Vaikui „bloga“. Kaip padėti?

Rudenį, lyg iš gausybės rago pasipylus įvairiaspalvėms daržų gėrybėms, vis dažniau susiduriama su vaikų apsinuodijimo maistu problema. Tėvai dirba, o vieni namie likę vaikai ne visada tinkamai prieš valgį nusiplauna rankas ar daržoves. Ne juokais išsigąsta mamos, grįžusios ir radusios viduriuojantį ar vemiantį vaiką. Apie tai, kaip tokiu atveju elgtis ir kaip padėti negaluojančiam vaikučiui, pasakojo Šiaulių ligoninės Vaikų intensyvios terapijos skyriaus vedėja gyd. Liuda Gražina BEKERIENĖ.
 

Vaisiai nėra švarūs


Kartais net suaugusieji mano, jog, jei vaisiai ar daržovės iš pažiūros švarūs, tai jų nebereikia plauti ir galima drąsiai valgyti. Tačiau taip nėra. Mūsų aplinkoje gausu mikroskopinių padarėlių: virusų ir bakterijų, kurie, patekę į žmogaus organizmą, ten pasidaugina. Vėliau šie mikroorganizmai pakenkia daugeliui organizmo sistemų, ir nekaltas patingėjimas nusiplauti rankas ar daržoves gali baigtis net mirtimi.
Dažniausiai apsinuodijimą maistu sukelia virusai, salmonelės, E. Coli. Tačiau užterštame maiste gali būti ir kirmėlių kiaušinių, amebų ar kitų parazitų, taip pat plintančių per nešvarias rankas ir maistą.
Kartais nebūtina rankomis kasti žemės, kad susirgtum. Dažnai tiek suaugusieji, tiek vaikai rotavirusu ar kitomis ligomis gali susirgti užsikrėtę nuo prekybos centrų vežimėlių, pinigų ar po kelionės autobusu.
Kai ligos sukėlėjas organizme pasidaugina, prasideda pirmieji apsinuodijimo simptomai: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, silpnumas, padažnėjęs pulsas, karščiavimas ir kt.


 

Vaikas serga


Ar visada, susirgus vaikui ir jam pradėjus viduriuoti reikia kviesti greitąją ir vežti į ligoninę? Kartais jam galima padėti ir namie, tačiau, norėdami padėti, – nepakenkite! Gydytoja su liūdesiu prisimena, kai buvo atvežta maža mergaitė, ištikta traukulių, apsinuodijusi... vaistais nuo vėmimo.
Žarnyno liga sergantis žmogus užter­šia ap­linką ir taip padidina riziką susirg­ti artimiesiems, todėl pirmiausia, kaip ir sergant bet kuria kita liga, svarbu gerai vėdinti kambarį, išplauti grindis ir dažnai keisti patalynę bei rūbus. Ne tik liepkite vaikams, bet ir patys nepamirškite nusiplauti rankų.
 

Ką daryti, kai vaikas vemia


Vėmimas – tai apsauginė reakcija, padedanti išsivalyti organizmui nuo mikrobų, toksinų ir nuodų, patekusių į virškinamąjį traktą. Jokiu būdu neslopinkite jo, leiskite vaiko organizmui apsivalyti pačiam.
Kita vertus, jei vaikas vemia, jis netenka daug skysčių, ir tai gali grėsti rimtomis komplikacijomis. Duokite jam nedideliais kiekiais kas dvi tris minutes vėsaus negazuoto mineralinio vandens ar specialaus gastrolito, rehidrono miltelių mišinio, ištirpinamo litre vandens (jų galite įsigyti vaistinėse).
Jei vaikas per tris valandas nenustoja vemti, kvieskite greitąją medicinos pagalbą, nes vėmimas gali būti ir kitų grėsmingų ligų (apendicito, žarnų nepraeinamumo) simptomas.
Jei įtariate, kad vaikas tikrai apsinuodijo maistu, galite patys sukelti vėmimą. Į litrą šilto virinto vandens įdėkite šaukštą druskos. Sugirdykite ir skatinkite vėmimą.
Apsinuodijus maistu labai tinka aktyvintoji anglis, kuri sujungia į žarnyną patekusius toksinus. Ją reikia gerti dideliais kiekiais (1 g anglies/1 kg kūno masės). Medicininė anglis visiškai nekenksminga, todėl galite nebijoti, kad vaikas apsinuodys vaistais.
 

Viduriavimas


Tai taip pat apsauginė organizmo reakcija, jokiu būdu jos neslopinkite.
Viduriuojant organizmas netenka daug skysčių, todėl būtina normalizuoti jų kiekį, kaip ir vemiant (nerekomenduojama girdyt arbatos). Jei viduriuojant pykina – gerti mažais gurkšneliais, kas dvi tris minutes.
Savo nuožiūra neduokite vaikui jokių antibiotikų, nes tai tik pablogins būklę. Jei vaikas viduriuoja, jam galima duoti smektos. Šis vaistas ne tik dengia ir apsaugo žarnyno gleivinę, bet ir neutralizuoja bei padeda iš organizmo pašalinti bakterijas ir virusus.
Užsitęsus viduriavimui, rekomenduojami eubiotikai: Bifidumbacterini, Lactobacterini, Linex, atnaujinantys natūralią vaiko žarnyno florą.
 

Karščiavimas


Jei jūsų vaikas karščiuoja ir temperatūra neviršija 38,5 °C, nesistenkite jos sumažinti. Organizmas padidėjusia temperatūra stengiasi sukurti kuo nepalankesnes sąlygas virusams ir bakterijoms daugintis ir taip jų atsikrato.
Jei temperatūra nekrinta ilgiau ar grėsmingai kyla, ji mažinama vaistais (nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, analgetikais). Jei vaikas vaistus išvemia, tinka temperatūrą slopinančios žvakutės.
 

Pilvo skausmas


Vaikams pilvą skauda dažnai. Daktarės teigimu, skausmą gali sukelti net ir nenupirktas žaislas, todėl dažnai būna sunku atskirti, ar tai yra tikras skausmas, ar tik įsivaizduojamas. Mamos turėtų susirūpinti, kai vaiką kamuoja stiprus skausmas, jis vemia ir karščiuoja. Skausmui malšinti galima vartoti nošpą, vidurių lašus.
Jei skausmas nepraeina, reikia kuo greičiau kreiptis į medicinos įstaigą, kur vaikui nustatys skausmo priežastį ir parinks tinkamą gydymo būdą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

mama
2010-04-19 13:49
jeigu taip nutinka kad sunus apsinuodija(viduriuoja, pucia pilva, vemia) jokiu cheminiu preparatu neduodu, tik angliuka kapsulemis sorbex(dabar naudojam),jis tinka vaikams nuo 7 metu ir tikrai veiksmingai sutvarko siuos nemalonumus.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai