Lėtinis potrauminis galvos skausmas (G 44.3)

Diagnostikos kriterijai. 

A. Galvos skausmas, atitinkantis C ir D kriterijus.

B. Galvos trauma ir vienas iš paminėtų požymių:

1) sąmonės sutrikimas, trukęs ilgiau kaip 30 min.;

2)  sąmonės pakitimas pagal Glasgow komų skalę – mažiau kaip 13 balų;

3)  potrauminė amnezija, trukusi ilgiau kaip 48 val.;

4)  atliktais vaizdiniais tyrimais nustatomas smegenų pažeidimas (galvos smegenų hematoma, intracerebrinė ir (ar) subarachnoidinė hemoragija, smegenų kontūzija ir (ar) kaukolės lūžis).

C. Galvos skausmas išsivysto per 7 d. po traumos ar po trauminio apkvaitimo.

D. Galvos skausmas po galvos traumos išlieka ilgiau kaip 3 mėn.

Galvos potrauminis skausmas gali išsivystyti ir patyrus kliniškai nežymią traumą. Tai rodo, kad skausmas priklauso nuo individualių li- gonio savybių. Nustatyta, kad moterys skausmais skundžiasi beveik 2 k. dažniau, be to, skalpo odos sužalojimų dydis, kaukolės lūžiai neatsiejami nuo tikėtino potrauminio galvos skausmo išsivystymo. Ypatingas dėmesys skiriamas galvos skausmams, atsirandantiems po autoįvykio, kai galva priverstinai maksimaliai ir atlošiama, ir nulenkiama („botago kirčio“(whiplash) sindromas). Kai kuriose pasaulio šalyse patyrusiems šio tipo traumas asmenims išmokamos draudimo kompensacijos. Tačiau retrospektyviniai bei perspektyviniai tyrimai, atlikti šalyse, kur draudimo kompensacijos neišmokamos, parodė, kad galvos skausmai nėra tokie dažni, kaip manyta. Potrauminio galvos skausmo gydymas gana individualus, nes neretai tenka skirti ne tik skausmą malšinančių, bet ir raumenis atpalaiduojančių bei raminančių vaistų. Taigi šio skausmo tipo gydymo veiksmingumas priklauso nuo gydytojo gebėjimo atrinkti tikruosius skausmo simptomus.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Skaitomiausi straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai