Raudonoji grėsmė

Raudonieji spuogai - tai lėtinis odos uždegimas, pasireiškiantis vyresnio amžiaus (30-50 m.) žmonėms. Moterys serga dažniau, tačiau vyrams ligos eiga būna sunkesnė. Dažnai raudonieji spuogai visai nediagnozuojami, lengvesnės formos palaikomos paprastu bėrimu ar įdegimu ir tinkamai negydomos.
 

ETIOLOGIJA


Iki šiol nenustatyta, kodėl kyla raudonieji spuogai. Ligos eigą sunkina nemažai faktorių: saulė, stresas, karštis (darbas karštose patalpose, karšti garai), dažnas veido nušalimas, alkoholis (nepriklauso nuo dozės), neteisinga mityba (dideli kavos kiekiai, karšti gėrimai, gausus prieskonių vartojimas), fizinė veikla, didinanti kraujo priplūdimą į veidą, veido pūlinukuose randama erkutė Demodex folliculorum.


 

LIGOS PRADŽIA


Dažnai prasideda vasarą. Manoma, kad tai sąlygoja padidėjęs saulės poveikis, temperatūros svyravimai, nesaikinga mityba atostogų metu. Moterys neretai suserga preklimakteriniu laikotarpiu.
 

LIGOS EIGA


Liga prasideda švelniu, atsitiktiniu, vėliau nuolat besikartojančiu kaktos, nosies, skruostų ir smakro odos paraudimu (“peteliške”), išryškėja smulkios kraujagyslės (telangiektazijos), vienas po kito atsiranda raudoni soros grūdo dydžio ir didesni mazgeliai, kai kurių viršūnėlėse yra pūlinukai. Oda pleiskanoja, jos reljefas primena apelsino žievelę. Kartais mazgeliai padidėja 2-3 kartus, nosis sustorėja, deformuojasi, įgauna melsvai rausvą atspalvį (“alkoholiko nosis”). Ši ligos stadija vadinama rinofima ir pasireiškia tik vyrams.
Ligos eiga banguojanti - nuo paūmėjimo iki visiško požymių išnykimo - ir ne visiems vienoda. Vieniems apsiriboja odos paraudimu ir paviršinių kraujagyslių išsiplėtimu, kitiems gali pažeisti ir akis (sausumo, akių perštėjimo pojūtis, kraujo išsiliejimas junginėje). Ligos eigą sunkina minėti žalingi faktoriai.
 

GYDYMAS IR PROFILAKTIKA


Be jokios abejonės, būtina dermatologo konsultacija. Liga nėra pagydoma, tačiau padeda peroraliniai ir vietiškai veikiantys vaistai:
• tetraciklino grupės antibiotikai,
• metronidazolis,
• fotoapsauginiai kremai,
• suplakamieji mišiniai su siera, ichtiolu, cinku.
Ateityje numatoma gydyti vaistais, veikiančiais skrandyje randamą bakteriją Helicobacter pylori, sąlygojančią virškinimo trakto uždegimus ir opaligę, nes jau įrodytas ryšys tarp raudonųjų spuogų ir šios bakterijos. Kai kada (rinofimos atveju) galima operuoti.
Gydymo sėkmė labai priklauso ne tik nuo parinktų vaistų, bet ir nuo mitybos, bendro režimo, veido priežiūros, apsauginių priemonių vartojimo.
 

10 PATARIMŲ SERGANTIEMS RAUDONAISIAIS SPUOGAIS:


1. venkite odos priežiūros produktų, dirginančių odą. Atminkite, kad alkoholis, mentolis, šaltmėtė, eukalipto ir gvazdikėlių aliejus greičiausiai sukelia odos uždegimą;
2. venkite tiesioginių saulės spindulių, nešiokite plačiabryles skrybėles, naudokite fotoapsauginius kremus;
3. venkite drėgnų ir karštų patalpų;
4. nusiprauskite veidą, išsimaudę sūriame ar chloruotame vandenyje;
5. šaltomis vėjuotomis dienomis prisidenkite nosį ir skruostus šaliku. Slidinėdami nešiokite specialią slidininko kaukę;
6. prisitaikykite skutimosi priemones; verčiau rinkitės elektrines skutimosi mašinėles;
7. naudokite aštrių prieskonių pakaitalus, pvz., vietoj čili pipirų rinkitės kmynus ir oreganą;
8. 2 val. prieš valgydami sūrį, rūkytą kiaulieną, jautieną, actą ar konservuotą žuvį, išgerkite antihistamininių vaistų; išgerkite aspirino prieš valgydami mėsą, kiaušinius, pieno produktus;
9. venkite fizinės veiklos, sukeliančios perkaitimą ir stiprų veido raudonį. Gurkšnokite šaltus gėrimus ir apsipurkškite veidą vėsiu vandeniu;
10. išmėginkite permatomas makiažo priemones, turinčias žalsvą atspalvį. Jos padės užmaskuoti odos raudonį.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai