Tinkamos priemonės leidžia išvengti kandidozės

Amerikiečių atlikti tyrimai parodė, kad, sprendžiant pagal parduotų vaistų kiekį bei pacientų apsilankymus pas gydytojus, makšties kandidozės atvejų visame pasaulyje daugėja. Apie ligos profilaktiką bei gydymo būdus pasakoja Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos doc. Daiva VAITKIENĖ.
 

Kaip išvengti ligos?


Norint išvengti kandidozės su jos varginančiais simptomais (išorinių lytinių organų niežėjimo, patinimo, vulvos deginimo jausmo, jautrumo ir skausmo šlapinantis, tirštų, baltų, panašių į varškę išskyrų), pirmiausia reikėtų kiek įmanoma vengti rizikos veiksnių: nedėvėti sintetinio apatinio trikotažo, aptemptų drabužių, šlapio maudymosi kostiumėlio. Be to, svarbu stiprinti imunitetą.
Deja, kai kurių rizikos veiksnių (antibiotikų vartojimo, cukrinio diabeto) išvengti neįmanoma.
 

Makšties infekcijos tikimybę didina analinis seksas.


Makšties mikrobinė aplinka turi glaudų ryšį su žarnyno mikrobine aplinka, todėl norint išvengti makšties infekcijų, ypač toms, kurioms kandidozė kartojasi dažniau, reikėtų nevartoti saldaus maisto, pieno produktų, vengti
vidurių užkietėjimų.
Makšties kandidozė nėra lytiniu būdu plintanti liga. Mokslininkai, tyrę lytiškai plintančių ligų klinikų pacientus, nustatė, kad moterys, kurių lytiniai partneriai yra ligos sukėlėjo nešiotojai, daug dažniau serga kandidoze, tačiau, kita vertus, daugumai moterų staigi kandidozės pradžia neturi jokio ryšio su lytiniais santykiais.


 

Intymioji higiena: ar viskas daroma teisingai?


Ypatingų higienos priemonių, kurios padėtų išvengti candida grybelio, nėra. Tačiau neretai kvapai, dažai, cheminiai junginiai, o kartais ir augaliniai priedai, esantys higienos priemonėse, gali sukelti išorinių lytinių organų sudirginimą, uždegimą ir, patekę į makštį, pakeisti jos normalią mikroflorą.
Klaidingai elgiasi moterys, kurios įvairias priemones intymiajai higienai naudoja makščiai plauti. Sveikai moteriai joks gydytojas nerekomenduos plauti makšties. Tokia „higiena“ ne tik neduos naudos, bet gali būti žalinga. Nereikia painioti išorinių lytinių organų apiplovimo su makšties plovimu – tai du skirtingi dalykai. Išplovus natūralias makšties mikrofloros bakterijas, lyties organų infekcinių ligų pavojus padidėja, nes organizmas netenka galimybės apsisaugoti nuo pavojingų patogeninių bakterijų bei virusų.
Kita vertus, jei moteris jau serga kandidoze ar bakterine vaginoze, makšties plovimai specialiais tirpalais gali padėti įveikti ligą, atsikratyti nemalonių simptomų ir atkurti normalią makšties mikrobinę aplinką.
 

Makšties kandidozės gydymas


Makšties kandidozės gydymas gali būti vietinis ir sisteminis.
Vietiškai galima gydyti makšties kremais, tabletėmis ar žvakutėmis. (Nėščios moterys gydomos tik vietinio poveikio priemonėmis.)
Taikant sisteminį gydymą, skiriama geriamųjų vaistų. Tai modernus gydymo būdas. Pagrindinis sisteminių preparatų privalumas tas, kad jie krauju patenka į gilesnius makšties gleivinės sluoksnius.
Abu gydymo būdai yra vienodai veiksmingi, todėl paprastai moterys, pasitarusios su gydančiu gydytoju, pasirenka tai, kas joms yra patogiau. Kartais taikomi abu gydymo metodai.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai