Kaip išvengti nugaros skausmų

Nugaros skausmai yra bendra medicinos darbuotojų problema. Jie dažniausiai atsiranda dėl ilgalaikio netaisyklingo sėdėjimo ar stovėjimo, ilgai dirbant pasilenkus, dėl netaisyklingo sunkių daiktų ar ligonių kėlimo bei sunkių daiktų nešimo. Nugaros skausmai dažniausiai vargina slaugos darbuotojus, kineziterapeutus, ergoterapeutus ir jų padėjėjus, nes jiems daugiausiai tenka kilnoti savarankiškai negalinčius judėti ligonius.
 

Atlikti tyrimai parodė, kad slaugytojoms dėl didelio fizinio rankų darbo yra daug didesnė rizika patirti nugaros skausmą negu tarnautojams.
Nugaros skausmus sukelia ne tik fizinė įtampa, bet ir kiti faktoriai: psichologinė įtampa, nuovargis, pervargimas, nepasitenkinimas savo darbu.
Nustatyta, kad nugaros skausmų atsiradimo rizika padidėja, jei:
1. Dažnai ar ilgai dirbama pasilenkus.
2. Kilnojami daiktai aukščiau pečių lygio arba keliami ligoniai.
3. Dirbant dažnai tenka sukti liemenį į šalis.
4. Nešamas netolygiai paskirstytas svoris (pavyzdžiui, viena ranka).
Atlikus tyrimus įrodyta, kad norint išvengti nugaros skausmų būtina ne tik naudotis individualiomis apsaugos priemonėmis, bet ir pritaikyti savo darbo vietą. Rekomenduojami keli pagrindiniai nugaros skausmų prevencijos principai:
1. Keldami ligonį, kai tik galima naudokitės mechaninėmis pagalbinėmis priemonėmis (keltuvais, specialiomis priemonėmis slidžiais paviršiais, kėlimo diržais ir kitomis). Keltuvu galima saugiai užkelti ligonį ar nukelti nuo kėdės, lovos, vonios, tualeto ar grindų. Naudodami priemones slidžiais paviršiais, saugiai pakeisite ligonio padėtį lovoje, perkelsite į vežimėlį. Kilnoti ligonį nesinaudojant pagalbinėmis priemonėmis rekomenduojama tik tada, kai jis gali perkelti visą kūno svorį arba didžiąją jo dalį pats. Be to, pacientus būtina mokyti ir skatinti kuo daugiau savarankiškai judėti, nes tai sumažina komplikacijų dėl nejudrumo riziką, be to, reikia mažesnės slaugytojų ir jų padėjėjų pagalbos.
2. Po fizinių jėgų reikalaujančio darbo darykite trumpas poilsio pertraukėles.
3. Didesnių fizinių jėgų reikalaujantį darbą paskirstykite didesniam darbuotojų skaičiui.
4. Pritaikykite darbo aplinką:
a) darbo vietoje turi būti pakankamai vietos judėti ir keisti kūno padėtį bei naudotis pagalbinėmis priemonėmis. Jei tenka ilgai dirbti pasilenkus, darykite pertraukėles – atsistokite, išsitieskite, atsilenkite atgal 4-5 kartus. Ilgą laiką stovint būtina nuolat koreguoti laikyseną. Jei yra galimybė, vieną koją užkelkite ant laiptelio. Tai sumažins apkrovimą, tenkantį tarpslanksteliniams diskams. Pasinaudokite atrama;
b) turi būti komfortiška aplinkos temperatūra ir pakankamas apšvietimas;
c) sunkius daiktus, priemones laikykite patogiame aukštyje (kad nereikėtų lenktis, suktis ar siekti aukščiau pečių lygio);
d) stalo ir kiti darbo paviršiai turi būti nei per aukšti, nei per žemi;
e) greta esantys darbo paviršiai turi būti panašaus aukščio, kad nereikėtų kilnoti darbo priemonių (daiktų) nuo vieno paviršiaus ant kito.
5. Pritaikykite baldus ir darbo priemones:
a) prieš įsigydami naujus baldus, juos išbandykite;
b) sėdėdami į kėdės atlošą remkitės visa nugara. Kėdžių
atrama turėtų būti tokia, kad natūralūs nugaros linkiai (juosmeninės dalies lordozė) taip pat išlinktų ir sėdint, nugarai atsirėmus į atlošą. Jeigu atlošas neprilaiko nugaros juosmeninės dalies, naudokite ritinėlį nugarai. Jį pritvirtinkite prie kėdės. Svarbu, kad kėdės darbo vietoje būtų pritaikytos individualiems poreikiams. Venkite ilgai sėdėti vienoje padėtyje, nes ilgalaikė statinė padėtis vargina raumenis ir kitus audinius. Darykite reguliarias pertraukėles ir keiskite ne tik kaklo, bet ir rankų, liemens, kojų padėtį. Kelis kartus nestipriai pasitempkite. Jeigu yra galimybė, kelis kartus per valandą atsistokite ir truputį pajudėkite.


Jeigu dirbate kompiuteriu, įsitikinkite, kad monitorius būtų akių aukštyje – nereikės dirbti palenkus galvos. Kalbėdami telefonu, nelaikykite telefono ragelio petimi. Ilgiau kalbėdami perimkite ragelį iš vienos rankos į kitą.
6. Svorių kilnojimas ir nešimas:
a) daiktus kelkite taisyklingai: atsistokite kuo arčiau keliamo daikto, sulenkite kelius, paimkite daiktą ir laikykite kiek galite arčiau savęs. Tiesdami kelius, daiktą pakelkite. Patartina nekelti daiktų, kuriuos nepatogu paimti, ir sunkesnių nei 15 kg. Kelkite tik tuos daiktus, kurių svoris tiksliai žinomas;
b) daiktai turi būti gerai supakuoti, kad nešant neiškristų ir neišbyrėtų;
c) prieš nešdami daiktą pažiūrėkite, ar jame nėra pavojingų medžiagų, ar jis nėra labai slidus, aštrus, karštas ar šaltas;
d) priemones supakuokite į lengvesnius ir mažesnius paketus. Jeigu tenka nešti sunkius daiktus, stenkitės juos padalyti į dvi dalis ir nešti abiem rankomis.
7. Mokymas:
a) visus darbuotojus, atliekančius fizinį rankų darbą,
rekomenduojama išmokyti darbo technikos, naudotis pagalbinėmis priemonėmis ir reikiama įranga, nes ir paprastos mechaninės priemonės bei įrengimai gali pagerinti darbo kokybę ir padidinti saugumą;
b) darbuotojai turėtų žinoti, kaip saugiai dirbti.
8. Prisitaikykite aprangą ir avalynę:
a) dėvėkite aprangą, nevaržančią judesių;
b) avėkite patogią, neslidžią avalynę.
Tik pritaikę darbo aplinką individualiems poreikiams, naudodamiesi pagalbinėmis priemonėmis ir nuolat laikydamiesi taisyklingos laikysenos principų, išvengsite nugaros skausmų, o kartu nepakenksite ir savo karjerai.
Literatūra
1. Hofmann F., Stossel U., Michaelis M. et al. Low back pain and lumbago-sciatica in nurses and a reference group of clerks: result of a comparitive prevalence study in Germany // International archives of occupational and enviromental health. – 2002 Sep, 75(7), p. 484-490.
2. Marma C., Gervino D., Pistorio A. et al. Studio epidemiologico sulla prevalenza della lombalgia nel personale sanitario esposto a movimentazione manuale dei carich // G. Ital. Med. Lav. Ergon. – 1997 Jul-Sep, 19(3), p. 89-95.
3. Watch your back // Occupational hazards. – 2001 June, vol.64 (6), p. 65-66.
4. Lagerstrom M., Hansonn T., Hagberg M. Work related low-back pain problems in nursing // Scan. J. Work Environ Health. – 1998 Dec, 24(6), p. 449-464.
5. Yip Y. A study of work stress, patient handling activities and the risk of low back pain among nurses in Hong Kong // J. Adv. Nus. – 2001 Dec, 36(6), p. 784-804.
6. Juocevičius A., Slivovskaja I., Dadelienė R. ir kt. Reabilitacija esant juosmens skausmams. – Vilnius, 2001.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai