies ir nepakankamai kvėpuojant, imama mažiau judėti, todėl automatiškai padidėja nejudrumo sukeliamų ligų rizika.

Ligos baigtis priklauso nuo ligos, sukėlusios kvėpavimo nepakankamumą, ir deguonies trūkumo laipsnio. „Dėl lėtinio kvėpavimo nepakankamumo sutrinka gyvenimo kokybė, atsiranda diskomfortas,“ – neslepia doc. L. Vaidelienė.

 

Kaip padėti?

 

„Lėtinės ligos nėra pagydomos, – realybę pasako alergologė-pulmonologė. – Todėl stengiamasi kuo ilgiau išvengti terminalinių stadijų, to tikrojo sunkaus lėtinio nepakankamumo.

Gydymas prasideda nuo infekcinių židinių pašalinimo. Labai svarbu išvalyti kvėpavimo takus nuo gleivių, kurios ten kaupiasi. Jas sunku iškosėti, kartais dėl nervų ar raumenų silpnumo negali visai to padaryti.“

Jei toks gydymas nepadeda, pereinama prie kito etapo. „Kitas žingsnis yra nuolatinis deguonies tiekimas – iš pradžių naktimis, vėliau ir dienomis. Todėl pacientui reikia namuose turėti deguonies koncentratorių, kad organizmas būtų aprūpintas deguonimi.“ Deguonies terapija ne tik skatina kvėpavimo funkcijas, suteikia energijos. Ji užtikrina, kad visas organizmas ir organai geriau funkcionuotų ir atliktų savo užduotis. Sergant lėtine obstrukcine plaučių liga taikoma ilgalaikė deguonies terapija, ji pagerina gyvenimo kokybę ir pailgina gyvenimo trukmę.

 

Deguonies terapija namuose

 

Ilgalaikė deguonies terapija, naudojant deguonies koncentratorius, yra prieinama ne tik ligoninės pacientams. Ji taikoma ir namuose. Deguonies koncentratorių, t.y. aparatą, kuris, naudodamas elektrą, iš aplinkos oro nuolatos gamina reikiamos koncentracijos deguonį, galima išsinuomoti net neišėjus iš namų. Užtenka paskambinti, ir aparatas bus pristatytas per parą visoje Lietuvoje. Nuomojami ir stacionarūs (stovintys namuose), ir mobilūs (su kuprinėje nešiojamais deguonies balionėliais) aparatai. Atsižvelgdama į ligos stadiją, Valstybinė ligonių kasa kompensuoja šią terapiją. Tada ne tik aparato atvežimas, mokymas juo naudotis, bet ir jo priežiūra ligoniui nekainuoja.

Gydytojo pulmonologo paskirtų deguonies dozių jokiu būdu negalima keisti. Geresnių rezultatų pasiekiama tada, kai deguonies įkvėpimas vyksta visą parą. Organizme deguonies sukaupti neįmanoma – jis sunaudojamas per maždaug 5 minutes.

Daugiamečiais pasauliniais klinikiniais tyrimais įrodyta, kad ilgalaikė deguonies terapija labai pagerina gyvenimo kokybę, o gyvenimo trukmė pailgėja net iki 5–7 metų.

„Jeigu kartojasi plaučių uždegimai, sergama kitomis kvėpavimo takų ligomis, reikia ne delsti, o ieškoti pagalbos“, – ragina gydytoja, docentė Laimutė Vaidelienė.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai