Gandrai gali sugrįžti

Jurgis PLESKAČIAUSKAS vyrų nevaisingumu susidomėjo 1960-aisiais. Kol kas jis - vienintelis šalyje apsigynęs medicinos daktaro disertaciją vyrų nevaisingumo tema.
 

Nevaisingų vyrų vis daugiau


Nevaisingumas - tai negalėjimas apvaisinti atliekant normalų lytinį aktą. Šeima, kurioje per dvejus metus, nevengiant nėštumo, nėra vaikų, laikoma nevaisinga. Tokių šeimų daugelyje šalių (ir Lietuvoje) yra 18-20 proc. Jų vis daugėja. Kas kaltas, kad šeima nesulaukia kūdikio? “Prieš 10-20 metų dažniau “kaltos” buvo moterys: jų ginekologinės problemos, lytinių organų uždegimai. Vyrų nevaisingumo problema yra daug “jaunesnė” - ja susidomėta tik 1930-aisiais. Galima tvirtinti, kad vyrai anksčiau buvo vaisingesni. Pasaulinė statistika teigia, jog kasmet 1-2 proc. vyrų tampa nevaisingi. Prieš 10-15 metų 60 proc. šeimų nesulaukdavo vaikų dėl moters kaltės, 20 proc. šeimų - dėl imunologinio nesuderinamumo ir kitų problemų ir tik 20 proc. šeimų - dėl vyro kaltės. Dabar nevaisingumo priežastis po lygiai pasidalija vyrai ir moterys. Kai kurie šaltiniai teigia, kad nevaisingų vyrų jau daugiau nei nevaisingų moterų”, - pasakoja docentas.
 

 

Jei vaiko vis nėra


Moteris, ilgai negalinti pastoti, pirmiausia turėtų kreiptis į ginekologą, kuris ir be didesnių tyrimų, net per pirmąjį apžiūrėjimą gali “susigaudyti”, ar moters kiaušidžių funkcija normali, ar ne. Jei viskas tvarkoje, ginekologas turėtų patarti vyrui, kad būtų ištirta jo sėkla. Jei vyro sėkla normali - tik tuomet reikia pradėti gydyti moterį. Pasak Jurgio Pleskačiausko, pasitaikydavę kuriozų, kad neištyrus vyro sėklos būdavo pradėta nuo nevaisingumo gydyti moteris, jai atliekamos sudėtingos ginekologinės operacijos, kol paaiškėdavo, kad nevaisingas vyras. Docentas minėjo, kad dirbtinio apvaisinimo šalininkai tvirtina, neva vyro nevaisingumo išgydyti neįmanoma (beje, Anglijoje vyrų nevaisingumas negydomas, nes ten labai populiarus dirbtinis apvaisinimas). Pasak Jurgio Pleskačiausko, šiek tiek mažiau nei pusę nevaisingų vyrų pavyksta išgydyti.
 

“Raudonojo kambarėlio” baimė


Ar vyras vaisingas, ar ne, sužinoti nesunku. Tereikia ištirti jo sėklą. Vyrai įsitikinę, kad teks užsukti į užsienio filmuose matytą “raudonąjį kambarėlį” su pornografinėmis vaizdajuostėmis bei erotiška muzika ir ten onanizuojantis surinkti sėklą. Docentas Jurgis Pleskačiauskas patikino, kad tokių “sekso” kambarėlių Lietuvoje nėra - vyrai sėklą turi surinkti namie. “Kraupu, kai gydytojas vyrui liepia eiti į tualetą surinkti sėklą. Tai pasityčiojimas iš žmogaus, nes dauguma vyrų svetimoje vietoje išvis negali surinkti sėklos, mat erekcija ir ejakuliacija vyksta sunkiai, tuomet net sėklos kokybės negalime tinkamai įvertinti. Psichologinę įtampą iki minimumo gali sumažinti namų aplinka ir neskubėjimas. Pasitaikydavo, kad vyrui pasakoma: “Surinktą spermą per valandą privalai atvežti į laboratoriją, kitaip tyrimas bus netikslus”. Vyrai užsisakydavo taksi, kuris jo laukdavo “prie durų”. Tiriamieji onanizuodavosi, net devyni prakaitai žliaugdavo, atveždavo tą sėklą į laboratoriją, o laborantė tuo metu ramiai išeidavo pietauti ir tik po kokių trijų valandų pradėdavo tirti”,- pasakojo docentas. Vyro spermijai iki moters kiaušintakių galo nukeliauja per 4 val. nuo sueities (kartais, jei moteris jaučia stiprų orgazmą, jie ten gali būti ir po kelių minučių). Spermatozoidai gali būti gyvybingi net parą, todėl skubėti vežti į laboratoriją nėra reikalo.
 

Nevaisingas = impotentas?


Jei šeimoje nėra vaiko, pirmiausia apkalbama moteris. Proseneliai jas vadindavo “bergždžiomis karvėmis”, laikydavo atstumtosiomis, nelaimę nešančiomis. Apie tai, kad šeima gali būti bevaikė dėl vyro kaltės, nekildavo net minties. Ir dabar vyrams labai gėda prisipažinti, kad jie nevaisingi, tai “kerta” per jų Ego, skaudžiai sužeidžia vyriškąsias ambicijas. Galbūt toks gėdos jausmas gimsta dėl to, kad vyrai nevaisingumą sieja su impotencija. “Tai visiškai skirtingi dalykai - tvirtino docentas. - Nevaisingi vyrai yra normalios potencijos, tik dėl kokių nors priežasčių sutrikusi jų spermogenezė, spermijų judrumas, brandumas. Daugelį vyrų sunku įtikinti, kad jie gali būti nevaisingi, nes išsiveržia nekokybiška sėkla. Jie mano: “Aš pajėgus, vadinasi, mano moteris turi pastoti!”
Jurgis Pleskačiauskas minėjo, kad vyro amžius vaisingumui jokios įtakos neturi, pavyzdžiui, Gruzijoje ne vienas šimtametis tampa “jaunu” tėvu.
 

Kodėl vyras negali tapti tėvu


Be įvairių įgimtų ligų (chromosominių, genetinių sutrikimų), vyro nevaisingumo priežastis gali būti primityviausi vaikystėje pražiūrėti defektai. Vienas jų - nenusileidę kiaušinėliai. Jau naujagimio kapšelyje turi būti apčiuopiami žirniuko dydžio kiaušinėliai. Jei jie nenusileidę, galima laukti metus - vėliau gydoma vaistais, ir jei nepadeda - operuojama. Kitaip berniukas užaugs nevaisingas - jam nepadės nei garsiausi pasaulio medikai.
Nevaisingu vyras gali tapti persirgęs sėklidžių ar sėklinių latakėlių uždegimu. Uždegimo požymiai priklauso nuo sukėlėjo. Jei tai gonorėja, vyras negali net nusišlapinti, bet jei chlamidijozė - infekcijos plitimo vyras nejaučia. “Esant uždegimui organas nebūtinai turi ištinti ar jį skaudėti, bet infekcija savo griaunantį darbą padaro.”
Nevaisingumą gali sukelti kai kurios virusinės ligos.
Ypač “pikta” laikoma vadinamoji kiaulytė (parotitas). Docentas Jurgis Pleskačiauskas nuramino, kad kiaulytė tik kartais komplikuojasi kiaušinėlių uždegimu. “Nesąmonė, kai berniukui persirgus kiaulyte, suaugusieji numoja ranka esą šitas vaikų niekada neturės”,- tvirtino docentas. Jam teko stebėti vyrą, kuris tapo nevaisingas po sunkaus gripo.
 

Girto vyro “girti” spermijai


Spermijus gali “pribaigti” žalingi įpročiai. “Vienoje konferencijoje nustebinau Amerikos ir Izraelio profesorius, kurie tik neseniai pradėjo tyrinėti rūkymo įtaką spermos kokybei. Galiu tvirtai pasakyti - rūkymas labai mažina vaisingumą! Tabako dūmuose esantis anglies dvideginis - smalkės - vakarop, kai vyras jau būna surūkęs 10-20 cigarečių, priverčia visas organizmo ląsteles dusti kaip žuvis ant kranto. Kai vyras meta rūkyti, spermos kokybė po kiek laiko vėl pagerėja”,- pasakojo nevaisingumą gydantis medicinos mokslų daktaras.
Kitas žalingas įprotis - alkoholis - nevaisingumo problemų nesukelia, nebent ilgas alkoholizmo “stažas”. “Sunkiai rasite nevaisingą alkoholiką. Girto vyro “girti” spermijai yra judresni nei blaivaus. Kita vertus, girtuokliai, nors ir “vislūs”, turi kitų problemų - jų vaikai gali gimti nepilnaverčiai.
 

90-ties dienų ciklas


Moters kiaušinėlis subręsta per 28-35 dienas, vyro spermijai - per 90 dienų. Nuo pirmos ląstelės dalijimosi kiaušinėlyje iki tol, kol išsivysto spermijai, praeina 74 dienos, dar 12-14 dienų spermijas iš kiaušinėlio keliauja į sėklines pūsleles. Tik tada nauja spermijų karta pasiruošia ištekėti lauk. Jei vyras apsinuodijo alkoholiu, nuodais, maistu, tai lygiai po 3 mėnesių jis “išmes” nekokybišką, “apsinuodijusią” sėklą. Apie tai turėtų pagalvoti “planuojantys” kūdikį sutuoktiniai.
Kartais nelaimingai šeimai, niekaip negalinčiai susilaukti vaiko, užtenka patarimo. Tarkime, nepasiseks apvaisinti moters, jei mylėsitės kas dieną. “Spermogenezė vyro organizme vyksta nuo lytinio brendimo pradžios iki mirties. Tos “girnos” visada sukasi: spermijai atkeliauja į sėklines pūsleles (esančias šalia šlapimo pūslės ir prostatos) ir čia, gavę fruktozės, per 2-3 dienas galutinai subręsta. Tik tada jie tampa pilnaverčiai ir pajėgūs apvaisinti. Jei santykiaujama kasdien, išteka nesubrendusi sėkla. Tas pats kaip į mūšį siųsti berniuką. Jie nieko negalės!
 

Didžiausias priešas - šiluma


Norint, kad vyktų normali spermogenezė, sėklidžių temperatūra turi būti aukštesnė nei 320C. Jei sėklidės šildomos, vyras tampa nevaisingas. “Kai tik pasirodė džinsai ir visi spraudėsi į tas “stovinčias” kelnes, iškart sulaukėme madingų jaunikaičių, besiskundžiančių nevaisingumu. Apatines aptemptas kelnaites galima nešioti, bet tik medvilnines ir tik dieną. Nakčiai vyras būtinai turi nusimauti veržiančias kelnaites ir miegoti nuogas, su pižama ar vadinamaisiais “šeimyniniais”, - patarė docentas.
Kiaušinėliai šildomi ilgai sėdint patogiame fotelyje ar automobilyje, kai šlaunys juos apspaudžia.
Ilgai sėdintiems už vairo docentas patarė nusipirkti medinių karolių kilimėlį, tiesiamą ant sėdynės. Kilimėlis vyrą apsaugo nuo kelių bėdų: judėdami karoliukai neleidžia stovėti kraujui, todėl cirkuliuodamas nešildo kiaušinėlių; vasarą vyras neprakaituoja ir išlipęs iš automobilio “nepasigauna” “radikulito”; jei kraujas mažajame dubenyje neužsibūna, nesusergama prostatitu, nesivysto hemorojus; be to, karoliukai masažuoja stuburą, todėl išvengiama įvairių stuburo ligų.
Vaisingumą saugantiems vyrams nereikėtų bijoti pirties. Nepatariama tik ilgai gulėti karštoje vonioje su romanu rankoje. “Trumpas kiaušinėlių pašildymas vyrą nevaisingą nepadarys, blogai tik nuolatinis šildymas, kai kiaušinėliai kaista metų metus”,- sakė docentas. Jis patarė vaisingumą ir potenciją gerinti valgant varškę: “Bent 2-3 kartus per savaitę po pusę pakelio, nes tik fermentuotoje varškėje yra amino rūgščių, reikalingų ląstelėms atstatyti. Vyrams labai reikalingi vitaminai A ir E, kurių yra augaliniame aliejuje. Paprastai organizmas siunčia savo signalus ir vyrui valgyti norisi to, ko jam reikia. Taigi - valgykite, ko užsigeidžiate”.
 

“Vislumas” - iš kartos į kartą


Nevaisingumui didelę reikšmę turi paveldėjimas, paprastai -
antrai ar net trečiai kartai. Jei vyras paveldi venų sienelių silpnumą, gali išsiplėsti jo sėklinio virželio vena ir stovintis kraujas, šildydamas kiaušinėlį, gali sukelti nevaisingumą. Tuomet operuojama.
Jurgis Pleskačiauskas sutiko, kad pagrįstas terminas yra “vislumas”. Tai idealus vyro ir moters biologinės terpės atitikimas (kaip vienam tinka persodintas organas, o kito organizmas jį atmeta). “Vislumas” - ir tautos bruožas. Daugiau nevaisingumo problemų turi šiauriečiai, mažiau - pietiečiai. Galima teigti, kad nevaisingumas - civilizacijos problema. Neišsivysčiusios šalys “vislesnės” už išsivysčiusias. Tarkime, Japonija - nykstanti tauta, o šalia esančioje Kinijoje dauginamasi nesuvaldomai.
Medicinos mokslų daktaras nemano, kad nesulaukus vaikų verta tik atsidusti: “Nedavė Dievas”. Gandras atskris ir pas Jus. Drąsiau ir pirmyn.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai