Kaip gaivinti nukentėjusįjį

Įvykus nelaimei, žmogaus gyvybę dažnai lemia pirmosiomis minutėmis suteikta pagalba ir gaivinimas. Nustatyta, kad sustojus širdžiai ir pradėjus gaivinti greičiau kaip per 4 minutes, pavyksta išgelbėti iki 50 proc. gaivinamųjų...
 

Pagrindinis gaivinimo tikslas – sudaryti sąlygas, kad gyvybiškai svarbiems organams būtų tiekiamas deguonis tol, kol gaivinamajam bus suteikta kvalifikuota medicinos pagalba. Kuo greičiau pradedama gaivinti, tuo mažiau pažeidžiamos galvos smegenys.


Prieš gaivinant būtina įvertinti pagrindines gyvybines funkcijas :
-ar nukentėjusysis turi sąmonę?
-ar kvėpuoja?
-ar juntamas pulsas?
Kaip įvertinti, ar nukentėjusysis turi sąmonę
Pasilenkite ir garsiai paklauskite: ,,Kas atsitiko, kaip jaučiatės?“. Klausdami atsargiai pajudinkite petį. Jeigu žmogus neatsako į klausimą ir nereaguoja į judesį, tai reiškia, kad jis be sąmonės.
Kaip patikrinti, ar nukentėjusysis kvėpuoja
Pažiūrėkite, ar juda krūtinės ląsta, paklausykite, ar negirdėti kvėpavimo. Pabandykite atmerktomis akimis ir skruostu priartėti prie nukentėjusiojo burnos ir nosies. Jei nejaučiate oro dvelksmo, tai reiškia, kad žmogus nekvėpuoja. Tikrinti reikia ne ilgiau kaip 10 sekundžių.
Kaip įvertinti, ar yra pulsas
Pulsą reikia tikrinti ties miego arterija (kaklo srityje), nes ten jis juntamas net tada, kai rankų ir kojų kraujagyslių pulso jau neįmanoma užčiuopti.
Įvertinus pagrindines gyvybines funkcijas, pradedami pirmosios pagalbos veiksmai:
*Jei nukentėjusysis yra be sąmonės, bet kvėpuoja, juntamas jo pulsas, reikia labai atsargiai paguldyti jį ant šono ir nuolat stebėti. Jei įtariama stuburo trauma, to daryti negalima. Tada reikia bandyti pasukti į šoną tik nukentėjusiojo galvą. Šis veiksmas reikalingas todėl, kad žmogus be sąmonės gali pradėti vemti (gulėdamas ant nugaros jis gali užspringti).
*Jei nukentėjusysis yra be sąmonės, bet nekvėpuoja, reikia atlikti dirbtinį kvėpavimą.
*Jei nukentėjusysis yra be sąmonės, nekvėpuoja ir neužčiuopiamas jo pulsas, reikia atlikti dirbtinį kvėpavimą ir netiesioginį širdies masažą ( daryti krūtinės ląstos paspaudimus).
Jei gaivintojas vienas, po dviejų oro įpūtimų reikia 15 kartų spūstelėti krūtinės ląstą; jei gaivinama dviese, po vieno oro įpūtimo krūtinės ląstą reikia spūstelėti 5 kartus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai