Jonažolė - “saulės šviesa sielai”

Ruduo - ne tik gamtos brandos, susikaupimo metas, bet ir nepaaiškinamo liūdesio, padidėjusio jautrumo laikas… Pasaulis atrodo tamsus, šaltas, atstumiantis, o ruduo - niekada nesibaigsiantis… Tačiau susiklosčius net ir labai melancholiškai situacijai, nedera griebtis pernelyg stiprių vaistų. Gerų rezultatų galima pasiekti vartojant ir natūralius vaistus.
 

Jonažolę rekomenduoja medikai


Po ilgų mokslinių tyrimų ir praktinių bandymų medikai įrodė, kad paprastosios jonažolės ekstraktas yra veiklus ir nekenksmingas vaistas blogai nuotaikai gydyti. Po gydymo jonažole pagerėja nuotaika, padidėja atidumas ir sutelktumas, sugrįžta darbingumas, išnyksta silpnumas, drovumas, vidinė baimė, galvos skausmai ir nemiga.

 

Didėjantis populiarumas


Jonažolės preparatai šiuo metu pasaulyje įgyja vis didesnį populiarumą. Vien Vokietijoje yra registruota apie 50 pavadinimų vaistų, pagamintų iš šio nuostabaus augalo.
Jonažolė auga ir Lietuvos laukuose. Prieš kelerius metus šiuo ypatingu augalu susidomėjo ,,Korio” laboratorija. Vaistinėms pradėta tiekti ne tik nebrangi jonažolės tinktūra, bet ir kitas raminamasis preparatas, kurį, be jonažolės, lygiomis dalimis sudaro apynio spurgai bei valerijono šaknys.


 

Jonažolės ekstrakto poveikis


Ši vaistažolė skatina serotonino bei daugelio smegenis aktyvinančių hormonų apykaitą, kartu slopindama depresinę būseną palaikančias medžiagas. Panašiai kaip ir gydant šviesa (depresines nuotaikas jaučiantiems žmonėms rekomenduojama būti kuo šviesesnėje aplinkoje: deginti didesnio galingumo elektros lemputes, lankyti soliariumą, ilgiau pasėdėti prie atviros ugnies - židinio, laužo, žvakės), sukelia fotodinaminį efektą. Jonažolėje esančios medžiagos, ypač hipericinas ir kira, sustiprina saugumo jausmą, ramina vegetacinę nervų sistemą (bet netrukdo vairuoti automobilio).
 

Ekstraktas - veiksmingiau nei vaistai


Klinikinių tyrimų metu lyginant sauso jonažolių ekstrakto ir sintetinių vaistų nuo depresijos poveikį įrodyta, kad ekstraktas yra net kiek veiksmingesnis negu amitriptilinas. Tuo tarpu sąveika su kitais vaistais bei šalutiniai poveikiai, išskyrus retais atvejais pasitaikantį šviesią odą turinčių asmenų jautrumą saulės spinduliams, nesutinkami.
 

Mažina potenciją? Atvirkščiai - didina


Prieš gerą dešimtmetį Rusijos medicininėje spaudoje buvo publikuoti teiginiai, kad ilgą laiką vartojami jonažolės preparatai vyrams gali sukelti impotenciją, pasirodė visai nepagrįsti. Priešingai, yra duomenų apie teigiamą jonažolės poveikį gydant šią negalią, nes augalas stimuliuoja vidaus sekrecijos liaukas, todėl organizme daugiau gaminasi lytinių hormonų.
 

Jonažolė liaudies medicinoje


Liaudies medicinoje žinomos ir kitos jonažolės gydomosios savybės: ja gydomi bronchų, inkstų, šlapimo takų, tulžies pūslės uždegimai, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos erozijos bei opaligė, hemorojus.
Smulkintos jonažolės nuoviras kaip sutraukiamoji ir antiseptinė priemonė vartojamas sergant kolitu. Paruošimas: 2 valg. š. jonažolės užpilami stikline verdančio vandens. Vaistažolės uždengiamos ir kaitinamos verdančiame vandenyje 30 min. Nuoviras aušinamas 10 min., po to perkošiamas. Nuoviro tūris papildomas virintu vandeniu (iki pilnos stiklinės). Rekomenduojama gerti po trečdalį stiklinės tris kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai