Kai pati sau pasidarai per sunki

Nėštumas – emocijų ir naujų potyrių kupinas metas. Bet vien tik laukimu ir emocijomis nėštumas tikrai nesibaigia. Didėjant pilveliui ir augant svoriui, organizmas turi prisitaikyti prie ganėtinai staigių pokyčių, o ypač – prie didėjančio kūno svorio. Gerai, jei nėštumo metu priaugama 10–12 kg, juk kai kurios moterys nėštumo metu su savimi nešioja tegul ir labai brangių, bet 20 papildomų kilogramų ar net daugiau. Niekas nepadės nešti šito svorio, bet jūs, mielos būsimosios mamytės, turite galimybę padėti savo organizmui, naudodamos specialius ortopedinius gaminius.
 

Venų ligų profilaktika


Be abejo, žinote, kad nėštumo metu pasikeičia ne tik kūno svoris, bet ir kraujo tūris, netgi kraujo sudėtis. O dėl hormonų poveikio pasikeičia ir kraujagyslių elastingumas. Augant vaisiui, gimda ima spausti dubens venas, todėl kraujotaka galūnėse ir pačiame dubenyje pablogėja. Tai reiškia, kad padidėja venų ligų (venų išsiplėtimo, flebito ir trombozės) rizika. Išsiplėtusios venos nepuošia nei vienos moters, bet nėštumo metu venų sklerozavimas ar operacijos neatliekami, todėl vienintelis ir teisingiausias kelias – šių ligų profilaktika.
Ji nėra sudėtinga: kontrastinis dušas, lengva kojų mankšta (pvz., pėdos sukimo pratimai) ir būtinai – kompresinės kojinės. Jas reikia apsimauti iš ryto, dar neatsikėlus iš lovos. Ir dar: ilgai nestovėkite, kai tik galite, sėdėdamos aukščiau pakelkite kojas.
 

Nugaros skausmų profilaktika


Kita itin dažna nėščiąsias varginanti problema – nugaros skausmai ir „per sunkus“ pilvas, kurį norisi prilaikyti. Nugaros skausmai nėščiąsias pradeda varginti skirtingu metu, tai priklauso nuo sveikatos, gyvenimo būdo, priaugto svorio, bet dažniausiai tai nutinka apie 20-tą nėštumo savaitę.
Šiuos sunkumus galima įveikti naudojant nėščiosioms skirtas ortopedines priemones. Jų tikslas: prilaikyti pilvą ir, svarbiausia – tolygiai paskirstyti stuburui tenkantį krūvį. Šie gaminiai apsaugo ir nuo raumenų pertempimo bei padeda išvengti strijų. Beje, pakeldamas gimdą diržas ar įtvaras kartu atlieka ir venų ligų, tarp jų ir hemorojaus, profilaktiką (sumažėja spaudimas į dubens venas).
 

Taisyklingas naudojimas


Diržai ir įtvarai parenkami atsižvelgiant į rūbų, kuriuos nešiojote iki nėštumo, dydį. Augant pilveliui, jų dydis reguliuojamas atsižvelgiant į kūno pokyčius. Pirkdami diržą ar įtvarą, nepamirškite jo pasimatuoti, kad pasirinktumėte patį patogiausią.


Uždėti diržą ar korsetą reikėtų gulint ant nugaros. Jei uždėsite stovėdamos, užfiksuosite jau nusileidusią gimdą, ir pagrindinės savo funkcijos jie tikrai neatliks. Nei diržas, nei korsetas neturi spausti pilvo ir jame esančio mažylio, jo funkcija – prilaikyti ir padėti kūdikiui įsitaisyti tinkamoje padėtyje, išilgai gimdos. Jis būtinas ne tik toms, kurios jau iki nėštumo jausdavo stuburo skausmus, bet ir visoms dirbančioms, ilgiau kaip 2–3 valandas būnančioms „ant kojų“ moterims.
Nepamiršti apie šias priemones turėtų ir ne pirmo vaikelio laukiančios moterys, nes kiekvieno naujo nėštumo metu pilvo siena išsitempia labiau nei per pirmąjį nėštumą.
Labiausiai paplitę trijų rūšių įtvarai
• Apatinės kelnaitės, papildytos elastiniu pilvą prilaikančiu įsiuvu. Pagrindinis trūkumas: nešiojamos kaip apatinis trikotažas, todėl turi būti dažnai skalbiamos, reikia pirkti keletą tokių kelnaičių. Be to, nuėjus į tualetą jų negalima užsidėti taisyklingai, todėl funkcionalumas nukenčia. Labiau tinka ankstesniu nėštumo periodu, kol pilvas nėra labai didelis ir sunkus.
• Elastinis diržas. Jis platesnis iš nugaros ir siauresnis iš priekio. Patogus naudoti, dėvimas ant apa­tinio trikotažo, lengvai regu­liuo­ja­mas dydis. Palaiko pilvą iš apačios, nespaudžia iš viršaus. Labai patogus dėvėti vasarą. Tačiau, jei užsidėsite jį netinkamai ir dirbsite sėdimą darbą, jis gali nemaloniai trinti odą.
• Korsetai apima visą pilvą, jų dydis reguliuojamas naudojant daugybę raištukų. Savarankiškai užsidėti gali būti gana sunku. Tačiau jis puikiai palaiko didesnį pilvuką, tai ypač svarbu, jei laukiatės dvynukų.
Kontraindikacijų dėvėti korsetą ar diržą praktiškai nėra.
 

Taisyklės, kurių būtina laikytis


• Įtvarą ar diržą užsidėkite gulėdamos.
• Pasistenkite nedėvėti jo ilgiau kaip 3 valandas be pertraukos. Jei reikia, nusiimkite jį 30 minučių ir vėl užsidėkite.
• Nesuveržkite pilvo, jums turi būti patogu.
 

Nėščiųjų atsiliepimai


Sigita, 27 m. Nusipirkau siaurą diržą. Grįžusi namo, jau žadėjau nešti jį atgal, nes buvo nupiešta, kad jis daugiau skirtas nugarai prilaikyti. Po kelių savaičių, kai nuo nuolatinio sėdėjimo prie rašomojo stalo pradėjo skaudėti nugarą, pabandžiau užsidėti diržą ir likau maloniai nustebinta, nes skausmas praėjo. Vėliau, kai jau atšilo orai, prasidėjo labai aktyvus gyvenimas, supratau, kad be diržo būtų labai sunku.
Inga, 25 m. Nusipirkau kelnaites su diržu – šimtą kartų patogiau nei tas paprastas diržas!!! Visai netrukdo gyventi ir net padeda.
Saulė, 25 m. Nėštumo metu nešiojau korsetą, manau, jie geriau laiko nei diržai. Dėvėjau iki devinto mėnesio, paskui pasidarė nebepatogu, spaudė, labiau norėjosi bėgioti „pas nykštukus“... Su juo ne taip skaudėdavo nugarą, o dėl strijų – nėštumo laikotarpiu nė vienos neatsirado. Kai kartais pamiršdavau užsidėti, atrodydavo, kad einant vaikelis pilve trankosi į sieneles.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Ieva
2010-03-08 01:47
Per pirma nestuma nenesiojau jokio dirzo nei korseto, o dabar per antra noreciau koki nors isitaisyti, nes pilvelis daug greiciau dideja negu su pirmu leliuku. Gal kas bande pirkt is www.plvojuosta.lt? Kaip tos juostos?
mmm
2010-02-27 17:15
O tai gyditojas turi ismatavimus duoti ar galima ir be jo isigyt tinkama??pagal kokius ismatavimus ta dirza pasirinkt?????jau sunku ne namie vaiksciot, baisiu del leliaus kaip jis zemai...
dziulija
2009-07-24 11:19
man ir labai skauda nugara nors nestumo ir pati pradzia o ypac tai nakti bandau apsiversti ant vieno ir ant kito sono niekaip nepatogu buvau issigandusi kad kas negerai bet paskaiciusi kad man ne vienai taip tai truputi nurimau
Liucija
2008-07-09 11:08
Tikrai,nesijaudinkite dėl maudimo,na nebent,jau labai ūmus skausmas.Man tokiu metu buvo panašiai,nes pradžioje didėja gimda,viskas kinta ir jausmas nemalonus.
dolly
2008-07-08 22:22
man buvo tas pats nestumo pradzioje kai dar net neitariau, kad laukiuosi. o maudima tapatinau su artejanciomis menesinemis, kurios taip ir neatejo :) tas maudimas buvo gal iki 12 sav, nes tempiasi ir dideja gimda, pilvo raumenys
lyra
2007-09-22 12:06
man tas pats kaip tau mergyte
MERGYTE
2007-07-06 17:44
MAN 6SAVAITES MAN VISA NESTUMO PRADZIA MAUDE TIES MENTIM IR NUGARA KAIP PRIES MENESINES BER JOKIU KRAUJINGU AR ITARTINU ISKIRU NERA.ESU TUREJUSI LAPKRITI PERSILEIDIMA AR GALI BUTI KAD VEL GRESENTIS.PILVO APATCIA MAUDZIA TAI PAT KAIP PRIES MENESINES.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai