Žymus Ispanijos implantologas: tiesa slypi paprastume

Geresnė gyvenimo kokybė, tarp dantų implantų gamintojų susidariusi konkurencija, žemyn mušanti kainas ir skatinanti siekti aukščiausios kokybės – tai lemia, kad vis daugiau žmonių vietoj išimamų protezų šiandien renkasi dantų implantus. Apie tai, kokia yra implantologijos šiandiena ir ko tikėtis ateityje, kalbamės su daugiau nei 20-ies metų patirtį dantų implantologijoje turinčiu dr. Alvaro Bastida Freijedo. Jis gruodžio 12 d., penktadienį, lankysis Vilniuje pirmą kartą organizuojamame tarptautinės Atvirosios odontologų bendrijos („Open Dental Community“) seminare „Minimaliai traumuojanti chirurgija ir momentinės apkrovos implantacija“ („Minimal invasive surgery and immediate loading – step by step protocol“).

 

Atsispirti nuo neginčijamų tiesų

 

Paklaustas apie ryškiausias tendencijas implantologijoje, gydytojas yra atviras. „Mokslinis pasaulis visais laikais buvo pakankamai dogmatiškas. Mokslinės tiesos svarumas čia dažniausiai priklauso nuo autoriaus ar universiteto prestižo, nepaisant fakto, kad laikas ir moksliniai tyrimai įrodo, jog net pačių didžiausių autoritetų skelbtos tiesos gali būti klaidingos“, – sako dr. A. Bastida.

Ne išimtis ir odontologija. Gydytojas pateikia pavyzdį apie prieš kelias dešimtis metų tarp odontologijos specialistų galiojusį įsitikinimą, kad kompozitai ir fosforo rūgštis negali kontaktuoti su dentinu, nes jie yra nuodingi danties pulpai. „Šiandien puikiai suvokiame, kaip buvo klysta“, - šypsosi dr. A. Bastida.

Specialistas primena ir implantogams gerai žinomą švedų chirurgą ortopedą Per-Ingvar Branemark, kuris atliko titano oseointegracijos tyrimus, tačiau jo pateiktos tyrimų ataskaitos buvo labai konservatyvios ir implantologijos sričiai kurį laiką neleido judėti į priekį.

Pasak ne viename pasaulio universitete dėstančio implantologijos specialisto, būtent išsilaisvinimas iš dogmų, mokėjimas atsispirti nuo neginčijamų tiesų ir skatina dantų implantologijos progresą, kurį galime pastebėti ir šiandien.

 

Ateitis – kamieninėse ląstelėse

 

Pasak specialisto, šiandien implantologijos pasaulyje vyrauja technikos, kurias Branemark pasekėjai ilgą laiką smerkė: nelygiagretūs implantai, ankstyvas implantų apkrovimas (immediate loading), trumpesnis laukimo periodas iki galutinio protezo įtvirtinimo, didelė sukimo jėga (high torque insertion), transgingivalinis implantų įstatymas (transgingival insertion), vienatūriai implantai (one-piece implants).

„Anksčiau skirtingus dantų implantus, tinkančius specifiniams atvejams, tekdavo pirkti iš skirtingų gamintojų. Tai labai komplikuodavo procedūrą, būdavo sunku sudaryti visą reikiamų dantų implantų paletę, - sako dr. A. Bastida. – Šiandien pagaliau esame pasiekę, kad dantų implantų gamintojai mums pateiktų visus reikiamus implantus, chirurgines ir protezavimo priemones. Taigi dabar galime naudotis implantacijos sistemomis, o ne vien atskirais implantais – tai labai palengvina darbą.“

Atvirosios odontologų bendrijos garbės narys savo darbe prisipažįsta nenaudojantis tradicinių dviejų dalių implantų. „Kiekvieni dantų implantai turi savo privalumų ir trūkumų, tad rasti idealų variantą, tinkantį visoms situacijoms, yra neįmanoma. Savo darbe naudoju dviejų tipų vienatūrius implantus: kompresinius (compressive) ir kaulo atrofijos ar iškart po operacijos tinkančius bazalinius (basal) implantus“, - sako dr. A. Bastida.

Kalbėdamas apie implantologijos ateitį specialistas nurodo, kad tai – odontogeninės kamieninės ląstelės bedantėse žandikaulių srityse. „Žinoma, kol kas tai testavimo ir eksperimentų stadijoje, tad turi praeiti laiko, kol tai taps įprasta gydymo praktika. Šiuo metu turime gerą alternatyvą – titano implantus“, – teigia gydytojas.

 

Kasdieniai iššūkiai

 

Pasak specialisto, kiekvienas implantologas savo darbe susiduria su dviejų tipų iššūkiais: darbu su pacientais ir bendradarbiavimu su dantų implantų gamintojais.

Implantologo darbe pasitaiko sudėtingų atvejų, kuriuos sėkmingai įveikti gali tik patyrę, gerai paruošti specialistai. „Vienas sunkiausių uždavinių – darbas su kaulų atrofiją turinčiais pacientais, – dalinasi patirtimi jau greitai Vilniuje viešėsiantis implantologijos specialistas. – Dažnu atveju jiems gresia brangi ir labai nemaloni kaulų transplantacijos operacija. Visgi šiandien bazaliniai implantai padeda jos išvengti.“

Kitas iššūkis – laikino protezo įtalpinimas iškart po operacijos. „Branemark teigimu, viršutiniame žandikaulyje talpinti dantų implantą galima tik praėjus 6, apatiniame – 3 mėnesiams po operacijos. Visgi pacientas po operacijos į normalų gyvenimą nori grįžti kiek įmanoma anksčiau ir tiek laiko būti be danties nenori, - sako gydytojas. – Su dabartine technika protezu džiaugtis jau galima praėjus savaitei po operacijos.“

Trečia, dalį dantų implantų tenka įsriegti iškart po danties išrovimo. „Senais laikais mums būtų reikėję laukti bent 4 mėnesius po danties rovimo, kol į buvusio danties vietą galėtume įsriegti implantą. Šiandien implantus jau galime įsriegti iškart po danties išrovimo ar kombinuoti su staigiu įsriegimu“, – džiaugiasi specialistas.

 

Sunkiausia – rasti tinkamą informaciją

 

Visgi jis nurodo, kad tiek pacientui, tiek – kai kuriais atvejais – ir pačiam gydytojui būna sunku gauti objektyvios informacijos apie dantų implantus.

„Implantologijos srityje vyrauja daug ekonominių interesų. Implantų gamintojai siekia kuo labiau kontroliuoti gydytojų darbą: nurodyti, kokius produktus jiems naudoti ir kokias procedūras atlikti gydant pacientus“, – sako dr. A. Bastida, nurodydamas, kad tai lemia paradoksalią situaciją, kai paciento gydymas didele dalimi priklauso nuo dantų implantų gamintojų noro uždirbti kuo daugiau pinigų, o ne nuo gydytojo siekio suteikti patį geriausią įmanomą gydymą.Pacientams specialistas pataria prieš pasirenkant dantų implantą pasitarti su profesionaliu, patyrusiu dantų chirurgu, nebijoti klausti savo gydytojo, kokius implantus jis naudoja. „Pacientai turėtų vengti pigių, tolimuose kraštuose pagamintų implantų. Geriausia rinktis tuos dantų implantus, kurie atitinka Europos Sąjungos kokybės standartus“, – sako gydytojas.

Visgi, anot jo, į susidariusią iškreiptą rinkos situaciją reaguoja ir specialistai. „Atviroji odontologų draugija ir susibūrė tam, kad dantų implantų gamintojus paskatintų labiau reaguoti į specialistų, geriausiai suprantančių pacientų poreikius ir galinčių pasiūlyti tinkamiausius gydymo metodus, nuomonę. Ši bendrija vienija skirtingų šalių nepriklausomos odontologijos ekspertus, kurie savo idėjomis, žiniomis ir praktikoje naudojamomis technikomis mielai keičiasi su kolegomis ir dantų implantų gamintojus skatina reaguoti tiek į jų rekomendacijas, tiek į naujausius mokslinius tyrimus“, – sako draugijos garbės narys.

 

Tiesa slypi paprastume

 

Pasak dr. A. Bastida, geram implantologijos specialistui labai svarbu gilios teorinės ir praktinės žinios. „Išsilavinimas pirmiausia įgyjamas skaitant mokslinius straipsnius ir knygas, lankant įvairius kursus”, - sako specialistas, kuris prisipažįsta, kad jau pradėjęs karjerą mokėsi labai daug, tačiau ne visa medžiaga, kuri papuldavo į jo rankas, ir ne visi seminarai, kuriuose jis apsilankė, buvo naudingi.

„Kiekvienas gydytojas privalo kritiškai vertinti, kas jam siūloma – tai turiu omenyje ir dirbdamas kaip mokytojas. Mokydamas kitus keliu sau du tikslus: gydytojai turi įgauti įgūdžių, kuriuos galės iš karto taikyti klinikinėje praktikoje ir taip pat jie turi gerai perprasti taikomos technikos logiką, išmokti atskirti ją nuo kitų alternatyvų. Po kursų studentų visada prašau, kad jie nusistatytų patys savo kriterijus, abejotų viskuo, ko juos mokiau, ir pažiūrėtų, ar dalykai, apie kuriuos ką tik kalbėjau, turi pagrindo – atsakymas yra jų rankose.“

Gruodžio 12 d. Vilniuje savo patirtimi su Lietuvos implantologais ketinantis pasidalinti specialistas teigia, kad per ilgus praktikos metus suprato, jog tiesa slypi paprastume. Būtent todėl gydytojas, dirbdamas su pacientu, turi ieškoti paprasto sprendimo, minimaliomis sąnaudomis pasiekti maksimalų rezultatą. Šiandien dr. A. Bastida daugiausia dirba su minimaliai traumuojančiomis implantologijos technikomis, vienos dalies implantais, tad šių sričių patirtimi ir pasidalins su Vilniuje susirinkusiais seminaro dalyviais.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai