Nauji dantys per savaitę!

Odontologai pažymi, kad šiuolaikiniai pacientai yra dviejų tipų: pirmieji kiek įmanydami atidėlioja prarastų dantų atkūrimo procesą, kiti priešingai – kelia aukštus reikalavimus dantų eilės funkcionalumui ir renkasi būdus, kurie praėjus kelioms dienoms nuo gydymo pradžios leidžia grįžti į įprasto gyvenimo vėžes.

 

  • Kodėl stomatologai kelia tokį ažiotažą dėl atkuriamų dantų?

Odontologai rekomenduoja susirūpinti net tuomet, kai netenkama vieno danties. Tai ne reklaminis triukas norint padidinti paklausą, o būtinybė, kurią nepakankamai deramai įvertina pacientai. Ir tai aiškinama labai paprastai:

·         pirmiausia, atsiradus tuščiai erdvei eilėje visi kiti likę dantys pasislenka, nes kramtymo apkrova paskirstoma netolygiai, todėl atsiranda tarpų, dantys keičia savo padėtį – formuojasi netaisyklingas sąkandis.  Žinoma, pirmiausia kenčia estetika, o antra – visa žandikaulio sistema,

·         antra, pažeidžiamas viso organizmo darbas – žinoma, šis argumentas aktualus esant dalinei arba visiškai adentijai,

·         trečia, dėl kramtymo apkrovos trūkumo prasideda kaulinio audinio atrofija – ir tai viena iš rimčiausių pasekmių netekus dantų.

 

Būtent kaulinio audinio atrofija, kuri prasideda iš karto po to, kai pašalinamas dantis, ir tęsiasi pirmuosius metus (aktyviausiai), laikoma pavojingiausia dantų praradimo pasekme. Dėl to sumažėja kaulinio audinio apimtis, formuojasi netaisyklingas sąkandis, atsiranda su žandikaulio raumenimis ir sąnariais susijusių problemų, veido asimetrija ir mimikos raukšlių aplink lūpas. Tačiau nemaloniausia pasekmė yra ta, kad sudėtinga atlikti implantavimą, juk implantui (dirbtinei šakniai) fiksuoti reikia tam tikros kaulo apimties, kurios pas daugelį pacientų, ilgą laiką neturinčių dantų, deja, nepakanka. Tenka griebtis papildomo gydymo, priauginti kaulinį audinį.

 

  • Tam, kad pacientai geriau suprastų atrofijos procesą ir implantatų diegimo metodikas, panagrinėkime žandikaulio kaulinio audinio tipus supaprastintai:

·         Kortikinis sluoksnis sudarytas iš tankiai išsidėsčiusių kaulinių plokštelių, kurių 95 proc. sudaro mineralinės druskos. Iš tikrųjų kortikinis sluoksnis – tai tarsi apsauginis akytojo kaulo apvalkalas (šarvas).

·         Akytajame (alveoliniame) sluoksnyje yra 70 proc. minkštųjų audinių (pertvarų ir kaulinių  tarpinių). Jis 20 kartų minkštesnis už kortikinį šarvą ir didžiausios jo problemos - suslūgimas ir uždegiminiai procesai. Kai nėra kramtymo apkrovos, taip pat esant uždegimui (pavyzdžiui, cistiniams dariniams), sutrinka normalus ląstelių, atsakingų už naujo kaulinio audinio atkūrimą (regeneraciją), darbas, dėl to sluoksnis vienas po kito pradeda slūgti.  Šių svarbių ląstelių pavadinimas – osteoblastai.

·         Bazinis sluoksnis – nuo žodžio bazė, pagrindas arba pamatas, giliausias kaulo sluoksnis, Jis stipresnis už du aukščiau minėtuosius ir atsparesnis atrofijai.

 

Čia verta paminėti, kad kortikinio sluoksnio storis viršutiniame ir apatiniame žandikauliuose puikus. Apatiniame žandikaulyje kortikinis sluoksnis storesnis, o viršutiniame – plonesnis. Būtent todėl atrofija dažniausiai labiau išreikšta viršutiniame žandikaulyje ir sinus lifting (kaulinio audinio priauginimo būdas) procedūra yra tokia populiari.

 

  • Protezai ar dantų implantavimas?

Siekiant užkirsti kelią kaulinio audinio atrofijai, labai svarbu ilgam neatidėlioti dantų atkūrimo klausimo ir spręsti jį iškart po to, kai yra pašalinami dantys. Patys pigiausi – tiltiniai protezai (jei nėra vieno arba dviejų dantų iš eilės) arba išimamosios konstrukcijos. 

Tačiau, be nedidelės kainos, privalumų šie metodai turi nedaug, o pagrindinis trūkumas, deja,  yra tas, kad atrofijos procesas tęsiasi toliau. Nepaisant to, kad daugelis odontologų primygtinai rekomenduoja naudoti būtent tokius prarastų dantų atkūrimo metodus, verta atminti, kad protezų apkrova perduodama tik atraminiams dantims.

O štai kaulas po protezu kramtant maistą lieka visiškai „be darbo“, todėl jo apimtis toliau mažėja, o galiausiai danties tiltas arba protezas lūžta, pradeda klibėti, jį reikia taisyti.

Dantų implantavimas šiandien – veiksmingiausias ir natūraliausias prarastų dantų atkūrimo būdas, nes atkuriama ne tik danties viršūnėlė, bet ir jo šaknis. Jis išsidėsto kaulinio audinio viduje, dėl to kramtant maistą atsiranda įprastinė kaulo apkrova, kuri visiškai natūraliai funkcionuoja ir neatrofuojasi.

{banner-24}

 

  • Implantavimo metodai

Šiandien implantologai taiko du pagrindinius ROOTT implantavimo būdus:

·         Implantavimo būdą su momentine apkrova, pavyzdžiui, ROOTT implantavimą naudojant bazinius implantatus;

·         Klasikinį  ROOTT implantavimo būdą su atidėta apkrova.

 

 

 

Klasikinį ROOTT implantavimo

Implantavimo būdą su momentine apkrova

 

Kiekvienas būdas gali būti atliktas įvairių tipų implantatais ir metodais. Dėl to pacientams ir gydytojams dažnai būna sunku apsispręsti. Visi kalba apie skirtingus naujus madingus terminus, pateikia tai kaip universalų sprendimą visiems klinikiniams atvejams, iš ko ir kyla įnirtingi kiekvieno metodo trūkumo svarstymai – pacientas yra klaidinamas ir priima sprendimą „iš akies“.

2011 metais Atviroji stomatologų bendrija (www.opdeco.org) susidariusiai padėčiai gelbėti priėmė sprendimą sisteminti implantavimo metodus, atrinkti laiko ir praktikos patikrintus implantatų tipus, sukurti bendrą metodo pasirinkimo logiką, kuri būtų aiški tiek gydytojui, tiek pacientui, - visa tai sudaro ECRS implantologijos sąvoką.

Atlikto darbo rezultatas – gydymo būdų sisteminimo ir standartizacijos mokslinis darbas Vienos universitete „Implantato pasirinkimo logika“, paremta standartais, kai gydytojas gali garantuoti pacientui patikrintą metodiką ir paslaugų kokybę, atitinkančią tarptautinius Atvirosios stomatologų bendrijos reikalavimus.

Pirmoji bendrovė, sutikusi dalyvauti Atvirosios stomatologų bendrijos projekte, tapo Šveicarijos bendrovė TRATE AG (www.trate.ch). Sumaniai vadovaujant bendrijai, buvo sukurta naujoji ROOTT stomatologinių implantatų sistema, kuri atitinki ECRS implantologijos reikalavimus ir kurią sudaro visi implantatų tipai bei jų diegimo metodikos pagal Implantato pasirinkimo logiką.

 

 

Šaknies formos – dviejų dalių srieginis šaknies formos implantatas su aktyviu sriegiu. Tai optimalus sprendimas dantims atkurti šypsenos zonoje ir pavienėms restauracijomis atlikti visų kaulinio audinio tipų viršutiniuose bei apatiniuose žandikauliuose. Įsodinamas lopais. Tam tikrais atvejais galima neatidėliotina apkrova ir įdiegimas iškart po to, kai pašalinamas dantis. Reikia pakankamos kaulinio audinio apimties iš pločio ir aukščio.

 

Kompresiniai – vienos dalies implantatas su kompresiniu sriegiu. Tai optimalus sprendimas  daugybinėms restauracijoms atlikti pagal neatidėliotinos viršutinių ir apatinių žandikaulių apkrovos protokolą, jei kaulas minkštas ir kietas vidutinio kaulinio audinio deficito atvejais.

 

Baziniai –  (srieginis) implantatas yra optimalus sprendimas tais atvejais, kai visiškai nėra dantų arba jų segmento. Dėl konstrukcijos ypatumų gali būti įdiegiamas zonose, kuriose yra itin didelis kaulinio audinio deficitas iš pločio ir aukščio, pašalinto danties duobutėje, transgingivalinio implantavimo būdu. Bazinis (srieginis) implantatas taip pat žinomas kaip bikortikalinis. Bazinio (srieginio) implantato negalima painioti su baziniu lateraliniu implantatu, kadangi srieginė versija yra evoliucinis mažiau traumuojantis etapas, pašalinant konstrukcinius lateralinės versijos trūkumus.

 

Kiekvienas implantatų tipas taikomas optimaliai spręsti siauro profilio užduotis. Taikydamas ROOTT implantavimo technologiją, gydytojas, vadovaudamasis pasirinkimo logika, pasirenka implantato tipą ir jo taikymo metodą, todėl pacientui negresia nereikalinga rizika.

 

1. ROOTT implantavimas taikant bazinius implantatus su momentine apkrova.

 

Šiandien odontologijos paslaugų rinkoje aktyviai reklamuojami implantavimo su momentine apkrova arba momentiniu dantų protezavimu metodai. Dažnai šis metodas vadinamas baziniu implantavimu, o tai visai nekorektiška, kadangi iš esmės tai kombinuota visų kaulo sluoksnių pajungimo pagal klinikinius rodiklius metodika. Norėdamas pasiekti optimalaus rezultato, gydytojas parenka skirtingos formos ir struktūros implantatus, iš kurių kiekvienas atsako už savo funkciją atkuriant dantų eilę.

 

Implantuojant pagal ROOTT technologiją, naudojami šie implantatų tipai:

Kompresiniai implantatai dėl kontaktinio dizaino skirti siauroms vietoms, pajungia akytąjį kaulą. Dėl ypatingos struktūros implantavimo metu jie tankina akytąjį kaulą ir aplink save sukuria patvarų kaulo sluoksnį. Ši ypatybė bet kurioje situacijoje leidžia pasiekti itin aukštą pirminį stabilumą, kuris yra neatsiejamas neatidėliotinos apkrovos rodiklis.

 

Baziniai implantatai diegiami gilesniuose kaulo sluoksniuose – vadinamajame baziniame kaule, kuris nepriklausomai nuo aplinkybių visuomet stabilus ir nėra rezorbuojamas. Kadangi baziniai implantatai turi ploną pagrindą ir plačius sriegio sparnelius, jie pasižymi itin dideliu pirminiu implantato stabilumu neatidėliotinai apkrovai ir netrukdo kaului aplink gaminį laisvai maitintis, o tai itin svarbu norint pasiekti gerų ilgalaikių rezultatų.

 

 
Bazinius laterinius implantatus sukūręs Skortečis ir jo pasekėjai naudojo vadinamuosius laterinius-plokštelinius implantatus, kad galėtų užfiksuoti juos baziniame kaule. Tokių implantatų forma primena apverstą „T” raidę. Lateriniai implantatai įrodė savo efektyvumą stiprios kaulinio audinio atrofijos sąlygomis, tačiau jų pagrindinis minusas yra didelis traumų pavojus implantavimo metu. Gydytojas iš pradžių atskiria danteną sluoksniais, tuomet specialiu instrumentu iš šono sukuria implantatui skirtą ertmę, vėliau dantena grąžinama į vietą ir užsiuvama.

Šiandien Šveicarijos Atvirajai stomatologų bendrijai kartu su Europos kolegomis pavyko patobulinti bazinius laterinius implantatus suderinus su Italijos garsių implantologų grupe.

Šiuo metu Šveicarijos bendrovės TRATE AG naujausia implantatų sistema ROOTT naudoja modifikuotus bazinius (srieginius) implantatus, keliskart sumažinant traumų pavojų ir  pakeičiant pačią implantato formą. Dabar baziniai implantatai naudojami vertikaliuoju minimaliu  invaziniu metodu, t. y. nesluoksniuojant dantenos ir nepjaunant kaulo jo šoninėje dalyje. Juos ECRS Atviroji stomatologų bendrija vadina veiksmingiausiais implantuojant aukščiau išvardytais atvejais.

Šiuolaikiniai implantologai susidūrė su tokiu reiškiniu – pacientai nori sumažinti gydymo laiką, gydymo terminus, taupyti laiką ir materialines sąnaudas. Žinoma, ne kokybės sąskaita. Būtent taip ir atsirado vadinamasis bazinis implantavimas kaip kompleksinis dantų atkūrimo metodas, kurio pagrindą sudaro naujos kartos bazinių ir kompresinių implantatų naudojimas. Tokios konstrukcijos atveria kelią manevringumui (naujoms implantatų diegimo galimybėms): kitaip nei įprastus šaknies formos implantatus, juos galima įsodinti kampu, netoli vienas nuo kito, net kai nėra reikalingos kaulo apimties. Kiekvienu konkrečiu atveju gydytojas parenka pacientui visą implantatų (skirtingų pagal ilgį, plotį, sriegio tipą ir net formą) kompleksą. Galiausiai sukuriama individuali konstrukcija, kurios neatsiejama dalis yra protezas.

Šiandien bazinis implantavimas – tai praktinė schema, sudaryta iš daugiau nei 50 skirtingų variantų pasiūlymų, pagal kuriuos dirba implantologas. Iš jo reikalaujama juvelyrinio darbo parenkant gaminius kiekvienam pacientui, kadangi daugeliu atvejų tenka dirbti su atrofuotu kaulu.

 

ROOTT implantavimas naudojant bazinius implantatus: kokie yra privalumai?

 

·         apie kaulo priauginimą galima pamiršti: 90 proc. atvejų nereikia priauginti kaulo, protezai patikimai fiksuojami iš karto po įdiegimo (taip pat dėl specialios tvirtinimo sistemos). Ypatinga įauginimo sistema (pradūrus audinius) leidžia sumažinti burnos ertmės traumų skaičių ir užtikrina, kad pacientas greitai pasveiktų,

·         dantį galima atkurti iš karto po to, kai jis pašalinamas: baziniai implantatai aktyviai naudojami net tuomet, kai burnos ertmėje yra pažeisti dantys/šaknys, ir fiksuojami pašalinto danties vietoje,

·         po trijų dienų – naujas dantų protezas: implantas fiksuojamas kaule, tačiau jo viršūnėlė (abatmentas) lieka po dantena (tai bendra konstrukcija), dėl ko po dviejų trijų dienų galima fiksuoti net visavertį nuolatinį protezą, skirtą visai dantų eilei. Tiesa, kurį laiką teks tenkintis metalo plastmase, kadangi tai lengvas protezas, nepasižymintis stipriu implantatų spaudimu ir leidžiantis koreguoti sąkandį – po metų ir daugiau paciento pageidavimu jį galima bus pakeisti nuolatiniu protezu iš metalo keramikos arba cirkonio dioksido.

 

Tačiau kam reikalinga momentinė implantato apkrova? 

Atrodytų, tai paciento įnoris – nauji dantys mažiau nei per savaitę. Tačiau implantų apkrovos reikia tam, kad jie greitai ir visiškai prigytų – čia suveikia žmogaus fiziologija: kai mes kramtome maistą, apkrova tiesiog per implantus perduodama kaului. Jo viduje aktyvuojamas kraujotakos procesas, kaulas prisotinamas deguonimi ir aktyviai funkcionuoja, todėl jo ląstelės pakankamai greitai išsiplečia aplink implantus. Tuo ir aiškinamas jų greitas prigijimas.

 

2. ROOTT implantavimas naudojant šaknies formos implantatus (Klasikinis implantavimas su atidėta apkrova)

 

Klasikinis implantavimas – tai istoriškai susiklostęs natūralios danties šaknies pakeitimo dirbtiniu metodas. Jo skiriamasis bruožas – taikyti daugiausia šaknies formos išardomus dantų implantus: iš pradžių jų pagrindas fiksuojamas kaule, po to vidutiniškai per pusmetį (priklausomai nuo kaulo struktūros būklės) jis prigyja. Toliau fiksuojamas dantenos formuotojas ir abatmentas, vėliau – ant protezo abatmento.

Svarbi klasikos ypatybė – praeina nemažai laiko, kol implantatai prigyja, be to, jiems įdiegti maždaug 90 pacientų iš 100 reikia priauginti kaulinį audinį, juk konstrukcijos turi ne tik patikimai prigyti, bet ir turėti puikią pirminę fiksaciją kaule. Kadangi pačios klasikinių šaknies formos implantatų konstrukcijos savaime yra masyvios, reikia, kad kaulinio audinio būklė būtų beveik ideali, o tai, deja, pasitaiko gana retai. Jei jos nepakanka, reikia didinimo operacijos. Žinoma, tai ganėtinai sudėtinga chirurginė intervencija, didinanti galimų traumų pavojų, nereikalingas materialines sąnaudas ir ilginanti gydymo laiką dar 6-8 mėnesiais (priauginus kaulą reikia laukti, kol jis sugis, ir tik po to įauginti implantatą). Tarp kita ko, gaila, tačiau netekus danties iškart implantato įdiegti pagal klasikinį protokolą neįmanoma.

Bazinio ROOTT implantavimo technologija sparčiai vystosi visame pasaulyje: šiandien ją aktyviai taiko pažangiausi Atvirosios implantologų bendrijos gydytojai, o tūkstančiai pacientų patyrė metodo komfortą ir kokybę. Trumpa gydymo trukmė, greitas gijimas po operacijos, nėra būtinybės ilgai ir skausmingai auginti kaulinį audinį, lėšų taupymas (esant visiškai adentijai kaina beveik dukart mažesnė už klasikinį variantą) ir, žinoma, reikiamų paslaugų garantija – Šveicarijos implantatų gamintojas garantuoja, kad jų tarnavimo laikas neribotas!

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai