Apendicitas: viskas, ką reikėtų žinoti

Seniau labai mėgau mandarinus. Šie vaisiai buvo vieni iš mano mėgstamiausių, jais lepindavausi ne tik prieš Kalėdas, bet visuomet, kai tik galėdavau jų rasti prekybos centruose. Ir tik vėliau supratau, kad mano nemokėjimas valgyti šių vaisių (valgydavau juos su baltomis žievelėmis), blogas mitybos racionas, galbūt, galėjo išprovokuoti apendicitą...

Kodėl kirmėlinė atauga mums kartais sukelia tiek daug nemalonių problemų?

Apendiksas – kirmėlinė atauga, kuri yra storosios žarnos pradžioje. Tai siauras, uodegėlę primenantis vamzdelis, kuris mums kartais gali sukelti itin nemalonių problemų, viena iš jų - apendicitas.

Apendicito kilmė nėra aiški, bet manoma, jog apendicitas - kirmėlinės ataugos infekcija, uždegimas pasireiškia tuomet, kai į žarnos spindį (vamzdžio ar vamzdžio pavidalo organo tuštumą) patenka žarnų turinys, gleivės, išmatų akmenų. Dėl tokio turinio kaupimosi kirmėlinėje ataugoje ji išsiplečia, sutrinka sienelės kraujotaka ir išopėja gleivinė. Dėl to susidaro palankios sąlygos daugintis bakterijoms ir plėtotis uždegimui.

Manoma, jog apendicitas gali atsirasti ir dėl skaidulų stokos maiste, kai maistas žarnynu juda lėtai. Tad viena iš geriausių profilaktinių priemonių nuo apendicito – tai maistas, kuris turi daug skaidulų. Valgykite jo į sveikatą.

 

Nepastovus skausmas gali būti pirmasis iš apendicito simptomų

 

Moterims, kurioms beveik du kartus dažniau ne vyrams diagnozuojamas apendicitas, gali būti itin sunku atskirti, ar tai apendicitas, ar su menstruacijomis bei kitomis, moteriškomis ligomis, susijęs pilvo skausmas.

Esant apendicitui gali imti skaudėti ne tik pilvo srityje, bet ir ties bamba, dešinėje, klubinėje srityje, skausmas gali būti pereinamas ir į nugarą. Dažniausiai skausmas vis aštrėja, tačiau yra atvejų, kuomet skausmas pulsuoja – tai užeina, tai vėl praeina. 

Be skausmo yra ir kitų simptomų, kurie būdingi apendicitui: apetito nebuvimas, pykinimas, užkietėję viduriai, atsiradusi neaukšta temperatūra, gali prasidėti viduriavimas. Praėjus 6-12 valandų tokie simptomai gali dar labiau paūmėti ir pasidaryti aiškesni.

Pastebėjus pirmuosius apendicito simptomus svarbu laiku kreiptis į gydytoją, nes staiga prasidėjęs apendicitas reikalauja greito gydymo.

Jei apendicito sukeliami simptomai yra ignoruojami, uždegimas gali greitai  progresuoti ir dėl to ataugoje gali atsirasti pūlių, o pakitusi ataugos sienelė gali lengvai plyšti. Tuomet pasekmės gali būti labai liūdnos: pūliai patenka į pilvo ertmę ir sukelia pilvaplėvės uždegimą.

 

Vizitas pas gydytoją

 

Nuvykus į ligoninę gydytojas pirmiausiai pamaigys pilvą, tokiu būdu nustatys vietą, kur labiausiai skauda. Jei skausmas yra apatinėje, dešinėje pilvo pusėje po klubakauliu, o gydytojas vis dar nėra tikras, kad jums – apendicitas, apendicitui nustatyti gali būti daromas bendras kraujo tyrimas. Jei jis parodys, kad jūsų organizme yra padaugėję baltųjų kraujo kūnelių – leukocitų, tai gali būti apendicito ženklas.

Apendicitui nustatyti gali būti atliekamas ir ultragarsinis tyrimas, kurio metu nesunkiai galima pamatyti sustorėjusią ir pakitusią kirmėlinę ataugą.

 

Apendicito šalinimas chirurginiu būdu

 

Skubus chirurginis gydymas yra būtinas diagnozavus apendicitą. Jei toks gydymas praėjus 48- 72 val. nuo pirmųjų simptomų yra nesuteikiamas, gali kilti pavojus žmogaus gyvybei – kirmėlinė atauga pratrūksta ir paskleidžia nuodingas medžiagas į pilvo ertmę.

Kirmėlinės ataugos pašalinimo operacija – apendektomija pacientui yra atliekamas laparoskopiniu arba atviru būdu.

Kokį operacijos būdą taikyti pacientui parenka gydytojas.

Pasirinkus operaciją pacientas yra užmigdomas (naudojant bendrinę anesteziją), bent dvi valandos prieš operaciją negalima valgyti ir gerti.

Kirmėlinės ataugos šalinimo operacija vyksta apie valandą laiko, o jos metu pacientas nieko nejaučia ir jau kitą dieną po operacijos gali būti išrašomas į namus gydytis ambulatoriškai.

L.Rimgailė

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai