Akupunktūra

Akupunktūra - iš Kinijos kilęs gydymo būdas, kai adatomis veikiami biologiškai aktyvūs kūno taškai. Kiekvienas biologiškai aktyvus taškas turi grįžtamąjį ryšį su kuriuo nors organu. Dabar šių taškų priskaičiuojama apie 2000, tačiau praktikiniame darbe yra naudojami ne visi.
 

Pažodžiui akupunktūra reiškia „įdurti adata". Šiuolaikiniame pasaulyje akupunktūros sąvoka yra žymiai platesnė, nes akupunktūriniai taškai yra stimuliuojami lazerio spinduliais arba elektros srove. Yra legenda pasak kurios akupunktūra atsirado gydant sužeistus karius. Buvo pastebėta, kad nestipriai strėlėmis sužeisti kariai kartais pasveikdavo nuo juos kamavusių ligų.

 

Terapijos principas:


Akupunktūrinės adatos įsmeigiamos į biologiškai aktyvius odos taškus ir ten kurį laiką paliekamos. Šiai technikai išmokti reikia daug laiko ir būtina didelė patirtis, todėl akupunktūra, skirtingai nei akupresūra, negalima gydytis patiems. Dūriai nėra skausmingi, nėra pažeidžiamas odos vientisumas.
 

Veikimo principas


Tyrimais buvo įrodyta, kad akupunktūra skatina specifinių skausmą malšinančių medžiagų (endorfinų) išskyrimą ir slopina skausmą.Vis tik plačiausiai skausmo malšinimui akupunktūra taikoma Kinijoje, kur sėkmingai naudojama gimdymo metu, taisantis dantis ar net operacijų nuskausminimui. Tačiau šiuo metu ir vakarietiškos medicinos atstovai sutinka, kad adatų terapija galima sumažinti bet kurių ligų keliamą skausmą.


Naujausi tyrimai rodo, kad akupunktūriniuose taškuose odos varža yra mažesnė, todėl juos galima rasti ir elektroniniais prietaisais. Tai patvirtina šių taškų egzistavimą ir išskirtinumą.
Kinų medicina teigia, kad gyvybinė energija Chi(dar vadinama ir ki arba či) žmogaus kūne teka kanalais — vadinamaisiais meridianais. Manoma, kad šie energijos kanalai yra susiję su įvairiais organais ar jų dalimis. Žmogaus organizmas išsiderina, kai šie kanalai užblokuojami ir gyvybinė energija nebegali cirkuliuoti; tada žmogus suserga. Ki tekėjimą gali sutrikdyti daugelis veiksnių - emocijos, fizinis išsekimas, nuovargis, taip pat ir aplinka. Dirginant biologiškai aktyvius taškus atsiradusios blokados šalinamos, t. y. sergantis žmogus išgydomas. Sužadinamos organizmo savigynos jėgos, ir sugrąžinama energetinė pusiausvyra.
Adatomis galima sumažinti ar padidinti energijos srautą, taip pat jį atstatyti, jeigu srautas yra užblokuotas. Tai pasiekiama skirtinga kryptimi duriant adatas, taip pat skiriasi ir adatų įvedimo gylis. Todėl akupunktūros mokomasi daugelį metų ir gydytis reikėtų tik pas gerą specialistą.
Ilgą laiką Europoje į šį gydymo būdą buvo žiūrima skeptiškai. Galime pasidžiaugti, kad šiandien vis daugiau gydytojų ne tik Europoje, bet ir Lietuvoje pripažįsta teigiamą akupunktūros poveikį. Akupunktūra papildo daugelį reabilitacijos procedūrų, dažniau naudojama kaip stresą mažinanti terapija.
 

Kokias ligas gydo


Akupunktūra galima palengvinti labai plataus spektro negalavimus: sergant lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, taip pat ūmias peršalimo ligas, bronchinę astma, virškinamojo trakto sutrikimus, stuburo, sąnarių ligas, alergiją, reumatą, sureguliuoti kraujospūdį. Labai efektyvus metodas skausmo malšinimui. Padeda sustiprinti imuninę sistemą, todėl po akupunktūros procedūrų rečiau sergama. Taip pat padeda esant dirglumui, nerimui. Harmonizuoja vegetacinės nervų sistemos veiklą. Galima pagreitinti medžiagų apykaitą, todėl padeda atsikratyti viršsvorio. Gali būti ypač efektyvi priemonė malšinant menstruacinio ciklo skausmus bei sutrikimus, prieš kuriuos tradicinė medicina yra bejėgė. Akupunktūros pagalba galima net atsikratyti įvairių priklausomybių (mesti rūkyti).
Sveikatos palaikymui rekomenduojama atlikti akupunktūros seansus keičiantis metų sezonams ar bent kartą per metus.
 

Negalima taikyti, jei:


Sergama onkologine liga, yra aukšta temperatūra, sergama psichikos liga, kai ligonis nenoriai kontaktuoja su gydytoju, jei yra odos uždegimas, būtinas atsargumas nėštumo metu.

 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai