Mažakraujystė ir vitaminai

Praėjusiame žurnalo numeryje rašėme apie mažakraujystės priežastis, simptomus, gydymą, mitybą bei geležies trūkumą sergant šia liga. Tačiau mažakraujystė gali prasidėti ne tik dėl geležies trūkumo. Liga prasideda ir kai trūksta vitamino B12 ar folinės rūgšties. Šiame straipsnyje trumpai pakalbėsime apie šiuos vitaminus bei pateiksime laisvai parduodamų preparatų nuo mažakraujystės aprašus su trumpu komentaru.
 

Vitaminas B12. Kai organizmas negauna pakankamai vitamino B12, žmogus taip pat gali susirgti mažakraujyste. Ši liga nėra dažna. Organizme yra pakankamos vitamino B12 atsargos (jų gali užtekti net keleriems metams), tačiau ir gausios atsargos išsenka, jei laiku nepapildomos. Dažniausiai vitamino B12 trūkumas išsivysto dėl to, kad jis nepasisavinamas iš virškinimo trakto. Su maistu gaunamo vitamino B12 gali trūkti tik labai griežtiems vegetarams (tiems, kurie visiškai nevalgo ne tik mėsos, bet ir pieno ar kiaušinių). Vitaminą sunkiau pasisavinti dėl įvairių skrandžio ir žarnyno ligų, po skrandžio ar žarnyno operacijų, senyvo amžiaus žmonėms. Trūkstant vitamino B12, ląstelės, iš kurių išsivysto raudonieji kraujo kūneliai, tampa stambios, tačiau nepilnavertės. Taip pat pažeidžiami nervai, ypač rankų ir kojų pirštų. Nervai pažeidžiami dažniau, nei išsivysto mažakraujystė.


Folinė rūgštis. Jei trūksta kito vitamino - folinės rūgšties, raudonieji kraujo kūneliai pakinta panašiai kaip ir tada, kai trūksta vitamino B12. Organizme nėra didelių folinės rūgšties atsargų, todėl jas nuolat reikia papildyti. Mažakraujystė dėl folinės rūgšties stokos išsivysto, kai šio vitamino trūksta maiste. Daugiausiai folinės rūgšties yra žaliose lapinėse daržovėse, vaisiuose, kepenyse. Taip pat mažakraujystė gali prasidėti, kai padidėja šio vitamino poreikis. Gana dažnai taip atsitinka nėščioms moterims. Folinės rūgšties poreikis taip pat padidėja sergant odos liga psoriaze, vartojant kai kurių vaistų (pavyzdžiui, kai kurių geriamųjų kontraceptikų, vaistų nuo traukulių).
Vitaminas C. Jo trūkumas tiesiogiai mažakraujystės nesukelia, tačiau šis vitaminas padeda iš virškinimo trakto pasisavinti geležį. Todėl jei trūksta geležies, labai svarbu gauti pakankamai vitamino C.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai