Ginkmedis – ne tik atminčiai gerinti

Retas kuris vyresnio amžiaus pacientas gali pasigirti puikia atmintimi bei sugebėjimu susikoncentruoti. Kiti skundžiasi galvos svaigimu, ūžimu ausyse, miego sutrikimais. Tačiau neretai tokių negalavimų pasitaiko ir jauno amžiaus žmonėms. Yra duomenų, kad organizmo senėjimas prasideda jau nuo 20-ųjų gyvenimo metų. Tai susiję oksidaciniu stresu, kuriam ypač jautrios smegenų ląstelės, ir sutrikusia galvos smegenų kraujotaka. Pažintinėms funkcijoms gerinti pasaulyje plačiai vartojami ginkmedžio preparatai.
 

Gydomąsias savybes lemia sudėtis


Dviskiautis ginkmedis (Ginkgo biloba) yra seniausias medis žemėje. Šio medžio tėvyne laikoma Kinija, Japonija ir Korėja. Ginkmedžio gydomosiomis savybėmis rytiečiai naudojasi jau tūkstantmečius.
Naudingų gydomųjų savybių turi du iš šio augalo išskiriami komponentai – tai flavonoidai ir terpenoidai. Flavonoidai yra stiprūs antioksidantai ir saugo nuo laisvųjų radikalų sukeliamo ląstelių membranų pažeidimo. Manoma, kad laisvieji radikalai dalyvauja vystantis išeminei širdies ligai, vėžiui, Alzheimerio ligai bei kitoms demencijos formoms. Tyrimai rodo, jog flavonoidai gali apsaugoti nervus, širdies raumenį ir tinklainę nuo pažeidimo. Terpenoidai (tokie kaip ginkgolidai, esantys tik šiame augale) pagerina smegenų ir viso organizmo kraujotaką, nes plečia kraujagysles ir sumažina trombocitų agregaciją.


 

Palengvinamos įvairios būklės


Yra įrodymų, jog ginkmedis gali smarkiai pagerinti sveikų žmonių atmintį ir dėmesį. Ginkmedžio lapų ekstraktas stimuliuoja smegenų kraujotaką, suaktyvina smegenų ląstelių kvėpavimą, o tai lemia geresnį gebėjimą sutelkti dėmesį ir palaikyti darbingumą.
Be to, vartojant standartizuoto ginkmedžio preparatų, sumažėja galvos skausmai, susilpnėja depresijos požymiai, susilpnėja svaigulys ir ūžimas ausyse. Savijauta akivaizdžiai pagerėja.
Vartojant ginkmedžio, poveikis pasiekiamas labai greitai, nes didžiausia preparato koncentracija kraujyje būna jau po 2,5 val. Ginkmedžio preparatų dozės paprastai yra 40–200 mg/p.
 

Daug žadantys įrodymai


Daugėja įrodymų, jog ginkmedžio preparatai gali palengvinti tokią būklę, kaip cerebrinis nepakankamumas, atsirandančią dėl sumažėjusio kraujo pritekėjimo į smegenis.
Ginkmedis plačiai vartojamas demencijos simptomams lengvinti bei progresavimui lėtinti. Įrodymai, jog ginkmedis gali pagerinti mąstymą, mokymąsi ir atmintį pacientams, sergantiems Alzheimerio liga, yra daug žadantys.
 

Kokį preparatą pasirinkti?


Ginkmedžio preparatų yra labai įvairių. Tai sirupai, tabletės, kapsulės, tinktūros, netgi lapų arbata. Tiesa, pastarąja Lietuvoje jau neprekiaujama, nes tai neveiksminga vandens ištrauka. Efektyviausi preparatai yra tabletės ir kapsulės. Tačiau svarbu atminti, kad jie taip pat nevienodi. Klinikiniais tyrimais patvirtintu gydomuoju poveikiu pasižymi tik tie, kurių sudėtyje yra standartizuoto ginkmedžio ekstrakto – ne mažiau kaip 24 proc. flavoninių glikozidų ir ginkgolido B. Pas mus iš tokių galima įsigyti, pavyzdžiui, vaistinį preparatą Gingium. Labai svarbu, jog speciali patentuota jo gamybos technologija, kuriai keliami aukšti kokybės reikalavimai, leidžia garantuoti, kad preparatas yra veiksmingas ir saugus.
Dėl to negalėtumėte būti tikri vartodami ginkmedžio preparatus, išleidžiamus kaip papildus, kurių vaistinėse taip pat yra nemažai. Mat juose ginkmedžio ekstraktas paprastai nestandartizuotas, o jo kiekis neatitinka tyrimų patvirtinto rekomenduojamo paros kiekio, vadinasi, gali neturėti reikalingo poveikio. Be to, kai kuriuose jų yra daugiau, nei leidžiama, žalingosios medžiagos – ginkgolio rūgšties. Kai kurie gamintojai visai nenurodo jo esant preparato sudėtyje. Vienoje Gingium tabletėje yra mažiau nei 0,2 µg šios rūgšties (ir tai nurodoma informaciniame lapelyje) – toks kiekis užtikrina visišką preparato saugumą.
Vaistinėse be recepto parduodamo augalinės kilmės vaistinio preparato (ne papildo!) Gingium sudėtyje, kaip minėta, – veiksminga standartizuoto ginkmedžio ekstrakto dozė. Tad jis puikiai tinka susilpnėjusiai atminčiai, dėmesio koncentracijai, depresinei būsenai, spengimui ar ūžimui ausyse, svaiguliui ar galvos skausmui, kuriuos sukelia lengvas ir vidutinis smegenų kraujotakos nepakankamumas, simptomiškai gydyti.
Plėvele dengtos tabletės Gingium geriamos po valgio, nekramtytos, užgeriant skysčiu. Dozės ir gydymo trukmė priklauso nuo ligos, jos sunkumo. Jei liga lėtinė, paprastai vaisto reikia vartoti ne trumpiau kaip 8 savaites.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai