Ką valgo mūsų vaikai?

Didieji žmonijos žudikai yra ne katastrofos ar karai, o ligos - širdies kraujagyslių (aterosklerozė ir jos komplikacijos- miokardo infarktas, insultas), vėžinės ligos bei cukrinis diabetas. Polinkį sirgti šiomis ligomis iš dalies nulemia paveldimumas, t.y. genai, kuriuos paveldime iš tėvų. Kita dalis – tai aplinkos faktoriai, mūsų mityba ir gyvenimo būdas. Mitybos įpročiai kiekvienoje šeimoje yra saviti. Gimus naujam šeimos nariui, ilgainiui ir jis perima visus šeimos įpročius, tarp jų ir mitybos. Įrodyta, kad vaiko mitybos įpročiai pradeda formuotis dar jam būnant motinos įsčiose – t.y. juos formuoja pati būsimoji mama. Vėliau vaikui tampa svarbu ir tai, kada ir kokį valgo kietą maistą. Todėl ką ir kaip vaikas įpras valgyti pirmaisiais gyvenimo metais, turės įtakos tiek jo mitybai ateityje, tiek ir jo būsimai sveikatai.
Remiantis dabartinėmis pediatrų ir vaikų mitybos specialistų rekomendacijomis, bent pirmus 3-6 gyvenimo mėnesius vaiką reikia maitinti vien tik motinos pienu ir geriausia - krūtimi. Vaikas turi valgyti kiek nori ir kada nori, bet rekomenduojama, kad ne dažniau kaip kas 2 valandas. Griežtų intervalų tarp maitinimo nėra. Jei motinai trūksta pieno ar dėl įvairių priežasčių ji negali kūdikio maitinti pati, rekomenduojama kūdikiui duoti adaptuotų pieno mišinių. Šiuo metu jų yra įvairios sudėties. Jų sudėtis labiau panaši į motinos pieną nei karvės. Beje, karvės pieno rekomenduojama pradėti duoti vaikui ne anksčiau nei 8-10 gyvenimo mėnesį, o jei vaikas alergiškas – tik vyresniam nei 1 metų.
Pirmosios košės pradedamos duoti kūdikiui ne anksčiau kaip trijų mėnesių, o geriausia 5-6 mėnesių. Taip rekomenduojama todėl, kad vaiko virškinamasis traktas pirmąjį pusmetį dar nėra pakankamai pasiruošęs virškinti sudėtingas maisto medžiagas, nes dar nesigamina nei pepsinas, nei amilazė – fermentai, reikalingi virškinimui. O nuo 6 mėnesių amžiaus vaikui reikia daug daugiau kalorijų, geležies, kurių motinos piene jau nepakanka. Tad nuo kokių produktų pradėti vaiko maitinimą?
Prieš žengdami pirmąjį žingsnį, įsidėmėkite keletą elementarių taisyklių:
• maistui paruoštoje košėje turi nebūti jokių stambių dalelių, nes vaikas gali užspringti;
• pradėkite duoti tik vieną produktą ir labai nedidele porcija, vėliau porciją pamažu galite didinti, bet nepersistenkite;
• naują maisto produktą pasiūlykite ne anksčiau kaip po 4-7 dienų, per tą laiką stebėdami, ar neprasidėjo pilvo skausmai, viduriavimas ar bėrimas. Jei pasirodė nors vienas iš minėtų simptomų, produkto kurį laiką nereikėtų duoti.
PIRMAS ŽINGSNIS: pradėkite nuo daržovių. Tai idealiausias pirmojo maisto pavyzdys. Geriau vartoti tas daržoves, kurios yra kiek saldžios –morkas, pastarnokus, moliūgus, batatus, žiemines bulves - topinambus. Jas išvirkite, pertrinkite, nedėkite nei druskos, nei cukraus.
ANTRAS ŽINGSNIS: toliau galite duoti vaisių. Jų galima ir nevirti, paprasčiausiai sutrinti, aišku, pašalinus bet kokias sėklas ar luobeles. Pradžioje ypač tinka obuoliai, kriaušės, bananai, melionai, abrikosai, persikai. Iki dviejų metų amžiaus venkite citrusinių vaisių, nes jie gali sukelti alergiją.
TREČIAS ŽINGSNIS: ankštinės kultūros pradedamos ragauti vėliau. Prieš vartojant jas reikia ypač gerai išvirti. Galite išbandyti lęšius, žirnelius, pupeles. Jas sumaišius su saldų skonį turinčiomis daržovėmis, galima gauti labai įdomaus skonio patiekalus.
KETVIRTAS ŽINGSNIS: kruopas siūlykite savo mažyliui tik tada, kai išbandėte aukščiau minėtus produktus. Pradėkite nuo ryžių, toliau tinka grikiai, soros. Avižas, kvietines kruopas reiktų pradėti duoti tik nuo 8 mėnesio, nes jos virškinamos daug sunkiau. Kviečiai dažnai gali sukelti alergiją.


PENKTAS ŽINGSNIS: žuvis, paukštiena ir mėsa. Pradžioje reikia maitinti mažomis porcijomis ir ne anksčiau kaip 8-10 mėnesį. Iš paukštienos vertingiausia yra kalakuto mėsa, iš mėsos – veršiena, triušiena. Iš žuvies produktų tinka lašiša, skumbrė, t. y. kuriose yra daug polinesočiųjų riebiųjų rūgščių.
Prasikalus pirmiesiems dantims, - o tai būna vidutiniškai apie 6 mėnesį, - galima vaikui duoti pagraužti morkos, obuolio gabalėlį, džiūvėsėlių, bet visada stebėkite, kad vaikas neatkąstų stambaus gabalo ir neužspringtų. Nuo 9 mėnesio galima duoti rupesnį maistą, kad vaikas mokytųsi kramtyti, - tai jis išmoksta apie pirmus gyvenimo metus.
Šiuo metu ypač gausus yra maisto vaikams asortimentas - pradedant nuo košių, sulčių, baigiant mėsiškomis tyrelėmis.Tačiau atminkime, kad tai vis tik maistas, skirtas vartoti ilgesnį laiką. Todėl šviežias maistas, pagamintas namie, be abejo, yra daug vertingesnis. Jei ne visada turite laiko košes ar tyreles gaminti patys, šių patiekalų galite pasigaminti daugiau ir paprasčiausiai juos užšaldyti. Toks produktas gali būti ilgai vartojamas ir jame išlieka vertingos maisto medžiagos.
Kiekvienos racionalios mitybos nuorodos yra sudarytos vidutiniškam vaikui. Todėl aklai tikėti jomis negalima. Atminkite, vienam vaikui reikia maisto, kuriame daugiau baltymų, kitam - riebalų ar cinko, jodo.
Dažniausia problema, pradėjus duoti kietą maistą, yra alergija. Negydant ir nekreipiant į ją dėmesio, vėliau gali prasidėti astma, odos egzema. Manoma, kad alergija turi reikšmės ir cukrinio diabeto atsiradimui vaikų amžiuje. Vaiko virškinimo sistema visiškai susiformuoja tik apie antrus gyvenimo metus. Todėl maitindami vaiką sunkiai virškinamais maisto produktais anksčiau nei galima, mes patys padarome jam “meškos paslaugą“. Lentelėje nurodoma, kokio amžiaus vaikui galima duoti tam tikrus maisto produktus.
Vaikas niekada neišmoks maitintis sveikai, jei tuo nesirūpins jo tėvai. Todėl ir tėvų mityba turėtų būti ne tik kepti maisto produktai, kuriuose daug riebalų bei druskų. Patys taip pat susirūpinkite, ar teisingai maitinamės. Atsikratyti blogo įpročio tėra vienas išbandytas metodas – pakeisti jį kitu –nauju ir naudingu. Tad jei nusprendėte tuo užsiimti, žinokite - tai užtruks tikrai ne vieną savaitę. Todėl galite pasinaudoti keletu mūsų patarimų.
Kas savaitę savo valgiaraštį papildykite vienu nauju patiekalu. Po to galite padidinti šių patiekalų vartojimo kiekį per savaitę. Todėl valgykite žuvį ne kartą per savaitę, o bent tris kartus. Vietoj saldaus deserto palepinkite save indeliu jogurto. Savo valgiaraštį papildykite tokiais egzotiškais patiekalais, kaip sėmenų aliejus, moliūgų sėklos, liesa mėsa, vartokite daugiau paukštienos, riešutų, gerkite vaisių ir daržovių sultis.
Jūsų ir jūsų vaikų sveika ateitis priklauso nuo jūsų pačių!

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Onute
2017-02-03 21:41
(hi)(hi)(hooray)
mamyte :D
2012-05-24 23:16
aurelija,mano mergytei jau 3 metukai bus spaly ir ta paty sake daktarai kad turi praeiti,vaistinese nieko neparduoda ,nes gali buti per daug hormonu sake.Visa beria lig sipl,niesti,nusikaso lig krauju,as is vilkaviskio,reikes siuntimo prasyt y kauna ,gal ten geresni daktarai,ners cia tai tik del algos gydo tipo...
mamyte :D
2012-05-24 23:02
as jau nuo 6 men duodu sunui mesyte,nesamone gryna kad galima tik nuo 8 menesiu duoti...gerai auga ir miega,duodu visko po tiek kiek vaikas pats valgo,negrudu per prievarta iar neskaiciuoju.Auginu jau trecia vaika ir dar nei vienas nenumire:DDDD
gintare
2010-02-25 18:17
kokias darzoves galiu nuoti nuo 6 men.maitinau 2men.
aurelija
2009-12-23 13:07
mano vaikui yra 7 men bet jam ant odos yra issausejimai bet plemeliais, ant kojyciu rankyciu, tepu kremais, ir visais tepalais, nusipirkau no egzemos tepela dabar juo tepu, ejome pas elergologa jis nieko ipatingo nepasake, gyditojai irgi nieko nesako, sake kad reikia palaukti pats praeis bet jau nepraeina kokia 4 men, ka daryti? patarkite
nade
2008-12-05 13:57
mano vaikuciui 7 menesiai,ar jis gali gerti karves piena,koki dar maista rekomenduojate?
viktorija
2007-07-18 14:57
noreciau suzioti kokius tiksliai produktus duoti galima nuo 5men.ir ateinancius menesius,kaip paruosti.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai