Ką signalizuoja ūžimas galvoje ir ausyse?

„Ar girdi, kas čia taip ūžia?“, - klausė manęs kaimynė iš trečio aukšto.

O aš jai pasakiau, kad nieko negirdžiu. Tuomet ji tik nuraudo ir pagalvojo, kad, tikriausiai, dėl visko kalta senatvė. Nuraminau kaimynę pasakydama, kad kalta ne tik senatvė ir su ja silpnėjanti klausa, o, tikriausiai, – tinitas – spengimas ir ūžimas galvoje bei ausyse, kuris gali varginti tiek seną, tiek jauną žmogų...

Tinitas – nuo musės zvimbimo iki nemalonaus cypimo

Esant tinitui garsai galvoje ir ausyse kiekvienam žmogui pasireiškia skirtingai. Vienus gali nuolat varginti itin nemalonūs ir stiprūs galvos ūžesiai, tarsi nemalonus cypimas, dundėjimas, traškėjimas, jausmas, jog Jūsų galvoje apsigyveno spiečius dūzgiančių bičių. Kitus visgi vargina tik menki tinito simptomai, kurie toli gražu neprimena stipraus ūžimo ausyse, o tik sukelia tarsi nemalonų tylios musės zvimbimą ausyse prie kurio galima lengvai priprasti ir jis nesukelia didelių nepatogumų.

Yra sakoma, jog tinitas – tai ne sutrikimas, o simptomas, todėl būtina rasti jo atsiradimo priežastis. Tik jas pašalinus galima atsikratyti to nemalonaus ūžimo bei spengimo ausyse ir galvoje.

Tinitas gali atsirasti dėl:

Psichikos sutrikimų, pavyzdžiui, depresijos;

Svetimkūnio ausyje ar tiesiog susidariusio ausies kamščio;

Emocinių sutrikimų - neigiamų minčių ateities baimės, nerimo, bejėgiškumo jausmo, depresijos;

Socialinių problemų – sudėtingi santykiai su artimaisiais, izoliacija;

Tam tikrų sveikatos sutrikimų, tokių kaip galvos skausmas ar ausų užsikimšimas;

Vidurinės ausies pažeidimo (menjero ligos);

Aukšto kraujo spaudimo (arterinės hipertenzijos) – tai gali būti vienas iš pagrindinių požymių, jog atsirado kraujagyslių pokyčiai, kurie taip pat gali sąlygoti ūžimą galvoje ir ausyse;

Esant aneurizmai (kraujagyslės sienelės išsiplėtimui);

Aterosklerozės;

Silpnėjančios klausos;

Iškrypusių dantų, netaisyklingo sukandimo;

Gimdos kaklelio ar stuburo patologijų;

Darbų, kurie atliekami triukšmingoje aplinkoje, pavyzdžiui, statybų aikštelėje ar šokių klube.

Ieškant tinito priežasties – pirmasis vizitas pas šeimos gydytoją, o vėliau gali tekti apsilankyti ir pas tam tikros srities gydytojus

Jei ūžimas ausyse nepraeina daugiau kaip mėnesį laiko, reguliariai kartojasi, o be jo atsirado dar ir kitų nemalonių simptomų, tokių kaip galvos svaigimas ar pusiausvyros netekimas, į gydytoją kreipkitės nieko nelaukdami.

Šeimos gydytojas peržiūrės Jūsų anamnezę (ligos istoriją). Joje galima pamatyti Jūsų ligų įrašus, kurie gali turėti įtakos spengimui ausyse. Taip pat gydytojas norės sužinoti, ar patiriate stresą? Ar ūžesys ausyse bei galvoje  yra pastovus ir pulsuojantis?

Ieškant tinito priežasties gali tekti apsilankyti ne tik pas šeimos gydytoją, bet  ir pas kitų sričių gydytojus, nes tik nuodugnus ištyrimas leis paskirti konkretų ir veiksmingą gydymą.

Visgi, pasitaiko atvejų, kuomet kai kuriems žmonėms su spengimu ausyse tenka susigyventi – jo neįmanoma panaikinti ir nemalonus garsas ausyse ir galvoje tampa jų gyvenimo nuolatiniu palydovu. Dažnai taip nutinka senatvėje, kuomet sutrinka klausa.

Atsitiktinis spengimas ausyse: Ką daryti?

Negydomas tinitas gali sukelti žmogui daug rimtų psichologinių problemų, tad jį gydyti yra būtina.

Sveikas gyvenimo būdas gali padėti susidoroti su tuo nemaloniu spengimu ausyse. Svarbu stiprinti psichinę būseną. Tą būtų galima daryti užsiimant meditacija.

Taip pat reikėtų nepamiršti fizinio aktyvumo (gerina kraujotaką) bei subalansuotos mitybos. Ir, žinoma, vengti alkoholio, mesti rūkyti tabaką, negerti kavos: visi šie produktai stimuliuoja centrinę nervų sistemą, kuri gali pabloginti vidinės ausies kraujotaką.

L. Rimgailė

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai