Spanguolė iš raisto – per žiemą netrūks vaisto

Gimtoji raudonųjų spanguolyno karoliukų žemė – gražioji Karelija. Dar Rusijos caras Petras Pirmasis gyrė ir įvertino laukines spanguoles kaip nepakeičiamą vaistą nuo įvairių ligų. Senuosiuose raštuose teigiama, kad pirmoje Rusijos karo ligoninėje kareivių žaizdos buvo gydomos vieninteliu vaistu – spanguolių sultimis ir ekstraktu, jį sumaišius su degtine. Tai, kad spanguolių sultys gerai dezinfekuoja žaizdas, žinoma ligi šiol. O kuo dar naudingos spanguolės?
 

Gyvybės uogelė


Spanguolės(Vaccinium sp.) auga šalto bei vidutinio klimato juostuose. Ši raudonoji ir kvapnioji uoga – švelnių samanų gyventoja – rudenį rubino spalvos karoliukais papuošia pelkes ir kemsynus.
Iš viso pasaulyje yra žinomos keturios spanguolių rūšys. Tai paprastoji spanguolė, smulkiauogė, stambiauogė ir miškinė spanguolė. Lietuvos aukštapelkėse, pavyzdžiui, Dzūkijos Raigardo slėnyje, auga paprastosios ir smulkiauogės spanguolės.
Tamsiai raudonos sultingos uogos vartojamos labai plačiai: maistui (uogienės, padažai, kisieliai), vaistams (tepalai, kiti liaudies receptai), kosmetikai (kaukės ir pan.).
Pelkių gražuolė ne veltui vadinama gyvybės uoga. Spanguolė turi daug vitaminų P, PP, B1,B2, B6, B9, C; turi 3,9–5,3 proc. cukraus, daugiausia fruktozės ir gliukozės, pektinų, ir net 25-kių rūšių mineralų! Daugiausiai kalio, kalcio, fosforo, geležies, mangano, jodo. Spanguolė dar vadinama ir šiaurės citrina, nes ji turi labai daug vitamino C. Amerikiečiai net įtraukė rūgščiąją spanguolę į naudingiausiųjų produktų sąrašą. Beje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Kanadoje spanguoles kultūrinėse plantacijose pradėta auginti jau XIX amžiuje.

 

Ir gydo, ir saugo


Jau senų senovėje laukinė spanguolė buvo pirmasis vaistas nuo mažakraujystės, avitaminozės bei peršalimo ligų. Mūsų protėviai nuo anginos burnai skalauti naudojo ne tik uogas, bet ir spanguolių stiebelius bei lapus. O jų nuovirą naudojo vonioms reumatui, radikulitui gydyti.
Spanguolių uogos ir jų sultys malšina troškulį, naudingos norint didinti darbingumą, gerinti apetitą, mažinti karščiavimą. Uogose esantys organiniai junginiai padeda gerinti kraujotaką, širdies, kepenų, inkstų veiklą.
Raudonoji spanguolė itin naudinga kraujui, ji turi daug vitamino C bei benzoinės rūgšties, kuri užmuša įvairius mikrobus, stabdo dantenų ligas.
„Spanguolės labai naudingos moterims, kurias vargina šlapimo takų uždegimai ar yra dirgli šlapimo pūslė. Kaip rodo moksliniai tyrimai, spanguolėse yra veikliųjų medžiagų, kurios gali apsaugoti nuo šlapimo takų infekcijų pasikartojimo”, – teigia Birštono „Tulpės“ sanatorijos gastroenterologė Vilma Mitalienė. Be to, spanguolėse gausu antioksidantų, saugančių ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio.
Spanguoles naudinga valgyti ištisus metus (pasiruošus atsargų žiemai) sveikiems ir ligotiems, ypač kai yra aukštas kraujo spaudimas, vartojusiems antibiotikų, esantiems vangios būsenos ir pan.
Spanguolės gerina miegą, skatina šlapimo ir prakaito išsiskyrimą, suteikia jėgų, stiprina imunitetą.
Pasak gastroenterologės V. Mitalienės, reikėtų žinoti, kad tam tikrais atvejais spanguolių valgyti

nereikėtų…
 

Spanguolių vartoti negalima:


• sergant ūminiu skrandžio ir žarnyno uždegimu,
• esant padidėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui,
• sergant skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige,
• jei sergate inkstų akmenlige.
 

Žiemai


Jokios kitos uogos taip lengvai neišsilaiko kaip spanguolės. Gerai sunokusios ir rudenį nuskintos spanguolės 0 °C temperatūroje puikiausiai išsilaiko kelis mėnesius, o vandeniu užpiltos induose gali išbūti visus metus, nė kiek neprarasdamos gerųjų savybių.
Spanguoles nuplaukite vėsiu vandeniu ir paberkite ant palangės (patieskite švarų popierių ar baltą audinį). Pakaks 4–6 valandų, ir jos bus sausos. Tada suberkite jas į didesnį dubenį ar puodą ir, po truputį maišydami, pridėkite cukraus (santykiu1:1). Gerai sutrinkite mediniu grūstuvu (apie 1–1,5 val.), kol pasidarys vientisa masė ir visiškai nesijaus cukraus. Tuomet supilkite paruoštą uogienę į švarius stiklainius ir laikykite šaldytuve ar rūsyje. Nevirdami spanguolių, o gamindami tokiu būdu, išsaugosite visus vitaminus.
Kitas būdas – laikyti žalias spanguoles šaltai. Nuplaukite uogas, suberkite į stiklainius ir užpilkite šaltu virintu vandeniu, kad uogos būtų apsemtos. Laikykite šaltai, galima ir visus metus.
Taip pat žalias spanguoles galima laikyti ir šaldiklyje –18 °C temperatūroje net iki 2 metų.
Spanguolėse yra pektino, todėl jos turi savybę (kai yra pakankamai cukraus ir rūgšties) virsti drebučiais. Pasak gastroenterologės, pektinas slopina puvimo bakterijų dauginimąsi, mažina puvimo procesus ir dujų susidarymą, toksinių medžiagų įsiurbimą.
Todėl iš spanguolių, kaip ir iš obuolių ar juodųjų serbentų, galima pasigaminti drebučius.
 

Receptai sveikam gyvenimui
Peršalus


400 g spanguolių
200 g medaus
Išspauskite spanguolių sultis ir jas sumaišykite su medumi santykiu 1:1. Gerkite 5–6 kartus per dieną, jei kosėjate, sergate angina ar esate peršalę.
Kraujagyslėms ir širdžiai
1 kg spanguolių,
200 g česnako,
0,5 medaus
Pertrintas spanguoles ir susmulkintus česnakus sumaišykite ir 12 val. laikykite tamsioje vietoje. Tada sudėkite medų ir gerai išmaišykite. Valgykite po 1 valgomąjį šaukštą du kartus per dieną prieš valgį.
Naudinga rudenį ir pavasarį.
Spanguolių padažas
200 g cukraus
250 ml vandens
4 stiklinės šviežių ar šaldytų spanguolių
truputis muskato, mėlynių, razinų, cinamono, kvapnaus pipiro
Nuplaukite ir perrinkite spanguoles. Keptuvėje užvirinkite vandenį ir cukrų. Maišykite, kol jis ištirps. Įdėkite spanguoles ir virkite apie 10 minučių ant mažos ugnies, kol uogelės susprogs. Po to galite pridėti prieskonių pagal skonį. Nuimkite nuo ugnies. Kai atvės, atšaldykite šaldytuve.
Tinka prie įvairių mėsos patiekalų, ypač kalakutienos, avienos, taip pat desertams.
Spanguolių tepalas
Namuose galite pasigaminti spanguolių tepalą, turintį uždegimą slopinantį bei antiseptinį poveikį, todėl efektyviai gydo įvairias odos ligas.
2 valg. šaukštai prinokusių spanguolių
50 g lanolino
50 g vazelino
Sutrinkite du valgomuosius šaukštus gerai sunokusių uogų, nuspauskite jas per marlę. Gautas sultis gerai sumaišykite su lanolinu bei vazelinu.
Paruoštą tepalą laikykite šaldytuve.
Dėmesio: ruošdami spanguoles nenaudokite jokių metalinių ar aliumininių indų bei įrankių. Uogose gausu rūgščių, kurioms jungiantis su metalu pakinta kokybė bei spalva. Naudokite molinius ar emaliuotus indus ir medinius stalo įrankius.
 

Naudinga išbandyti


Spanguolių tyrele masažuokite dantenas (padeda gydyti parodontozę).
Medaus ir spanguolių mišiniu tepkite išsiplėtusias venas ir pragulas

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

uAmcBGZHqNpOB
2012-02-24 14:08
Boas,fico cttennoe por ver esses resultados de testes.Quanto a insercao de captchas porque nao tentam fazer algo mais user-friendly?Por exemplo em vez de utilizarem captchas criarem um snippet que gere uma session com uma string qualquer e colocam esse valor num hidden input e depois verificam ao submeter se esse input e igual a session criada para aquele utilizador. Nao sei ate que ponto esta barreira’ nao podera servir O que acham?

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai